Jokainen vastaa omista tekemisistään.

Jps hammasteknikko varastaa minulta toista tuhatta eruroa ja toteuttaa perversionmsa minuun, enkä ole sen jälkeen pystynyt yli seitsemään vuoteen syödä kunnolla, niin on aivan turha toivoa ettei saa siitä asianaakuuluvaa palautetta. Imatralla toimiva hammasteknikko. Yksityisasioita levittelevät ravintoloissa, eivätkä tajua että sellainen ei ole myöskää sopivaa.

13

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitten olisi varmaan kannattanut olla yhteydessä potilasasiamieheen tai muuhun vastaavaan tahoon ja mennä toiseen paikkaan hoidattamaan hampaansa silloin seitsemän vuotta sitten, eikä valittaa siitä S24:llä seitsemän vuotta myöhemmin.

      • Minä lähetin ne sen tekeleet sille takaisin, koska ne tuottivat kipua ja niillä ei voinut syödä. niistä näkyy myös tahallisuus. Saan kyllä lausunnon tahallisuudesta muilta kuin joltakin påotilasasiamieheltä, joka on sen hammasteknikon kaveri. Aluksi jätti huulen poimun paikan pois ja huomasin ettei pystynyt edes tupakoimaan. Nykyisin on aika vaikea liikkua ja vammaisuudestani johtuen moni muukin asia tuottaa vaikeuksia.. En pidä siitä että vammaisia pidetään narreina, koska ovat puolustuskyvyttömiä. Hammasteknikko tulee kuitenkin jäämään henkiin, mutta jotkut vanhat ystäväni voivat reagoida aika raskaasti kokemaani pahoinpitelyyyn ja ryöstöön. Pyysin hammasteknikkoa palauttamaan rahani että saisin joltakin kunnolliset ja koska hän kieltäytyi, niin pahoinpitely jatkuu niinkauan kuin saan ne hampaisiin käyttämäni rahat takaisin. Väkivaltaan vastataan väkivallalla. Se kusipää tiesi että minuun sattui ja sanoi ravintolassa päihtyneenä että minulle pitää tehdä uudet hampaat. Jos kynegologi laittaa kierukkaa hakevan naisen takapuoleen jonkun vieterin ja sanoo ravi9ntolassa että sille naiselle pitää vaihtaa kierukka, niin si8lloin tämä kynegologi tietää syyllistyneensä johon sellaiseen mitä hänen ei oman henklensä tai terveytensä uhalla olisi kannattanut tehdä. Ei tää systeemi toimi nuiin että jonkun saisi laillisesti pahoionpidellä.


    • Potilasasiamies on ainoastaan sitä varten ettei tahallaan virheen tehnyt henkilö joudu samallatavoin vastuuseen ryöstöstä ja pahoinpiteluystä. Systeemi ei puolusta potilasta joka hakee apua, mutta hänet ryöstetään ja pahoinpidellään.

      • Anonyymi

        Täyttä puppua. Potilasasiamies on terveydenhoito-organisaatiosta erillinen taho, jolla on eri palkanmaksaja, eri esimies ja niin edelleen. Joka tapauksessa tässä ongelmia tuottaa nyt lähinnä oma jääräpäisyytesi.

        Jos jostain asiasta haluaa tehdä ongelman väen väkisin, siitä kyllä sellainen tulee.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Täyttä puppua. Potilasasiamies on terveydenhoito-organisaatiosta erillinen taho, jolla on eri palkanmaksaja, eri esimies ja niin edelleen. Joka tapauksessa tässä ongelmia tuottaa nyt lähinnä oma jääräpäisyytesi.

        Jos jostain asiasta haluaa tehdä ongelman väen väkisin, siitä kyllä sellainen tulee.

        Kyllä ne pienellä paikkakunnalla ovat samaa kaartia. Tää on ehkä vaan sellaista jännitystä, koska en tiedä kuinka kauan kestää että Afrikassa saan uuden kaluston ja pystynkö syömään mitään ennen sitä, koska diabeetikolle se on hyvin tärkeää. Vai pitääkö jollakin suklaalla ja jäätelöllä nostaa veren sokeria, jos sattuu laskemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täyttä puppua. Potilasasiamies on terveydenhoito-organisaatiosta erillinen taho, jolla on eri palkanmaksaja, eri esimies ja niin edelleen. Joka tapauksessa tässä ongelmia tuottaa nyt lähinnä oma jääräpäisyytesi.

        Jos jostain asiasta haluaa tehdä ongelman väen väkisin, siitä kyllä sellainen tulee.

        Potilasasiamies on neuvoa antava taho, potilaan pitää itse tehdä valitukset saamiensa ohjeiden mukaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Potilasasiamies on neuvoa antava taho, potilaan pitää itse tehdä valitukset saamiensa ohjeiden mukaan.

        Mun pitää varmaan vakuutusyhtiön juristia pyytää tekemään valitukset, koska niistä arvottomista sopimattomista hampaista minulta pyydettiin kolmen kuukauden avuttomuuslisän verran rahaa, mikä minulle maksetaan yli kahdenkymmen vuoden sairaalatutkimusten perusteella. Miksihän minulle maksetaan avuttomuuslisää kannattaa ehkä siltä hammasteknikolta kysyä. Kun esitän kirjeessäni jollekin toimittajalle kysymykset, mitkä hänen pitää kysyä siltä hammasteknikolta, niin uskon ettei kyseinen toimittaja voi vastustaa kiusausta kirjoittaa juttua. Maallikkokin näkee tahallisuuden, mutta on aivan varmaa että kuka vaan toimittaja innostuu tapauksesta luettuaan asiantuntijalausunnon ja minun sairaskertomuksen. Haluaisin suojella yksityisyyttäni, mutta koska muutan toiseen maanosaan, niin ei sillä ole väliä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Potilasasiamies on neuvoa antava taho, potilaan pitää itse tehdä valitukset saamiensa ohjeiden mukaan.

        Isäni kuoli patologin mukaan huolimattomuudesta ja välinpitämättömyydestä johtuvien seikkojen tähden ja sen jälkeen joku tahallisuudellaan aiheuttaa minulle kärsimystä. Mitä muuta hyötyä on potilasasiamiehestä, kuin että sillä suojellaan virheen tekijää, vaikka kyse olisi tahallisuudesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Potilasasiamies on neuvoa antava taho, potilaan pitää itse tehdä valitukset saamiensa ohjeiden mukaan.

        Potilasasiamies auttaa tarvittaessa potilasta selvittämään ongelmaansa hoitopaikassa. Hän myös neuvoo ja tarvittaessa avustaa potilasta muistutuksen, kantelun tai Potilasvakuutuskeskukselle tehtävän potilasvahinkoilmoituksen tekemisessä.


    • Anonyymi

      "Jokainen vastaa omista tekemisistään."
      Ei vastaa. Maanmittari ja maanmittauslaitos ovat huonoja vastaamaan. Esim. kysyttäessä maanmittarin ratkaisusta MML kysyy itseltään maanmittarilta ja tietenkin oikein on mennyt vaikka maastovalokuva ja maanmittarin piirros ovat jyrkästi ristiriitaisia. "Oi, maamme..."

      • Vaikka syyllistyisi rikolliseen toimintaan jonkun toisen nimissä, niin on henkilökohtaisessa vastuussa tekemisistään. Kyseinen hammasteknikko on minulle 7 miljoonaa euroa velkaa, sekä ne mitä varasti. Jos olisi tullut nöyrästi pyytämään anteeksi ja palauttanut varastamansa, niin olisin joltakin kunnolliselta saanut sen mitä olisin tarvinut. Sen johdosta hammasteknikko joutuu ikävään tilanteeseen muutettuani pois, sillä on henkilöitä jotka osaavat suhtautua kertomaani sellaisella tavalla, miten itse en uskaltaisi toimia.


    • Anonyymi

      Jos karkkeja ja pullaa tai muutakin sokerista syö, niin hampiot tuhoutuvat helposti.

      Dracula-karkkeja, tulee hampaat kuin vampyyrillä.

      • Diabeetikkona pakko suklaalla tai sokerikahvilla tai jäätelöllä nostaa verensokeria, kun ei pysty syömään sellaista ruokaa ettei tarvitsisi laittaa niin paljon insuliinia.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      82
      2627
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      68
      2543
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2443
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      41
      1960
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      56
      1894
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1779
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      22
      1327
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1327
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1158
    Aihe