1890-luvun lopusta lähtien Ellen G. White ja seitsemännen päivän adventistikirkko edistivät aktiivisesti kasvissyöntiä ja hillitsivät eläinten lihan kulutusta puritaanisten uskonnollistenvakaumusten mukaisesti 2. He uskoivat, että eläinperäiset elintarvikkeet kannustivat "syntiseen" itsetyydytykseen ja siveettömään seksuaaliseen ilmaisuun. Lihan laaja kulutus loisi liian monta syntistä, jotta heidän pelastajansa tulisi toisen kerran.
linkistä myös lihavvuden ihanasta olotilasta.
https://rootcausemd.substack.com/p/the-corruption-of-the-human-diet
linkistä myös lihavvuden ihanasta olotilasta.
https://rootcausemd.substack.com/p/the-corruption-of-the-human-diet
Vastaukset 17
Vanhimmat
Adventistina ja Raamatun opetukset tuntien Ellen White tiesi, että Jumala itse teki eläinten nahasta Aadamille ja Eevalle vaatteet lehvien sijasta.
Nooa sai luvan lisätä lihan ravintoon vedenpaisumuksen jälkeen.
Kiinnostavia periaatteita.
Minulle lihan syönti on tullut vaikeaksi sen jälkeen, kun olen nähnyt eläinten rääkkäyksen ja pahoinpitelyn syntymästä asti.
On myös lääkäreitä, jotka varoittavat niistä kasvuhormoneista ja penisillineistä, joita eläimille syötetään ja jotka sitten vahingoittavat esim suoliston hyviä bakteereja.
Siksi en alkaisi ketogeeniseen dieettiin, koska se perustuu niin paljon eläinkunnasta saatuun ravintoon.
Suositellaan vähäistä lihansyöntiä runsaiden vihannesten ja hedelmien lisäksi.
Niitäkin kuulema kasvatetaan monenlaisin myrkytyksiin, joten vähäinen ravinto monipuolisesti on suositeltavaa.
Itsekin olen kokenut suuren eron nykyisten jalostetujen tuotteiden suhteen verrattuna entisiin. Omenatkin ovat paljolti kovanahkaisia, vetisiä, sokerilta maistuvia.
Ei niitä enää hala syödä, kuten ennen
Mitä näihin itseään moraali opettajina pitäjiin tulee, niin heidänkin kehonsa suuruus paljastaa, etteivät itsekään ole noudattaneet itsehillintää ja kurinalaisuutta.
Useita esimerkkejä niistä, johtavista, jolla oli erikoskokit täyttämässä heidän vatsansa, ennenkuin henkilöt menivät närppimään muiden kanssa pöytään.
Hanne🐎
Tunteet ovat myös kemiallisia reaktioita kehossa. Sain tietää jo kymmeniä vuosia sitten eräältä professorilta, että se ahdistus ja kuolemankauhu, mitä eläimille aiheutetaan teurastuksessa ja jopa elävinä keitettyinä, siirtyy lihan kautta ihmisiin.
Tällä tavoin ihmisiin itseensä siirtyy se ahdistus, pakokauhu, mitä aiheuttavat eläimille.
Syyn ja seurauksen laki toimii yhtä varmasti kuin muut luonnonlait. Karma.
Kukaan ei kiellä painolakia ja sen vaikutusta.
Nykyisessä yhteiskunnassa tulee tahtomattaan osalliseksi raakuudesta ja väkivallasta monin tavoin. Mutta joutuu myös maksamaan kalliin hinnan kollektiivisesta osallisuudesta.
On myös todistettu tieteellisesti, että kasveilla on tunteet ja oma systeeminsä välittää tietoa toisilleen. Metsä kommunikoi monin tavoin eri kasvien kesken.
Tällainen tieto herättää minussa kunnioitusta kaikkea elämää kohtaan.
Kasvit ja eläimet uhraavat oman eli mahdollisuutensa ihmisten hyväksi.
Sen tiedon tulisi kannustaa uhrautuvaisuuteen myös toisia kohtaan.
Monessa ammatissa autetaqn toisia oman henkensä ja terveytensä menetyksen uhalla
Palomiehet, poliisit ja vaikuttaa kuin opettajatkin nykyisin...
Hanne
Uakonto mikä uskonto,
Tänä päivänä vegaanit ja huomenna taas tulee järki käteen.
Vegaanius+on+tulevaisuutta.+Ympäristökuormituksesta+kolmasosa+tulee+ravitsemuksesta+ja+erityisesti+lihan+tuotanto+kuormittaa+ympäristöä.+Nauta+tuottaa+lihaansa+vain+6%+tehokkuudella.
Adventeista+on+tehty+mielenkiintoinen+tutkimus.+Kun+adventistien+elintavat+ovat+muuten+samat+mutta+jotkut+syövät+lihaa+ja+jotkut+eivät+niin+heidän+sairastavuuttaan+on+tutkittu.+Lihaa+syövät+sairastavat+enemmän+ja+kuolevat+nuorempina.
Muistin väärin eli verrattiin adventisteja muuhun väestöön. Adventistimiehet elävät 7 vuotta pidempään kuin muut. Lisää asiaa löytyy kun googlaa "Adventist Health Studies".
"ystämme" lisää yleisön halveksuntaa itseään kohtaan itsepäisesti.
Aikansa kutakin.
Hanne
Nää seittämän päivän veljeskunta ei tunne raamattuansa sillä luojajumala oli lihansyöjä. Kainin hernnesvelli ei kelevannut vaan Aapelin lihan ateian puoleeen hän katsoi suopeasti. Joka sitten kateudeen myötä johti veljes murhaan.
😄Ei pahalla, mutta sulla on mennyt vellit ja veljekset sekaisin!
Kovasti on lihallista ja raamatullista kirjoitusta.
Lihan käytössä on minusta unohdettu lemmikkieläinten lihan kulutus.
Katsoin että keskikokoinen koira tarvitsee päivittäin n. 600 g ruokaa josta pääosa on yleensä lihaa.
Kun Suomessa on n 600.000 koiraa niin päivittäin ruokaa menee n 360.000 kiloa.!!
Kissoja on lisäksi miljoonan verran joten varmaan sama määrä uppoaa niihin.
Eli 720.000 kg päivässä. Kerrotaanpas se 360 niin saadaan vuoden kulutus ja sehän on
n 260 miljoonaa kiloa??
Eikö siitä pitäisi olla huolestunut ilmastonmuutoksen kannalta???
Pelkäänpä, että se ylilihavien lemmikkien laihdutus on vielä vaikeampaa ja suorastaan sydäntä särkevää. Ensin niitä syötetään omaksi seuraksi paksukaisiksi ja sairaiksi.
Sitten namut poistetaan ja ruokakuppi vähennetään ja Rassukat kulkevat nälkiintyneinä.
Autoa ei saa ajaa ilman ajokorttia. Kortti tarvittaisiin myös lasten ja lemmikkien hankkimiseen! Väkiluku pienenisi nopeasti ilman pandemioita ja rokotuksia!
Hanne 🐎
Kiihkouskovaiset eivät tunne raamattua. He tulkitsevat perimätietojen tahi mitä lienevät.
Täällä löytyy paljonkin niitä kiihkolakkolaisia.
On ketokeenilahko ja vesipaastolahko jne.
Auta armias, jos et ota osaa heidän kaikkitietävyytensä kuppikuntaan!
Joudut halveksittujen pakanoiden tai luopioiden joukkoon ilman ihmisarvoa!
Hanne
Kone ei ymmärrä LAHKOLAISTA, vaan muui sen lakkolaiseksi!
Hanne
Tilaston mukaan ihmiset syövät lihaa vuodessa . 70 kg per. henkilö.
Se tekee n 350 miljoonaa kiloa.
Edellä on laskettu lemmikkien vastaavaa kulutusta ja se on 260 miljoonaa kiloa!!
Kukaan ei kuitenkaan vaadi lemmikkien lihan kulutuksen lopettamista ?? Miksi ??
Eikö niiden lihansyönti sitten vaikuta ilmastoon ??
Helsingissä kaupunki lopettaa lihan ja maidon käytön tilaisuuksissaan.
Onkohan siinä mukana kaikki lemmikkienkin lihat ja maidot?? Täytyisi olla sillä ne käytävät lihaa ja maitoa lähes saman verran kuin ihmiset.
A. I. Virtasen oikea käsi Henning Karström oli adventisti.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Henning_Karström
Tässä vielä toimiva lyhytlenkki laiskoille https://tinyurl.com/397ynyej edelliseen Karström-artikkeliin.