Varokaa Tinder/WhatsApp -huijaria

Anonyymi

Tinderissä liikkuu nuori suomalainen nainen joka houkuttelee WhatsAppiin ja yrittää kiristää sen jälkeen rahaa. Lähetti minulle varoittamatta WhatsApissa sopimatonta materiaalia ja alkoi syyttää minua rikoksesta. Varokaa ja tehkää tarvittaessa rikosilmoitus.

13

5554

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toivottavasti sinulla on viestiketju tallessa ja teet rikosilmoituksen heti

    • Anonyymi

      Se apu tai varoitus täällä ei varmaankaan auta ketään. Kaikki tietää että mitä tahansa voi tulla vastaan.

      Mutta vilpittömästi toivon että saat asiasi hoidettua.

    • Anonyymi

      Uskon että varoituksia ei ole koskaan liikaa. Tietysti tästä täytyy tehdä myös virallinen rikosilmoitus mutta on hyvä varoittaa myös netissä muita ihmisiä. Huijari on niin ovela että uhri voi hävetä ja ei tee rikosilmoitusta. Huijareita on maailma täynnä ja niitä tulee aina lisää mutta halusin vain kertoa oman kokemukseni. Uhriksi joutuminen tekee huonon olon, onneksi kuitenkin suurin osa ihmisistä on hyviä.

    • Anonyymi

      Kävin iisalmessa tänään kans treffeillä, olen kuopiosta. Nainen oli feikannut kuvat filttereillä ja näytti tosi vanhalta livenä. Hukkareissu.

      • Anonyymi

        Minkä ikäinen oli.


      • Anonyymi

        😄😅😂


    • Anonyymi

      Näitä on tullut vastaan. Parin rivin jälkeen kysyy whatsup-nuneroa. Suurin osa ovat olleet ulkomaalaisia, mutta joskus jokunen suomalainenkin.

      Joskus jollekin,luotettavan tuntuiselle olen numeron antanutkin, vaikka tiedän että lähes varmasti homma menee näin: mätsin välitön poisto, numeron takana olevia henkilön selvittäminen netistä tai fonectasta, facebook-profiilin etsiminen ja tyttöystävän/vaimon ja sukulaisten ja työkaverien nimien selvittäminen.

      Vaihtoehtoisesti hyvin kiireellinen intiimien kuvien vaihtopyyntö wa:ssa. Yksi muija lähetti ravintolakuvan muka hesasta, seinällä oleva ruokalista oli dollareissa, lol.

      Tiedän ettei minua voida syyttää mistään rikoksesta koska Tinderillä ja wa:lla on täydelliset logit tapahtuneesta, ja oikeastikin olin sinkku kun tinderissä olin joten ei mitään salattavaa senkään puolesta. FB: n kaverilistan pidän tosin varmuudenkin vuoksi yksityisenä ja numeroni piilossa googlettajilta ja fonectaajilta.

    • Anonyymi

      Mä törmäsin tinderissä yhteen jo kypsässä keski-iässä olevaan naiseen.

      Tää nainen ehdotti kun huomasi että olen ohjelmistoalalla että tekisin hänelle jonkin softan jota hän alkaisi myymään. Ja meille tuli vielä kaksi eri matchiä kahdella eri kerralla kun ekalla kerralla laitoin pelin heti poikki.
      Tokalla kerralla halusin katsoa että onko sama kuvio yhä menossa. Ja toki😀

      Voi juma... tää oli kyllä hupaisin suominaisen yritys hyötyä jostain miehestä jonka olen koskaan kuullut. Oli ihan kiva lässyttää takasin kaikenlaista paskaa. Ja lopulta ghostata henkilö taas pihalle.

      Mutta se näistä huijareista joita yleensä sanotaan miehistä. Eli näitä huijareita-hyödyntäjiä on naisissa ihan sama määrä. Ja nää kans "jännämiesten ja naisten" ohessa pilaa koko tinderin ja muut mestat.

      Peace!

    • Anonyymi

      Saara....

      • Anonyymi

        Oikein!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein!

        Toi kyseinen naishenkilö pitäis käräyttää Tinderin ylläpitoon. Tinder ei ole mikään ilmaisen työn rekrymesta.


    • Anonyymi

      Törmäsin varmaan samaan tapaukseen, mut ei mennyt läpi. Nuori nainen, ja kun numerot vaihdettu. Ilmoittaa olevansa 15v. Ja sit lähettää itsestään oma kiva videon... Sit ootkin pedofiili, ja jos lähettät sovitun summan rahaa, niin ei tee rikosilmoitusta. Et varokaa...

    • Anonyymi

      Onko vielä aktiivinen, minkä näköinen? Onko tummahkot piirteet? Epäilen käyttävän kuviani, saara tais olla yksi nimi jolla näitä profiileja on tehty.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5128
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      274
      4970
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2425
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1858
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1804
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1552
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1476
    Aihe