Pika- arvostelussa: Hämpton!

Olin käynyt paikkakunnalla jo aiemmin, joten en analysoi asiaa sen perusteellisemmin.

Onnibussilla stadista se tunti ja vartti. Pysäkin sijainnit molemmin puolin kauppakeskusta. Ensimmäisenä astuin hautuumaalle, jonka kivet olivat hujan hajan ja joukossa yksi vanhoista kilometripylväistä väsätty kaatunut risti. Näin oli jo 20 vuotta sitten ja mitään järjestystä ei ole saatu aikaan.

Kaurialan kentälle siitä kävelee kymmenessä minuutissa - pääkatsomossa oli irronneita kuppi- istuimia, mutta toisen puolen katsomo oli paremmassa kunnossa. Voisi siellä hyvin pelata vaikka divaria, mutta nyt Parainen nousee.

Tuo kauppakeskus, johon saavuttiin oli nimeltään nimetty juopporentun kriminaalin mukaan. Kyseessä oli edesmennyt Antti Hampparbergi eli oikealta nimeltään Irwin Goodman. Tunnettiin kavereiden keskuudessa lempinimellä hamppari. Mikä muu kaupunki on nimennyt edes lyhtypylvään tai edes aurausmerkin jonkun rappioalkoholistin mukaan?

Hakaristiin törmäsin kirkon edessä oikein patsaan muodossa- varmaan on jäänyt vielä aseveliajoista kaupungilta poistamatta, kun on ollut muita kiireitä.

Hämptonin väki oli kaikki, joihin törmäsin oikein mukavia ja kohteliaita. Ulkomaalaisen värisiä näkyy katukuvassa paljon, kuten myös Kotkassa oli asian laita.

Eino Leinolla oli kämppä juurikin Linnan vieressä. Synkkä talo, jonka väritys (haaleanvihreä) tekee siitä entistäkin synkemmän. Synkkä oli mieskin ja vietti myöhemmät vuotensa pöpilässä ja eduskunnassa.

Kaiken kaikkiaan keskusta on sekoitus vanhaa ja uudempaa, tosi rumaa. Erittäin surkean näköistä ja epäkäytännöllista - pitäisi säilyttää vanha ja rakentaa uutta toisaalle, kuten on asian laita Naantalissa, Porvoossa ja Raumalla.

Antti rakennutti Häptonin Parolaan huippumodernin mukavuuksin varustetun talon, mutta sekin taisi mennä kurkusta alas, mutta laulu siitäkin syntyi:
https://www.youtube.com/watch?v=asDrhPL_AnI

9

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      viimeksi kävin Hämptonissa vuonna 1972. Tarkoituksenani poiketa hanssin-jukka lentokonekahvilassa. Tilasin pullollisen punaista jaffaa ja sokerimunkin. Sisälle minua ei päästetty. Paikka oli tupaten täynnä meluavaa hämptonin nahkatakki-nuorisoa. Jouduin tyytymään ulkona istumiseen. Koin suurta pettymystä, frustraatiota ja syrjityksi tulemista. Olinhan matkannut varta vasten Turusta asti päästäkseni limonadille lentokone hanssin-jukan sisäkabiiniin. Pitäkää tunkkinne. Karistin Hämptonin pölyt nopeasti munkin syötyäni. Puoliksi juodun jaffapullon jätin pöydälle Jatkoin matkaani Lahteen. Suureen Chicagoon. Olen monastikin käynyt Lahdessa mutta matkaan aina Riihimäen kautta. Kun kerran pettyy niin se on silloin siinä. tv. Turun Jukka

    • Hämptonissako oli se punatiiline muinaislinna jonka tornissa oli vanhan ajan puucee.?kakat tippus vallihautaan jos ei koko ukko?

      hämptonia sanotaan tylsäksi en kyllä ymmärrä miksi.? olen 3 kertaa käynyt niillä hämptonin kaukaisilla esikaupunkialueilla katsomassa ranchia. halpaa selalsta mutta täältä katsottuna hämpton esikaupunkeineen on aika kaukann. mutta eipä mulla elämässä muutakaan niin voisin muuttaa hämptonin esikaupunkialueille. Linna on kyllä jepa. onneksi meillä on edes muutama.

      • Anonyymi

        jos saisit linnaherran viran niin muuttaisitko Hämptoniin.


      • Kyllä pervokki, kaikissa linnoissamme oli sisävessat, joita ei sitten linnan ulkopuolella ollutkaan missään. Satoja vuosia ennen kuin muualle sisävessat tulivat. Ainakin Olavinlinnassa wc:n poistoaukon ja kallion etäisyys oli kymmeniä metrejä.

        Noilta ajoilta on säilynyt sanonta: "saaha paskaa niskaan." Ja "toimii kuin junan vessa", tunnettiin ennen: "toimii kuin linnan vessa." Junien vessoissakin on siirrytty nykyään puhtaasta reiästä, likaiseen säiliöön.

        Ennen tavalliset kansalaiset paskansivat puukiuluun, joka sitten tyhjennettiin kadulle. Paikoissa, joissa asutus oli tihua, kuten Lontoossa, kahlattiin nilkkoja myöten paskassa, kun ei viitsitty Thamesiin asti viedä pottaa.

        Loppuun vielä; hengellisyyttä janoaville; Hämptonin lähellä vietetään vuosittain Hattulan Virtausjuhlia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        jos saisit linnaherran viran niin muuttaisitko Hämptoniin.

        Kartanon herrakin sopis. onhan siellä essikaupunkialuiella kauppakeskus tuulonen.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Kyllä pervokki, kaikissa linnoissamme oli sisävessat, joita ei sitten linnan ulkopuolella ollutkaan missään. Satoja vuosia ennen kuin muualle sisävessat tulivat. Ainakin Olavinlinnassa wc:n poistoaukon ja kallion etäisyys oli kymmeniä metrejä.

        Noilta ajoilta on säilynyt sanonta: "saaha paskaa niskaan." Ja "toimii kuin junan vessa", tunnettiin ennen: "toimii kuin linnan vessa." Junien vessoissakin on siirrytty nykyään puhtaasta reiästä, likaiseen säiliöön.

        Ennen tavalliset kansalaiset paskansivat puukiuluun, joka sitten tyhjennettiin kadulle. Paikoissa, joissa asutus oli tihua, kuten Lontoossa, kahlattiin nilkkoja myöten paskassa, kun ei viitsitty Thamesiin asti viedä pottaa.

        Loppuun vielä; hengellisyyttä janoaville; Hämptonin lähellä vietetään vuosittain Hattulan Virtausjuhlia.

        Tai sitten se lammin entinen parantola nykyinen ortodoksiyhteisö. No henkisyyttä janoaville sekin hyvä tai kauppakeskus tuulonen. Vaikka hieman vaatimaton onkin .


    • Anonyymi

      On harmi, etten ole vieraillut Hamptonissa. Sama juttu Tallinnankin kanssa. Tai Tukholman.
      Aina sama persaukkisten onkelma. Matkatinalla saa jo monta bisseä Tokmannelta.
      Tai kannikan kyrsää 30 % alella lähikaupasta. En valita osaani.

      • täältä pk-seudulta katsottuna hämpton ei oo kovin kaukana.


      • Anonyymi
        pervokki kirjoitti:

        täältä pk-seudulta katsottuna hämpton ei oo kovin kaukana.

        Hämpton on säveltäjä Sibben kotikaupunki. Myöhempiä suuruuksia Veikko Salmi. Hänkin jo edesmennyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      5214
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      25
      4378
    3. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      2501
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2264
    5. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2008
    6. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      15
      1918
    7. En ole koskaan kokenut

      Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka
      Ikävä
      19
      1607
    8. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1531
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1267
    10. Kerranki asiat oikein

      Ilkka ja muut pienpuolueeet...teitte hyvän työn kun valitsitte pätevän henkilön virkaan eikä kepulle passelia!! Jatkakaa
      Haapavesi
      10
      1184
    Aihe