lvi ala (ammattikoulu)

Anonyymi

Voiko lvi alan käyneet saada 20€/h tunnissa, ihan perus duunarit jotka tekee 8h pv 160h/kk.

Ketkä tekee vaikka näitä hommia

hanan vaihto ja korjaus

wc-istuimen vaihto/korjaus

putkivuotojen korjaus

viemärin avaus

vesilukon vaihto

patteriventtiilien ja termostaattien vaihto ja huolto

käyttövesisaneeraus

kaukolämpökeskus asennukset ja huolto

8

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän se ole lähempänä kahta tonnia kuussa se palkka, siis ilman päivystyslisiä.

      Eikä kuukausittainen työaika ole 160 tuntia/kk, vaan 150 tuntia/kk. Ruokatauko kun ei ole palkallista aikaa, niin viikkotyöaika on 37,5 tuntia.

      • Anonyymi

        8hx20 työpäivää=160h


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        8hx20 työpäivää=160h

        Kuukaudessa on enemmän kuin 20 työpäivää...


    • Anonyymi

      kyllä se on mahdollista. Palkkataso on silloin jo useamman vuoden alalla olleen palkkataso. Sellainen hiukan vajaat 3000 e/kk on kuitenkin todellisempaa.
      duunitorin palkkavertailutilasto: Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Lvi-asentaja on 2 938 euroa kuukaudessa. Palkka oli kuntasektorilla 2 830 € (51 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 3 033 € (58 yksittäistä palkkaa). Keskipalkka perustuu koko maan palkkatietoihin vuodelta 2020.
      ja toinen vertailu (ihmisten itse ilmoittamat)
      https://tyopaikat.oikotie.fi/palkkavertailu/LVI-Asentaja

    • Anonyymi

      On mahdollista pelkällä ammattikoulu tutkinnolla saada toi 20€/h mutta se vaatii sitten sitä työkokemusta alalta enemmän kuin se 1vuosi. Vähintää 3vuotta että vois alkaa edes haaveilla 20€/h tuntipalkasta.

    • Anonyymi

      Ei kukaan pelkkä perus duunari ammattikoulun käyneistä tienaa tommosta tunti palkaa. Vaikka olis 5vuoden kokemus, pitää kouluttautua lisää jos tommosta palkkaa haluaa saada.

      • Anonyymi

        Joo eikö ne ole hitsautaitoiset putkarit kun revitään käsistä ja niille maksetaan hyvin.


    • Anonyymi

      Kyllä voi, vaatii vaan sitä kokemusta useamman vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      204
      13787
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6940
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      184
      6732
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      97
      4689
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      69
      4613
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4371
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4285
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4102
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3876
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3650
    Aihe