päätin itse lopettaa zoloftin syömisen koska totesin ettei se auta yhtään, ihan samal taval iskee masiskohtaukset vaikka niitä syön (sairastan 2suuntast mielialanhäiriötä). Olen syöny zoloo nyt 3kk, ja koko aikana en ole pystyny kunnolla syömään, ja aina ku oon saanu jotain vähän alas, niin olen samantien istunu ripuloimassa, eli ei sekään oikein terveelliselt vaikuta. Lääkäri koko ajan sanoo et odota, kyl se tästä, mut eiköhän alkuajan sivuoireet jo pitäs olla ohi? Luulis ainakin.. no, kummiski, perjantaina sit viel otin mut en oo nyt sen jälkeen syöny, ja niin kamala olo iski tänään päivällä.. Eli osaako joku sanoo johtuuko tämä olo nyt siit et lopetin noin äkkii lääkkeitten ottamisen? entä kuinkakohan kauan tämmönen olo kestää? semmonen olo ku ois viikon dokannu suurinpiirtein ja nyt kärsis krapulasta..
zoloftista vieroitusoireet?
apua...
6780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Noissa masislääkkeissä pitäs aina muistaa, että ne pitäs lopettaa asteittain, koska niistä tulee useimmille vierotusoireet, jotka kestää yksilöstä riippuen 1-4 viikkoa.
Mulle tuli myös Zoloftista kauhea ripuli ja se vain paheni ajan mittaan. Käytin kuitenkin lääkärin kehoituksesta kaksi vuotta, mutta jatkuva lihominen sai lopulta lopettamaan äkisti sen käytön. Vierotusoireina sain "huimausta" tai muita kummallisia tuntemuksia päässä ("aivot heittää kuperkeikkaa"). En muista että olisi ollut erityisen huono olo, koska monta ikävää sivuoiretta, joiden lääkäri väitti johtuvan masennuksesta, katosi. Nyt käytän toista, minulle paremmin sopivaa lääkettä.
terve.
mullakin oli sama lääke kun sulla.
mulle se aiheutti ihottumaa ja pahoin vointia ja
ripullia. lääkäri päätti vaihtaa lääkitystä ja
se lääke lopetetiin. epäilen että sun nuo oireet
johtuu siitä kun lopetit lääkeen kerralla koska
lääkitys pitäs lopetaa siten että 10 tai 5 mg
puotettas pois ja seuraavat että tuleeko oireita
kun laskevat lääke määrää. suosittelen että teet
niinkuin lääkäri on sanonut. jos tulee oikein pahat vierotus oireet kannattaa soittaa sille sun
lääkärille ja pyydät vaikka vaihtamaan johonkin muuhun lääkeeseen tai vähentäs mg määrää.
odotan jonkun aikaa ja jos ei mäne ohi ota yhteys
niinkuin tähän laitoin. voimia!
Joo tuleepi niistä vieroitus oireita!
Nimittäin jos on käyttänyt tätä lääkettä ja lopettaa sen käytön yhtäkkiä, taikka käyttää lääkettä epäsäännöllisesti, niin siitä tulee vieroitusoireita.
Viekkareita on monenlaisia. Esim. nukkumaan kuin pieniä sähköiskuja päässä. Ylipäätänsä pinnan kiristymistä ja vitutusta, vanhat tapahtuvat saattavat alkaa pyörimään mielessä. Ja muutenkin suorituskyky alkaa laskea ja taantuu.
Ei kannata välttämättä kokeilla ilman valvontaa. Riippuu niin paljon ihmisestä ja depression vakavuudesta sekä tapahtumista mitä ihminen on kokenut.
kiitos kaikille ku vastas tähän, nyt mul on jo ihan hyvä olo, meni kolmes päiväs toi kumma olo ohi, ja onneks ei oo mikään pahempi vitutus tai masennus iskeny. juttelin lääkärinkin kanssa nyt ja hän ei kyl ihan tyytyväinen ollu, mut uskoi kyllä sit ku sanoin et nyt mul on paljon parempi olo jo verrattuna siihen mikä mun olo oli ku niitä söin
vieroitusoireista tiedät, kun et näköjään tiedä annostuksistakaan mitään ?????