Mitä terveystietoja olisit valmis julkisesti kertomaan, yhteisen hyvän merkeissä, vaikkapa työpaikallasi, kun niitä kysytään. Olemmehan kaikki meidän herramme muurahaisia ja yhteisen yhteiskunnan rakentajia.
Maksa-arvosi?
BMI?
Faktinen vyötärönmitta?
Cooperin testitulos?
Veren pitkäaikaissokeri?
Sairastettu psykoosi?
Pitkäaikaismasennus?
Kolesteroli?
Potenssivakeudet?
Huolesi alkavasta muistisairaudesta?
Niin, mitä?
Maksa-arvosi?
BMI?
Faktinen vyötärönmitta?
Cooperin testitulos?
Veren pitkäaikaissokeri?
Sairastettu psykoosi?
Pitkäaikaismasennus?
Kolesteroli?
Potenssivakeudet?
Huolesi alkavasta muistisairaudesta?
Niin, mitä?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mahavaivoista. Sitten istuisin puolet työajasta veskissä.
Näitäkin on nähty.
Olen hyvin privaatti ihminen enkä kerro yksityisasioitani kuin erittäin harvoille tietylle sisäpiirille missä tiedän että asiat pysyvät eivätkä leviä.
Terveystietojani en siis kertoisi minkään yhteisen hyvän vuoksi, en ymmärrä mikä se yhteinen hyvä voisi olla?
Ei sillä että sairauksiani häpeäisin, voin kertoa tässä kasvottomana ja nimettömänä että minulla on diagnosoitu keuhkosarkoidoosi joka tosin on lievä eikä haittaa elämääni mitenkään. Sekin löytyi sivulöydöksenä CT-kuvassa, muuten olisi varmasti jäänyt löytymättä.
BMIni on 20.
Vyötärönmitta 55 cm.
Cooperin testissä en ole koskaan ollut mutta fysioterapeutti teki pari vuotta sitten testin kuntopyörällä niin että poljin pyörää ja vastetta nostettiin asteittain. Samalla mitattiin sydämen syke ja hengitys. Tulos oli erinomainen. Harrastan maastojuoksua, siitä kai johtuu.
Pitkää sokeria ei ole koskaan mitattu.
Psykoosissa en tietääkseni ole ollut
Masennusta ollut jaksoittain, mutta ei hoitoa vaativaa
Viimeksi kun mitattiin kolesteroli oli hyvät
Potenssivaikeudet? Voiko niitä olla naisella?
Muistisairautta en usko olevani kehitttelemässä joten en huolehdi siitä.
Nainen. Aikuinen.
Näitä en kertoisi. Siitä voi olla haittaa, jos haluaa päästä eteenpäin tai saada mielenkiintoisia hommia.
Sairastettu psykoosi?
Pitkäaikaismasennus?
Luulen että alkavan muistisairauden huomaisivat muut, en minä itse, eikös se sairaus niin mene.
(Potenssi- ja) seksivaikeuksista voisin luottamuksella puhua jonkun kanssa kahden kesken, jos siitä olisi apua, en kahvipöytäkeskusteluna. Sellaisen, joka voisi olla työkaveruuden lisäksi olla myös ystävä. Olen nainen.
Alkoholin käyttöä ei myöskään kannata mainostaa, siinäkin saattaa topata pääsy hyviin paikkoihin. Niin ajattelisin, olen raitis.
Tässä ei ole lainkaan kyse rehellisyydestä tai vilpillisyydestä, vaan itsensä suojelemisesta. On työkavereita, jotka kääntävät asiat tuhoksesi tai asia muuttuu muuksi kuin miten olet sen kertonut. Kannattaa viisaasti vaieta.
Niin, nuo muut voisin kertoa, ei niissä mitään salattavaa.
Kaikki työnantajani ovat noudattaneet lakia eivätkä siten ole terveydentilastani kyselleet.
Eikö näin olekaan kaikilla?
Mutta kun on niin kivaa tirkistellä!
Millä tavoin esim. Cooperin testituloksen julkisesti jakaminen edistäisi yhteistä hyvää?
Niin, näistä samoista aiheista minäkin. Vaan ei kiinnosta ketään.