Julkinen terveydenhoito on Suomessa paskaa. Eivät ota siellä vakavasti vaivoja tai vaivaudu tutkimaan kunnolla. Määräävät lääkkeitä jotka eivät auta ja pallottelevat eri hoitoyksiköiden välillä. Tuntuu, että haluavat päästä vai eroon potilaista viivyttelemällä. Työterveyshoito on hieman parempi, mutta ainoastaan yksityisellä puolella itse maksavana asiakkaana saa kunnollista hoitoa.
Julkinen terveydenhoito ja työterveyshoito
Anonyymi
13334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Julkinen terveydenhoito ei ole terveyden eikä sairaanhoitoa. Olen itse odotellut 3 vuotta ravitsemusterapeutille pääsyä. Sinne ei ilmeisesti ole mitään kiireettömän hoidon hoitoonpääsyn aikarajoja. Todella tuskaiselta tuntuu ja painon lisääntyminen ahdistaa.
Terveystietoa tästäkin asiasta on paljon tarjolla. Miksi tarvitset ravitsemusterapeuttia?
Kysymys+ei+ollut+minulle+asetettu,+mutta+ravitsemusterapeuttia+tarvitaan+esim.+"vatsaongelma"+tapauksissa.+Tässä+esimerkkejä+yleisimmistä+
-+suolistosairaudet,+oikean+diagnoosin+saaminen+voi+viedä+vuosia,+jopa+vuosikymmeniä.+Ravintoterapeutti+voi+löytää+ongelman+aiheuttajan+muutamalla+keskustelukerralla+ja+ruokavalioita+rukkaamalla.
-+ruuan+imeytymishäiriöt,+kts.+yllä+oleva+
-++vitamiinien+yms+puutostilat;+monesti+nämä+selviävät+vasta+sitten+kun+joku+
+++ravitsemusalan+ammattilainen+selvittää+asiaa.+Laajoja+verenkuvia+ei+oteta+tänä+päivänä.
-+ruoka-aineallergiat+monesti+eivät+tule+esiin+ennen+kuin+asiaa+tarkemmin+perataan
-+vanhukset,+lapset,+vammaiset,+muut+erityisruokavaliota+tarvitsevat.
-+alipaino+ja+siitä+johtuvat+aliravitsemustilat.
Ja+sitten+on+tämä+ylipaino.++
Sivistysvaltioissa,+siis+maissa,+joissa+osataan+lukea,+ei+olisi+yhtään+ylipainoista+ihmistä,+jos+laihduttaminen+ja+terveellisesti+syöminen+olisi+helppoa.+
WHO:n+arvion+mukaan+maailmassa+on+jo+yli+miljardi+ylipainoista,+joista+300+miljoonaa+on+kliinisesti+lihavia.+Ylipaino+ja+lihavuus+ovat+yleistyneet+voimakkaasti+viime+vuosina.+
Noin+36,5+prosenttia+Yhdysvaltojen+aikuisväestöstä+on+tällä+hetkellä+ylipainoisia,+eli+heidän+painoindeksinsä+(BMI)+on+30+tai+enemmän.+Liikalihavuuden+hoito+maksaa+Yhdysvalloille+yli+147+miljardia+dollaria+joka+vuosi,+raportoi+CDC+(Yhdysvaltojen+tartuntatautien+valvonta-+ja+ehkäisykeskukset).30.11.2017
4.10.+2021+Iltalehti:+57%+Yhdysvaltojen+lapsista+on+ylipainon+puolella.+
OECD-maissa,+kymmenessä++maassa+yli+puolet+aikuisista+on+ylipainoisia+tai+lihavia.
Huom!+OECD+on+lähes+yhtä++kuin+Eurooppa!!
Olet+oikeassa,+netti+ja+some+on+pullollaan+tietoa+ja+laihdutusohjeita.+Vaikka+tietoa+on,+ei+se+takaa+yhtään+mitään.+Löytyy+oikeaa+tietoa,+löytyy+valtavasti+huuhaa+dieettejä,+on+paljon+sellaisia+"laihduttajien+menestymistarinoita"+jotka+jonkun+toisen+kohdalla+toteutettuna+saattavat+johtaa+vakavaan+aliravitsemustilaan+tai+pysyvään+sairauteen.+
Monen+on+vaikea+löytää+oikeaa+itselle+sopivaa+tietoa,+moni+ei+osaa+soveltaa+käytännössä+netin+ohjeita.+
Kaikkien+elämä+ei+ole+suoraviivaista+ja+selkeää.+Ehkä+ei+ole+riittävästi+rahaa,+tai+kykyä,+soveltaa+käytössä+olevaa+pientä+rahamäärää+juuri+sen+oikean+ravinnon+hankintaan+mistä+saa+riittävästi+niitä+tarpeellisia+ravintoaineita.++
Ravitsemusterapeuteilla+on+konkeettisia+työkaluja,+kyky+löytää+ne+sudenkuopat+ja+pullonkaulat+missä+laihduttava,+tai+terveelliseen+elämään+pyrkivä,+karahtaa+karille.+
Mielestäni+ravitsemusterapeutteja+olisi+koulutettava+lisää,+ja+heidän+tietotaitoaan+olisi+hyödynnettävä+jo+päiväkoti-ikäisten+tasolta+saakka.+Peruskoulussa,+lukiossa,+yliopistossa+terveydenhoitajan++rinnalla+voisi+olla++ravitsemusterapeutti.+Samaten+kotitaloustunnit+takaisin+joka+ikiseen+kouluun.+Pitäisi+opettaa+konkreettisesti+miten+ruokaa+tehdään+alusta+alkaen.+Tämä+tuottaisi+pitkässä+juoksussa+taatusti+siihen+satsatut+rahat+takaisin.
Työterveyshuolto on työnantajan maksamaa palvelua, jonka tarkoituksena on pitää työntekijät työkykyisinä. Julkiset terveyspalvlut nyt ovat mitä ovat.
Suomen terveydenhoidon perusongelma on, että vastavalmistuneita verovaroin koulutettuja lääkäreitä ei pakoteta työskentelemään muutamaa vuotta julkisella puolella.
Yksityissektori alkaa olla puolillaan nelikymppisiä ja nuorempia lääkäreitä, jotka ovat tehneet koko uransa pörriäisellä ja sairastuvalla. Kattavaa osaamista omalta erityisalalta ei ole, vaan tietotaito on hyvin kapealla sektorilla.
Varmasti on työlästä olla lääkärin hommissa julkisella, mutta vain siellä näkee kaikki mahdolliset vaivat, kaiken ikäiset potilaat ja ylipäätään kansan koko kirjon.
Ei kellään nuoremmalla ole kattavaa osaamista yhtään mistään, mutta tehdessä sitä kokemusta kertyy pikkuhiljaa.
Lääkärit, jotka nyt ovat jo iäkkäämpiä, ovat hekin olleet aikanaan nuoria, ja saaneet kokemuksen kautta lisää osaamista.
He ovat yleislääkäreitä tai yleislääketieteen erikoislääkäreitä, jotka hoitavat lähes kaikkia mahdollisia vaivoja.
Ja heitä on sekä julkisella että yksityiselläkin puolella.
Firmoissa potilasaines on niin valikoitunutta, ettei lääkärin ammattitaito pääse karttumaan ja harvalle sitä on syntymälahjanakaan annettu. Yksityispuoli tarjoaa mukavat työajat ja muikeat palkat verosuunnittelumahdollisuuksineen, joten totta kai lekuri ottaa tarjouksen vastaan.
Julkisella puolella on tehtävä töitä kaikkina vuorokauden aikoina. Hoidettavana on myös erittäin huonokuntoisia, monisairaita tapauksia ja tehtävää on paljon, monia asioita hoidetaan päällekkäin. On priorisoitava ja tehtävä rankkoja ratkaisuja. Toisaalta siellä karttuvaa oppia ei korvaa mikään.
Maksullisetpalvelut ei juuri elinaikaa lisääkään.
Pääsit taas pätemään omaan aloitukseen mies!!
Ravitsemusterapeutin apua tarvitaan silloin kun syömishäiriön omaava laihduttaa.
Työterveysala on nykyisin kilpaltu ja kilpailutettu niin, että laatu on pudonnut terveyskeskusten tasolle, jopa sen alle.
Tth-lääkärin vastaanotto on 20 min/ yksi vaiva. Jos asia ei hoidu särkylääkkeellä tai antibiootilla, se jää ajan parannettavaksi tai pahentuu. Joissakin tapauksissa työterveys kirjoittaa lähetteen saman firman erikoislääkärille. Koska tämä tietää, että työnantaja maksaa asiakkaan käynnin, on sekin tutkimus huomattavan pintapuolinen.
Päteville ja kokeneille lääkäreille, jotka pitävät yksityisvastaanottoa, on nyt tarvetta. Sote-sössinnän valmistuttua sitä tullee olemaaan vieläkin enemmän
Julkinen erikoissairaanhoito menee sekin tehokkuus edellä. Jos myös hoitava lääkäri asettaa tehokkuuden potilaan parantumisen edelle, nin se on voi voi.
Itse sain tarpeekseni tämän maan lääkäreistä ja terveyshuollosta jo muutama vuosikymmen sitten kun olisi apuja tarvinnut töissä sairastuessani , omien kokemusten saattelemina päätin että minuuttiakaan en tee palkkatyötä ja maksa siitä veroja tähän maahan , päätös on pitänyt ja pitää vielä muutamia vuosikymmeniä , tulipas halvaksi huono kohtelu yhteiskunnalle.