Julkinen terveydenhoito ja työterveyshoito

Anonyymi

Julkinen terveydenhoito on Suomessa paskaa. Eivät ota siellä vakavasti vaivoja tai vaivaudu tutkimaan kunnolla. Määräävät lääkkeitä jotka eivät auta ja pallottelevat eri hoitoyksiköiden välillä. Tuntuu, että haluavat päästä vai eroon potilaista viivyttelemällä. Työterveyshoito on hieman parempi, mutta ainoastaan yksityisellä puolella itse maksavana asiakkaana saa kunnollista hoitoa.

13

324

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Julkinen terveydenhoito ei ole terveyden eikä sairaanhoitoa. Olen itse odotellut 3 vuotta ravitsemusterapeutille pääsyä. Sinne ei ilmeisesti ole mitään kiireettömän hoidon hoitoonpääsyn aikarajoja. Todella tuskaiselta tuntuu ja painon lisääntyminen ahdistaa.

      • Anonyymi

        Terveystietoa tästäkin asiasta on paljon tarjolla. Miksi tarvitset ravitsemusterapeuttia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Terveystietoa tästäkin asiasta on paljon tarjolla. Miksi tarvitset ravitsemusterapeuttia?

        Kysymys ei ollut minulle asetettu, mutta ravitsemusterapeuttia tarvitaan esim. "vatsaongelma" tapauksissa. Tässä esimerkkejä yleisimmistä

        - suolistosairaudet, oikean diagnoosin saaminen voi viedä vuosia, jopa vuosikymmeniä. Ravintoterapeutti voi löytää ongelman aiheuttajan muutamalla keskustelukerralla ja ruokavalioita rukkaamalla.

        - ruuan imeytymishäiriöt, kts. yllä oleva
        - vitamiinien yms puutostilat; monesti nämä selviävät vasta sitten kun joku
        ravitsemusalan ammattilainen selvittää asiaa. Laajoja verenkuvia ei oteta tänä päivänä.
        - ruoka-aineallergiat monesti eivät tule esiin ennen kuin asiaa tarkemmin perataan
        - vanhukset, lapset, vammaiset, muut erityisruokavaliota tarvitsevat.
        - alipaino ja siitä johtuvat aliravitsemustilat.

        Ja sitten on tämä ylipaino.
        Sivistysvaltioissa, siis maissa, joissa osataan lukea, ei olisi yhtään ylipainoista ihmistä, jos laihduttaminen ja terveellisesti syöminen olisi helppoa.

        WHO:n arvion mukaan maailmassa on jo yli miljardi ylipainoista, joista 300 miljoonaa on kliinisesti lihavia. Ylipaino ja lihavuus ovat yleistyneet voimakkaasti viime vuosina.

        Noin 36,5 prosenttia Yhdysvaltojen aikuisväestöstä on tällä hetkellä ylipainoisia, eli heidän painoindeksinsä (BMI) on 30 tai enemmän. Liikalihavuuden hoito maksaa Yhdysvalloille yli 147 miljardia dollaria joka vuosi, raportoi CDC (Yhdysvaltojen tartuntatautien valvonta- ja ehkäisykeskukset).30.11.2017

        4.10. 2021 Iltalehti: 57% Yhdysvaltojen lapsista on ylipainon puolella.

        OECD-maissa, kymmenessä maassa yli puolet aikuisista on ylipainoisia tai lihavia.
        Huom! OECD on lähes yhtä kuin Eurooppa!!

        Olet oikeassa, netti ja some on pullollaan tietoa ja laihdutusohjeita. Vaikka tietoa on, ei se takaa yhtään mitään. Löytyy oikeaa tietoa, löytyy valtavasti huuhaa dieettejä, on paljon sellaisia "laihduttajien menestymistarinoita" jotka jonkun toisen kohdalla toteutettuna saattavat johtaa vakavaan aliravitsemustilaan tai pysyvään sairauteen.
        Monen on vaikea löytää oikeaa itselle sopivaa tietoa, moni ei osaa soveltaa käytännössä netin ohjeita.
        Kaikkien elämä ei ole suoraviivaista ja selkeää. Ehkä ei ole riittävästi rahaa, tai kykyä, soveltaa käytössä olevaa pientä rahamäärää juuri sen oikean ravinnon hankintaan mistä saa riittävästi niitä tarpeellisia ravintoaineita.

        Ravitsemusterapeuteilla on konkeettisia työkaluja, kyky löytää ne sudenkuopat ja pullonkaulat missä laihduttava, tai terveelliseen elämään pyrkivä, karahtaa karille.

        Mielestäni ravitsemusterapeutteja olisi koulutettava lisää, ja heidän tietotaitoaan olisi hyödynnettävä jo päiväkoti-ikäisten tasolta saakka. Peruskoulussa, lukiossa, yliopistossa terveydenhoitajan rinnalla voisi olla ravitsemusterapeutti. Samaten kotitaloustunnit takaisin joka ikiseen kouluun. Pitäisi opettaa konkreettisesti miten ruokaa tehdään alusta alkaen. Tämä tuottaisi pitkässä juoksussa taatusti siihen satsatut rahat takaisin.


    • Anonyymi

      Työterveyshuolto on työnantajan maksamaa palvelua, jonka tarkoituksena on pitää työntekijät työkykyisinä. Julkiset terveyspalvlut nyt ovat mitä ovat.

    • Anonyymi

      Suomen terveydenhoidon perusongelma on, että vastavalmistuneita verovaroin koulutettuja lääkäreitä ei pakoteta työskentelemään muutamaa vuotta julkisella puolella.

      • Anonyymi

        Yksityissektori alkaa olla puolillaan nelikymppisiä ja nuorempia lääkäreitä, jotka ovat tehneet koko uransa pörriäisellä ja sairastuvalla. Kattavaa osaamista omalta erityisalalta ei ole, vaan tietotaito on hyvin kapealla sektorilla.

        Varmasti on työlästä olla lääkärin hommissa julkisella, mutta vain siellä näkee kaikki mahdolliset vaivat, kaiken ikäiset potilaat ja ylipäätään kansan koko kirjon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksityissektori alkaa olla puolillaan nelikymppisiä ja nuorempia lääkäreitä, jotka ovat tehneet koko uransa pörriäisellä ja sairastuvalla. Kattavaa osaamista omalta erityisalalta ei ole, vaan tietotaito on hyvin kapealla sektorilla.

        Varmasti on työlästä olla lääkärin hommissa julkisella, mutta vain siellä näkee kaikki mahdolliset vaivat, kaiken ikäiset potilaat ja ylipäätään kansan koko kirjon.

        Ei kellään nuoremmalla ole kattavaa osaamista yhtään mistään, mutta tehdessä sitä kokemusta kertyy pikkuhiljaa.
        Lääkärit, jotka nyt ovat jo iäkkäämpiä, ovat hekin olleet aikanaan nuoria, ja saaneet kokemuksen kautta lisää osaamista.

        He ovat yleislääkäreitä tai yleislääketieteen erikoislääkäreitä, jotka hoitavat lähes kaikkia mahdollisia vaivoja.
        Ja heitä on sekä julkisella että yksityiselläkin puolella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kellään nuoremmalla ole kattavaa osaamista yhtään mistään, mutta tehdessä sitä kokemusta kertyy pikkuhiljaa.
        Lääkärit, jotka nyt ovat jo iäkkäämpiä, ovat hekin olleet aikanaan nuoria, ja saaneet kokemuksen kautta lisää osaamista.

        He ovat yleislääkäreitä tai yleislääketieteen erikoislääkäreitä, jotka hoitavat lähes kaikkia mahdollisia vaivoja.
        Ja heitä on sekä julkisella että yksityiselläkin puolella.

        Firmoissa potilasaines on niin valikoitunutta, ettei lääkärin ammattitaito pääse karttumaan ja harvalle sitä on syntymälahjanakaan annettu. Yksityispuoli tarjoaa mukavat työajat ja muikeat palkat verosuunnittelumahdollisuuksineen, joten totta kai lekuri ottaa tarjouksen vastaan.

        Julkisella puolella on tehtävä töitä kaikkina vuorokauden aikoina. Hoidettavana on myös erittäin huonokuntoisia, monisairaita tapauksia ja tehtävää on paljon, monia asioita hoidetaan päällekkäin. On priorisoitava ja tehtävä rankkoja ratkaisuja. Toisaalta siellä karttuvaa oppia ei korvaa mikään.


    • Anonyymi

      Maksullisetpalvelut ei juuri elinaikaa lisääkään.

      • Anonyymi

        Pääsit taas pätemään omaan aloitukseen mies!!


    • Anonyymi

      Ravitsemusterapeutin apua tarvitaan silloin kun syömishäiriön omaava laihduttaa.

    • Anonyymi

      Työterveysala on nykyisin kilpaltu ja kilpailutettu niin, että laatu on pudonnut terveyskeskusten tasolle, jopa sen alle.

      Tth-lääkärin vastaanotto on 20 min/ yksi vaiva. Jos asia ei hoidu särkylääkkeellä tai antibiootilla, se jää ajan parannettavaksi tai pahentuu. Joissakin tapauksissa työterveys kirjoittaa lähetteen saman firman erikoislääkärille. Koska tämä tietää, että työnantaja maksaa asiakkaan käynnin, on sekin tutkimus huomattavan pintapuolinen.

      Päteville ja kokeneille lääkäreille, jotka pitävät yksityisvastaanottoa, on nyt tarvetta. Sote-sössinnän valmistuttua sitä tullee olemaaan vieläkin enemmän

      Julkinen erikoissairaanhoito menee sekin tehokkuus edellä. Jos myös hoitava lääkäri asettaa tehokkuuden potilaan parantumisen edelle, nin se on voi voi.

    • Anonyymi

      Itse sain tarpeekseni tämän maan lääkäreistä ja terveyshuollosta jo muutama vuosikymmen sitten kun olisi apuja tarvinnut töissä sairastuessani , omien kokemusten saattelemina päätin että minuuttiakaan en tee palkkatyötä ja maksa siitä veroja tähän maahan , päätös on pitänyt ja pitää vielä muutamia vuosikymmeniä , tulipas halvaksi huono kohtelu yhteiskunnalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1742
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      913
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      107
      734
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      664
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      628
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      51
      585
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      562
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      19
      558
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    Aihe