Julkinen terveydenhoito on Suomessa paskaa. Eivät ota siellä vakavasti vaivoja tai vaivaudu tutkimaan kunnolla. Määräävät lääkkeitä jotka eivät auta ja pallottelevat eri hoitoyksiköiden välillä. Tuntuu, että haluavat päästä vai eroon potilaista viivyttelemällä. Työterveyshoito on hieman parempi, mutta ainoastaan yksityisellä puolella itse maksavana asiakkaana saa kunnollista hoitoa.
Julkinen terveydenhoito ja työterveyshoito
13
284
Vastaukset
- Anonyymi
Julkinen terveydenhoito ei ole terveyden eikä sairaanhoitoa. Olen itse odotellut 3 vuotta ravitsemusterapeutille pääsyä. Sinne ei ilmeisesti ole mitään kiireettömän hoidon hoitoonpääsyn aikarajoja. Todella tuskaiselta tuntuu ja painon lisääntyminen ahdistaa.
- Anonyymi
Terveystietoa tästäkin asiasta on paljon tarjolla. Miksi tarvitset ravitsemusterapeuttia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terveystietoa tästäkin asiasta on paljon tarjolla. Miksi tarvitset ravitsemusterapeuttia?
Kysymys ei ollut minulle asetettu, mutta ravitsemusterapeuttia tarvitaan esim. "vatsaongelma" tapauksissa. Tässä esimerkkejä yleisimmistä
- suolistosairaudet, oikean diagnoosin saaminen voi viedä vuosia, jopa vuosikymmeniä. Ravintoterapeutti voi löytää ongelman aiheuttajan muutamalla keskustelukerralla ja ruokavalioita rukkaamalla.
- ruuan imeytymishäiriöt, kts. yllä oleva
- vitamiinien yms puutostilat; monesti nämä selviävät vasta sitten kun joku
ravitsemusalan ammattilainen selvittää asiaa. Laajoja verenkuvia ei oteta tänä päivänä.
- ruoka-aineallergiat monesti eivät tule esiin ennen kuin asiaa tarkemmin perataan
- vanhukset, lapset, vammaiset, muut erityisruokavaliota tarvitsevat.
- alipaino ja siitä johtuvat aliravitsemustilat.
Ja sitten on tämä ylipaino.
Sivistysvaltioissa, siis maissa, joissa osataan lukea, ei olisi yhtään ylipainoista ihmistä, jos laihduttaminen ja terveellisesti syöminen olisi helppoa.
WHO:n arvion mukaan maailmassa on jo yli miljardi ylipainoista, joista 300 miljoonaa on kliinisesti lihavia. Ylipaino ja lihavuus ovat yleistyneet voimakkaasti viime vuosina.
Noin 36,5 prosenttia Yhdysvaltojen aikuisväestöstä on tällä hetkellä ylipainoisia, eli heidän painoindeksinsä (BMI) on 30 tai enemmän. Liikalihavuuden hoito maksaa Yhdysvalloille yli 147 miljardia dollaria joka vuosi, raportoi CDC (Yhdysvaltojen tartuntatautien valvonta- ja ehkäisykeskukset).30.11.2017
4.10. 2021 Iltalehti: 57% Yhdysvaltojen lapsista on ylipainon puolella.
OECD-maissa, kymmenessä maassa yli puolet aikuisista on ylipainoisia tai lihavia.
Huom! OECD on lähes yhtä kuin Eurooppa!!
Olet oikeassa, netti ja some on pullollaan tietoa ja laihdutusohjeita. Vaikka tietoa on, ei se takaa yhtään mitään. Löytyy oikeaa tietoa, löytyy valtavasti huuhaa dieettejä, on paljon sellaisia "laihduttajien menestymistarinoita" jotka jonkun toisen kohdalla toteutettuna saattavat johtaa vakavaan aliravitsemustilaan tai pysyvään sairauteen.
Monen on vaikea löytää oikeaa itselle sopivaa tietoa, moni ei osaa soveltaa käytännössä netin ohjeita.
Kaikkien elämä ei ole suoraviivaista ja selkeää. Ehkä ei ole riittävästi rahaa, tai kykyä, soveltaa käytössä olevaa pientä rahamäärää juuri sen oikean ravinnon hankintaan mistä saa riittävästi niitä tarpeellisia ravintoaineita.
Ravitsemusterapeuteilla on konkeettisia työkaluja, kyky löytää ne sudenkuopat ja pullonkaulat missä laihduttava, tai terveelliseen elämään pyrkivä, karahtaa karille.
Mielestäni ravitsemusterapeutteja olisi koulutettava lisää, ja heidän tietotaitoaan olisi hyödynnettävä jo päiväkoti-ikäisten tasolta saakka. Peruskoulussa, lukiossa, yliopistossa terveydenhoitajan rinnalla voisi olla ravitsemusterapeutti. Samaten kotitaloustunnit takaisin joka ikiseen kouluun. Pitäisi opettaa konkreettisesti miten ruokaa tehdään alusta alkaen. Tämä tuottaisi pitkässä juoksussa taatusti siihen satsatut rahat takaisin.
- Anonyymi
Työterveyshuolto on työnantajan maksamaa palvelua, jonka tarkoituksena on pitää työntekijät työkykyisinä. Julkiset terveyspalvlut nyt ovat mitä ovat.
- Anonyymi
Suomen terveydenhoidon perusongelma on, että vastavalmistuneita verovaroin koulutettuja lääkäreitä ei pakoteta työskentelemään muutamaa vuotta julkisella puolella.
- Anonyymi
Yksityissektori alkaa olla puolillaan nelikymppisiä ja nuorempia lääkäreitä, jotka ovat tehneet koko uransa pörriäisellä ja sairastuvalla. Kattavaa osaamista omalta erityisalalta ei ole, vaan tietotaito on hyvin kapealla sektorilla.
Varmasti on työlästä olla lääkärin hommissa julkisella, mutta vain siellä näkee kaikki mahdolliset vaivat, kaiken ikäiset potilaat ja ylipäätään kansan koko kirjon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksityissektori alkaa olla puolillaan nelikymppisiä ja nuorempia lääkäreitä, jotka ovat tehneet koko uransa pörriäisellä ja sairastuvalla. Kattavaa osaamista omalta erityisalalta ei ole, vaan tietotaito on hyvin kapealla sektorilla.
Varmasti on työlästä olla lääkärin hommissa julkisella, mutta vain siellä näkee kaikki mahdolliset vaivat, kaiken ikäiset potilaat ja ylipäätään kansan koko kirjon.Ei kellään nuoremmalla ole kattavaa osaamista yhtään mistään, mutta tehdessä sitä kokemusta kertyy pikkuhiljaa.
Lääkärit, jotka nyt ovat jo iäkkäämpiä, ovat hekin olleet aikanaan nuoria, ja saaneet kokemuksen kautta lisää osaamista.
He ovat yleislääkäreitä tai yleislääketieteen erikoislääkäreitä, jotka hoitavat lähes kaikkia mahdollisia vaivoja.
Ja heitä on sekä julkisella että yksityiselläkin puolella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kellään nuoremmalla ole kattavaa osaamista yhtään mistään, mutta tehdessä sitä kokemusta kertyy pikkuhiljaa.
Lääkärit, jotka nyt ovat jo iäkkäämpiä, ovat hekin olleet aikanaan nuoria, ja saaneet kokemuksen kautta lisää osaamista.
He ovat yleislääkäreitä tai yleislääketieteen erikoislääkäreitä, jotka hoitavat lähes kaikkia mahdollisia vaivoja.
Ja heitä on sekä julkisella että yksityiselläkin puolella.Firmoissa potilasaines on niin valikoitunutta, ettei lääkärin ammattitaito pääse karttumaan ja harvalle sitä on syntymälahjanakaan annettu. Yksityispuoli tarjoaa mukavat työajat ja muikeat palkat verosuunnittelumahdollisuuksineen, joten totta kai lekuri ottaa tarjouksen vastaan.
Julkisella puolella on tehtävä töitä kaikkina vuorokauden aikoina. Hoidettavana on myös erittäin huonokuntoisia, monisairaita tapauksia ja tehtävää on paljon, monia asioita hoidetaan päällekkäin. On priorisoitava ja tehtävä rankkoja ratkaisuja. Toisaalta siellä karttuvaa oppia ei korvaa mikään.
- Anonyymi
Maksullisetpalvelut ei juuri elinaikaa lisääkään.
- Anonyymi
Pääsit taas pätemään omaan aloitukseen mies!!
- Anonyymi
Ravitsemusterapeutin apua tarvitaan silloin kun syömishäiriön omaava laihduttaa.
- Anonyymi
Työterveysala on nykyisin kilpaltu ja kilpailutettu niin, että laatu on pudonnut terveyskeskusten tasolle, jopa sen alle.
Tth-lääkärin vastaanotto on 20 min/ yksi vaiva. Jos asia ei hoidu särkylääkkeellä tai antibiootilla, se jää ajan parannettavaksi tai pahentuu. Joissakin tapauksissa työterveys kirjoittaa lähetteen saman firman erikoislääkärille. Koska tämä tietää, että työnantaja maksaa asiakkaan käynnin, on sekin tutkimus huomattavan pintapuolinen.
Päteville ja kokeneille lääkäreille, jotka pitävät yksityisvastaanottoa, on nyt tarvetta. Sote-sössinnän valmistuttua sitä tullee olemaaan vieläkin enemmän
Julkinen erikoissairaanhoito menee sekin tehokkuus edellä. Jos myös hoitava lääkäri asettaa tehokkuuden potilaan parantumisen edelle, nin se on voi voi. - Anonyymi
Itse sain tarpeekseni tämän maan lääkäreistä ja terveyshuollosta jo muutama vuosikymmen sitten kun olisi apuja tarvinnut töissä sairastuessani , omien kokemusten saattelemina päätin että minuuttiakaan en tee palkkatyötä ja maksa siitä veroja tähän maahan , päätös on pitänyt ja pitää vielä muutamia vuosikymmeniä , tulipas halvaksi huono kohtelu yhteiskunnalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää432218Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652088Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211950HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363931697Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75945
- 27909