Miten korjata välit isovanhempaan?

Isoäiti on 77v. Hän asuu 80 km päässä ja emme ole olleet perheeni kanssa häneen yhteydessä 2 vuoteen. Hän itse rikkoi välit väittämällä kirjeessä minulle, lapsenlapselleen että äitini on sairas ja narsistinen ja että en saisi kertoa tästä kenellekkään. Kerroin silti. Hän ei tunne minua koska luuli minua niin kiltiksi. Vain isäni saa olla häneen yhteydessä muttei hänkään ole. Joten välien korjaus on vaikeaa. Minulla on silti vähän ikävä isoäitiä. Miten edetä tässä?

3

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miniän haukkuminen omalle lapsenlapselle on todella härskiä manipulointia, hyvä kun kerroit siitä vanhemmillesi. Se on raja, jonka ylittämistä ei enää voi perua ja ymmärrän hyvin, että tuohon raja asetettiin. Jos sinulla on ikävä isoäitiä, niin ota itse häneen yhteyttä.

    • Anonyymi

      Yksi hyvä tapa on lähettää kirje jossa kerrot että on kulunut aivan liian kauan teidän yhteydenpidosta. Voit liittää kuvan lapsistanne ja että uusi puh numerosi on xxxxxx , mielellään vaihtaisit kuulumisia myos puhelimitse.
      Salli hänelle tilaisuus valita haluaako hän olla kanssanne yhteydessä.
      Tuossa sinä olet kantanut oman kortesi rakentavaan kekoon.

      Tietenkään et koskaan tuo esille mitä hän (vaikka olikin negatiivista) on hamassa menneisyydessä maininnut!
      Jokaikinen meistä joskus elämässään toksäyttää typeryyden. (Olethan tuhonnut tuon kirjeen, olehan? )
      Jos se jää yhteen tai kahteen kertaan, se on täysin anteeksiannettavaa! Tuolla kivireellä ei kannata täyttää omaa muistipankkia! Vain delete-poista se.

      Nyt on korkein aika antaa raikkaiden tuulien poistaa tuo ummehtunut ilmapiiri.

      • Anonyymi

        Ihan totta. Kortti ja mukaan puhelinnumero ja osoite. Isoäiti saa päättää ottaako yhteyttä vai ei.

        Joillakin on tapa möläyttää sammakoita. Silti väärin.

        Aloittajan isä on perinyt jääräpäisyytensä äidiltään. Mutta hienoa että asettuu kuitenkin vaimonsa puolelle. Muuten haukkuminen olisi vain jatkunut.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe