Krooninen vatsakipu

Anonyymi

Hei! Alan olla todella väsynyt lähestulkoon krooniseen vatsakipuun. En kärsi ripulista, ummetuksesta, pahoinvoinnista, ruokahaluttomuudesta. En ole laihtunut. Ei mitään muuta kuin miltei tauoton kipu, joka tuntuu eri puolilla vatsaa. Vatsa on tutkittu perinpohjin: ultrattu kahteen kertaan, laaja magneettikuvaus, skopiat (paksusuoli ja mahalaukku) koepaloineen. Labrat. Ei mitään. Ja tätä on nyt kestänyt 2-3 vuotta muutamia lyhyitä kivuttomia jaksoja lukuunottamatta. Ei auta Litalgin tai Librax. Olen 52-vuotias vaihdevuosi-ikäinen. En noudata mitään erikoisruokavaliota enkä tiedä mitä karsia. Maito? Viljat? Välillä epäilen, että kipu onkin psyykkistä… En enää viihdy työssäni, mutta työpaikan vaihto näillä ikälukemilla ei ole enää niin yksinkertaista.

4

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko sinua gynen puoli tutkinut lainkaan ? Sisätutkimusta tms.?

      • Anonyymi

        Gynen puoli tutkittu perusteellisesti, papa puhdas jne.


    • Anonyymi

      Kirjoitit aloituksessa ettet tiedä mitä karsia, mutta oletko edes kokeillut karsia jotain ruoka-aineita pois ?

      Karsimalla voisi saada selville, onko kivulle syynä jokin ruoka-aine.
      Ensin vaikka koittaa gluteenitonta, ja jos ei mitään muutosta tapahdu, niin sitten laktoositonta, jne.
      Aikaa vievää hommaahan se on, mutta kenties ei muuten selviä.

      Psyykkiseksikin sanoit jossain vaiheessa ajatelleesi, työsikö takia, jossa et viihdy ?
      Tai onko sinulla muuten jotain stressiä tms. ? Tai oletko ehkä jännittäjä-tyyppiä ?

      Ainakin vaikuttaa, että tarkkaan on tutkittu, ja jos ei niiden perusteella ole mitään löytynyt, niin taitaa jäädä vaihtoehdoksi nuo omat kokeilut, esim. ruoka-aineiden kanssa.

      Tsemppiä joka tapauksessa, ja toivottavasti syy selviää niin elämä helpottuu.

    • Anonyymi

      Laktoosia on ruokavalmisteissa siellä ja täällä. Ehkä kysymyksessä onkin laktoosi-intoleranssi. Helppo vanha keino on selvittää syytä käyttää viikon ajan aterioilla apteekeista saatavaa Lactrase kapseli tai tablettia. Jos se tehoaa, kyse on laktoosi-intoleranssi. Silloin kannattaa jatkaa niitten käyttämistä.
      Jos Lactrase ei tehoa, vaiva on jotain muuta kuin laktoosi-intoleranssi.
      Meillä suvussa on äidin puolelta perittynä sen perinnöllinen muoto. Lukemani mukaan kuitenkin se esiintyy usein suolistotulehduksen aiheuttamana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      50
      5184
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2166
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      109
      2147
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1877
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      51
      1163
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      253
      1116
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1021
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      951
    Aihe