© Mikko Lieri
Syyskuun lopussa Lohjalla järjestetyssä mopomiitissä suuri joukko nuoria piiritti poliisiauton ja häiritsi viranomaisen työtä, Länsi-Uudenmaan poliisi kertoo tiedotteessaan.
Mopomiiteissä on vuosia jouduttu suitsimaan keulimista ja muuta vaarallista ajokäyttäytymistä. Poliisi on huolissaan, että nuoret tuntuvat pitävät toimintaa yleisesti hyväksyttävänä ja jopa arvostettavana. Tapahtumiin osallistuu monesti satoja osallistujia.
Tällaista ääntä mopot saavat aikaan öisin Helsingin Laajasalossa
Poliisi nostaa esille kuitenkin mopomiitissä 25. syyskuuta tapahtuneen välikohtauksen, jossa nuorison kohteeksi joutui tilannetta valvomaan saapunut poliisi.
Lue myös: Joukko poliisipomoja avautuu nuorten mopomiiteistä: Kivittämistä, pullojen heittämistä ja poliisin provosointia
– Vaarallisen ajokäyttäytymisen rinnalle uutena ilmiönä mukaan on tullut poliisin toiminnan vakava ja tahallinen häirintä. Tätä valitettavasti tapahtui myös Lohjalla, komisario Hannu Kontola kertoo tiedotteessa.
Poliisi kertoo, että todella suuri joukko syyllistyi miitissä toimintaan, jossa ylitettiin sellainen raja, jota ei katsota läpi sormien.
– Poliisiauton mennessä paikalle se esimerkiksi piiritettiin välittömästi ikään kuin ennalta sovitusti noin sadan nuoren toimesta. Poliisille ilmoitettiin, ettei heillä ole tänne mitään asiaa pilaamaan miittiä.
– Poliisiauton ollessa väkijoukon keskellä se kuorrutettiin syljellä, ja siitä yritettiin irrottaa rekisterikilpiä, poliisi kuvailee tiedotteessa.
Poliisi muistuttaa, että toimillaan nuoret syyllistyvät vakavaan rikokseen, joka voi heijastua negatiivisesti heidän koko tulevaisuuteensa. Lisäksi siitä seuraa se, että poliisin on pakko ryhtyä vakavampiin toimenpiteisiin.
Lue myös: Nuoret kivittivät poliisiautoa ja veivät poliisin rekisterikilven – Oulun poliisi huolissaan mopomiittien "joukkohurmoksesta"
Poliisia ei enää koeta oikeudenmukaisena oikeuden jakajana
Poliisi huolissaan nuorten joukko hurmoksesta
12
78
Vastaukset
- Anonyymi
Aijemmat sukupolvet ovat hampaita kiristellen totelleet poliisien vääriksi koettuja määräyksiä.
Nyt ihmiset nousevat pelotta vääriksi kokemiaan sanktioita vastaan.- Anonyymi
Poliisit tekevät työtä turvallisuutemme eteen ja sitten räkänokkaiset mopopojat käyvät uhittelemaan. Ei muuta kuin käyttäytymisinvalideilta mopot rikoksentekovälineinä takavarikkoon ja pojat kävelemään.
- Anonyymi
Vastaavasti Pirkanmaalla mellakkapoliisit piirittivät nuorten porukan.
Vuorotellen otetaan yhteen.
Poliisi on neuvoston. - Anonyymi
Niin no sitä niittää mitä kylvää. Sisäministerin taholta sekä myös poliisin omasta toimesta (kivapuhe twitter poliisit, polpot, BLM-polvistumiset) poliisin arvovaltaa on ajettu parin viime vuoden aikana roimasti alas. Niin onko se sitten ihme ettei jonnet enää kunnioita sinivuokkoja kun niiden oma pomokin (sisäministeri) lähinnä naureskelee ja ottaa lainrikkojien puolen?
- Anonyymi
Viisautta ei kouluissa opeteta, ja koirat käyttäytyy kuin koirat ymmärtämättä olevansa koiria.
Jos poliisia ei päästetä katsomaan niin siinä vaiheessa on jo melko selvää että lain vahvistajilta on jotakin salattavaa, eli tietävät että heidän ei pitäisi tehdä tiettyjä juttuja joita tekevät. Tai perusjärki on poissa pelistä.
- Anonyymi
Paljonkohan pyörii mopoporukoissa jo huumeita...
- Anonyymi
Onko edelleen poliisit varmin huumeiden myyjä?
Tämähän oli totta jokunen vuosi sitten Helsingissä. - Anonyymi
Luulen että muualla Euroopassa tunnettu "county lanes"-ilmiö on rantautumassa Suomeenkin ja just osin mopomiittien kautta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulen että muualla Euroopassa tunnettu "county lanes"-ilmiö on rantautumassa Suomeenkin ja just osin mopomiittien kautta.
Siis piti kirjoittamani *county lines-ilmiö* Nakkisormet.
- Anonyymi
Suomessa ei ole enää mitään lakeja.
- Anonyymi
Luotto nuorilla mennyt viranomaisiin. Koulukiusaamiseen ei puututa, eikä tulijoiden rikoksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek194983Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5292563Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.192172Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1502155- 231813
- 821634
- 1461525
- 1131141
- 127907
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40869