Paljonko suuhygienisti tienaa?

Anonyymi

Kertokaas millainen se suuhygienistin työ on. Onko se ”worth it” kouluttautua suuhygienistiksi? Millaista palkkaa, kuinka pitkiä päiviä. Olen mietiskellyt alaa.

5

4758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo ei todellakaan. Kaikki suuhygienistit vihaa työtään. Fyysisesti rankkaa ja joudut 100% varmuudella käsileikkauksiin jos teet kymmentä vuotta. Palkka on lähes sama kuin hammashoitajalla eli noin 2500e, verojen jälkeen 1800e napsahtaa tilille. Duunissa paiskit niska limassa töitä kauheella kiireellä ilman taukoja ja himassa oot niin uupunut, että pystyt vaan nukkumaan. Ei mitään järkeä 1800e nettopalkalla. Jos hammashoito kiinnostaa niin joko hammashoitaja tai suoraan hammaslääkäri. Hammashoitaja vaan avustaa ja palkka melkein sama. Lääkärillä taas hyvä palkka ja paljon etenemismahdollisuuksia. Shg on kuin pieni hml hammashoitajan palkalla, ei minkäänlaisia etenemismahdollisuuksia ja terveyden tulet menettämään 100% varmuudella. Yksikään nuorempi henkilö ei tuu tekemään näitä hommia eläkeikään vaan joutuu kouluttautumaan uudelleen toiselle alalle, koska vaikka pää kestäisi niin kroppa ei.

      Sote-alalla oleva äitini sanoi mulle, ettei missään nimessä kannata opiskella soteen Suomessa, mutta mun näemmä piti tehdä omat virheeni jotta opin. Olkaa te muut fiksumpia. Terveydenhuolto on rakennettu täysin lääkäreille. Jos haluutte alalle niin opiskelkaa lääkäreiksi. Muut elää köyhyydessä ja todella kurjissa työoloissa. Yleensä hoitajia haukutaan sillä, ettei niillä riittänyt älliä lääkäreiksi ja tätä menoa seurattuani oon alkanu olemaan samaa mieltä. Tää työ on niin hirveetä, että ei tätä kukaan fiksu ihminen tee. Oon nyt opiskelemassa pois alalta, kuten jokainen samalta luokalta valmistunut.

    • Anonyymi

      suuhygienistinä 4200€ kk + lomarahat helsingissä yksityisellä.

      • Anonyymi

        kauan oot ollu alalla


    • Anonyymi

      Jos haluat pillata itselleni ja perhesi elämää opiskelle Shg.
      T shg jo 10v.

      • Anonyymi

        mitä tarkoitat tälläå


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe