Toivottumuus

Anonyymi

Meillä on kaksi lasta 6v ja 8 . Vanhemmalla on adhd. Mies ei tee kotitöitä koska meillä on iso viljatilan. Rahasta on tiukkaa, tekee ulkopuolisia töitä myös. Ulkopuolista apua ei ole. Mies on kotona aikaisintaan 18.00. Ei pidä lomaa kuin joskus pari viikonloppua vuodessa. Ruokakaupassa käy ehkä kerran viikko. Hoidan kaikki lasten koulu, terveys, eskari, kotityöt. lasten lomat, syntymäpäivät, juhlapyhät hoidan itse. En harrasta mitään, ei ole aikaa.
Mies on kiltti, ei juo, on työnarkkari.
Valitanko turhasta, katkeroidunko turhaan, ei vaan taho enään jaksaa. Minulla on myös perussairauteni, eikä mieskään ole terve!

14

111

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jatkoa aloitukseen....
      Teen tilantöitä, hoidan ison pihan yksin, kotieläimet. Hoidan myös äitini asiat. Kodin korjaustyöt seisoo aina, pihalla kaaos miehen työkoneista ja sotkuista. Ja olen itse esteetikko, kaaos ja epäjärjestys risoo.

      • Anonyymi

        En ymmärrä sun valitustasi, rahasta puute ja sun ukkos pitäis vielä tehä sunkin osuutesi töistä, pistä se mutsisi kunnan kodinhoitajien hoitoon, pistä kotieläimet pois, kun ne ilmeisesti ei ole karjaa.
        Eskari ja koulu pitää huolen teitin mukulooista joka päivä,ja sillon sulla aikaa tehdä kotitöitä ja pihatöitä, ja niitä synttäreitä on vaan kerran vuodessa ei luulis rasittavan.
        Juhlapyhät? , ne menee siinä, kun arkikin.
        Ota ero ja rupea yhteiskunnan elätiksi ja yksinhuoltajaksi.


    • Anonyymi

      No ... ymmärrän ongelman, mutta eihän tuo miehen vika tietenkään ole. Monilla elämä menee noin, että ajaudutaan tollaseen työnjakoon. Toinen tekee töitä niska limassa ja toinen kokee hukkuvansa kodin ja perheen töihin.

      Tuosta pitäisi saada aikaiseksi asiallinen ja rakentava keskustelu, jossa kukaan ei syyllistä ketään ja yhdessä mietittäis miten sitä tilannetta voisi tasapuolistaa. Käytännössä tarkottaa tietenkin sitä, että jos haluat miehen ottavan enemmän vastuuta kodista, niin sinä otat enemmän vastuuta perheen elatuksesta/tilasta. Voi myös miettiä onko tilanpito nykymuodossanne järkevää, jos se kerta teettää liikaa työtä tuottoonsa nähden. Ehkä osan hommista voisi suosiosta lopettaa ja keskittää siihen mikä tuottaa paremmin, tmv.

    • Anonyymi

      Ois aikanaan kannattanut pakertaa koulussa varsinkin siellä matikan tunnilla.

      Toinen olisi lukenut vaikka sähköasentajaksi ja toinen vaikka putkiasentajaksi. Bruttona ansaitsistte jotain 6-8 tonnin väliltä ja pärjäisitte hyvin. Lapset olisi hoidossa ja illalla ei rivitaloasunnon pihassa olisi juurikaan tekemistä.

      • Anonyymi

        Ja jossittelusta on apua tarkalleen millä tavalla? Kädessä olevilla korteilla pelataan. Ei niillä, jotka olis voinut saada.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja jossittelusta on apua tarkalleen millä tavalla? Kädessä olevilla korteilla pelataan. Ei niillä, jotka olis voinut saada.

        Niitä kortteja voi edelleen vaihtaa. Ammatillisen tutkinnon saa parissa vuodessa. Se ei ole iso uhraus jos edessä on vaikkapa 30 vuotta vielä työelämää ja sitten parikymmentä vuotta eläkettä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja jossittelusta on apua tarkalleen millä tavalla? Kädessä olevilla korteilla pelataan. Ei niillä, jotka olis voinut saada.

        Just, ja oma valinta, sillä pitää mennä, jos ei keksi jotain parempaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niitä kortteja voi edelleen vaihtaa. Ammatillisen tutkinnon saa parissa vuodessa. Se ei ole iso uhraus jos edessä on vaikkapa 30 vuotta vielä työelämää ja sitten parikymmentä vuotta eläkettä.

        Monella ei ihan aidosti ole rahaa lähteä tuosta,vaan opiskelemaan. Siitä saatavat korvaukset ei usein riitä siihen elämäntilanteeseen. Toki elämän voi järjestää niin, että rahat riitävät. Vaan niillä samoilla järjestelyillä saattaisi hyvin saada sen nykytilanteenkin toimimaan. Teki niin tai näin niin jossittelu ei tilannetta ratkaise.


    • Anonyymi

      Voisitko myydä osan tilasta? Saisit hetkeksi rahaa ja voisit levätä jossain lomapsikassa. Lapsetkin nauttisivat.

    • Anonyymi

      Tarvitseeko Sinun panostaa niin paljon esim. lasten synttäreihin?
      Lapset eivät muista "hössötyksistä" paljoakaan, heille riittää vain puhaltaa kynttilät, oli ne sitten pullapalan tai kakun päällä. Jos joku kaveri tulee leikkimään heidän kanssaan tuona päivänä, se on vain plussaa. Jos tulevat nälkäisiksi, voileivät ja lasi mehua/maitoa on enemmän kuin tarpeeksi. niin ja se pullanpala kynttiloineen.
      Täydellisen tarpeettomasti stressaat noista!

      Lasten lomilla voit opettaa heidät kotitöihin. 6 ja 8 vuotiaat kykenevät hyvin käyttämään pesurättiä ja pölynimuria, auttamaan aterioiden valmistuksessa ja tiskaamaan astiat, järjestämään kodin huoneita jne. (Muista: minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa) Aluksi vie hiukan sinulta aikaa, mutta opittuaan nuo, saat ajan moninkertaisesti takaisin!

      Juhlapyhät! Mainosten aikaansaamaa kauheaa hössötystä! Kaikista tärkeintä juhlapyhissä on rauhallinen yhdessäolo! ( Esim. kuusenkoristelut jouluna ja lasten kanssa yhdessä valmistut rosollit ja riisipuurot ovat osa yhdessäoloa ) Sen vanhemmat ja lapset muistavat vuosienkin jälkeen!!!!!

      Voisitko lähteä muutaman kerran viikossa lenkille? Yksin tai ota lapset mukaan, Vanhempi lapsesi varsinkin voisi purkaa energiaansa saadessaan juosta kunnolla, huomioimaan asioita ja kertomaan näkemistään. Auttaisiko jos hän voisi muutamilla viivoilla kuvailla näkemisiään paperinpalalle?

      Hyvä AP, jaksat aivan varmasti! Vedä välillä syvään henkeä, laske olkapäät alas ja ajattele että teillä kaikilla on turvallinen olo ja perusasiat kunnossa.

    • Anonyymi

      Ystäväni on yh, jolla on kaksi lasta 7 ja 9, toisella lapsella ADHD ja toisella epäillään. Hän on töissä todella vastuullisessa johtoasemassa isossa yrityksessä ja hoitaa teidän molempien roolin 24/7 yksin. Eikä valita. No, rahaa on, mutta silti.

    • Anonyymi

      Millaisia tavoitteita ja suunnitelmia teillä on? Niistähän tuon touhun järkevyys riippuu!
      Jos on yhdessä suunnitellut tavoitteet ja niiden tavoittelu vaatii mainitsemiasi toimia niin valituksesi on turha provo.

      Jos olette ajautuneet tuohon tilanteeseen niin palaveri olisi paikallaan.

      Asetelamamuistuttaa meidän vastaavaa mutta kaikki oli suunniteltu ja sovittu. Mieheni yli kymmenen vuoden ajan arkiviikkoiset poissalot olivat siinä tilanteessa edellytys tavoitteidemme saavuttamiselle. Olin tiukoilla mutta kestin koska jonkinlainen palkkio odotti.

    • Anonyymi

      Mies ei tee kotitöitä koska meillä on iso viljatila. <- Ei vaikka iltaisin jäisi aikaa? Kai puuhaa lasten kanssa jotain?

      Miksi kukaan raataa vuosikymmeniä 247365 ja silti mitään ei jää yli. Tila ei elätä tänä päivänä.
      Mikset mene töihin? Niin muutkin tekee kun lapset on ohittaneet imeväisiän. Muidenkin vanhempien on soviteltava yhteen työ ja (lapsi)arki. Eineksiä ja pullaa saa kaupasta, tervetuloa tälle vuosituhannelle.
      Hoidat lapset kun mies on töissä? Mitä tarkoitat hoidat lasten lomat, terveys, eskari? Kyllä, yleensä niin tekee kotona oleva vanhempi. Hoitaa lapset kouluun ja lääkäriin, tekee kotityöt. Töissä käyväkin selviytyy noista työn ohella. Mies pärjää myös ja osaa kyllä lämmittää eväänsä sun poissaollessa, jos osaa ajaa traktorillakin. Sen ego ei siitä kärsi jos käy keittiössä.

      Ennen tilat siirtyi sukupolvilta toisille. Nyt jälkipolvi odottaa kauhunsekaisin tuntein kuka jää pallo jalassa pitämään sukutilaa pystyssä.

    • Anonyymi

      Jaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      3303
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1869
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1520
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1142
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1125
    Aihe