Minkälainen vastuu työnantajalla on Koronan tarttuessa kun pakotetaan lähitöihin vaikka olisi mahdollista jatkaa etänä?
Tämä koskee rokotettua ja rokottamattomia.
Vapauttaako maskien suositukset ym. ohjeet vastuusta?
Tämän päätöksen jälkeen on turha yhdenkään ta:n puhua sanaakaan turvallisuusasioista tai henk. kunnan hyvinvoinnista.
Taitaapi oikeussalit sairaaloiden ohessa ruuhkautua.
Työnantajan vastuu Koronatartunnoissa
8
65
Vastaukset
- Anonyymi
Voipi tulla työnantajalle kalliiksi tollanen välinpitämättömyys
Ihmisten flunssat kuuluu työnantajalle yhtä vähän kuin kantamasi herpes viruksetkaan..
Jos sairastut niin jäät kotiin ja pyydät sairaslomatodistuksen työterveydestä.
Korona on yksi tauti muiden joukossa..Tää pitäis jo alkaa sisäistää pikkuhiljaa ja unohtaa koko juttu.
Moni tarvitsisi ammattiauttajaa tuohon korona psykoosiinsa ja siitä vapautumiseen.- Anonyymi
Kannattaakin olla ylimielinen. Missä takahikiällä oikein elät? Vain peräkammarin äidin ruokkimat pojut kuvittelevat olevansa superukkoja joihin ei mikään tauti pure.
Toki on totta että korona ei kaikille vaikuta juurikaan mitään, toiset joutuvat teholle ja osa kuolee tautiin.
Siinä voi koko lähityön tekijät sairastua samanaikaisesti. Anonyymi kirjoitti:
Kannattaakin olla ylimielinen. Missä takahikiällä oikein elät? Vain peräkammarin äidin ruokkimat pojut kuvittelevat olevansa superukkoja joihin ei mikään tauti pure.
Toki on totta että korona ei kaikille vaikuta juurikaan mitään, toiset joutuvat teholle ja osa kuolee tautiin.
Siinä voi koko lähityön tekijät sairastua samanaikaisesti.Nyt vaan sattuu olemaan niin, että koronaan ei ole toimivaa rokotetta tarjolla. Nämä mrna viritykset ovat kaikkien aikojen karmeinta paskaa mitä on koskaan tässä mittakaavassa kansalle tarjottu.
Toimivia halpoja lääkkeitä olisi koronan kotihoitoon, mutta niiden käyttö on Suomessa kielletty ja vaiettu.
Minä tiedän kyllä toki mitä on meneillään ja miksi, mutta jokainen oivaltakoot asiat itse..
- Anonyymi
etä työ järkevää
- Anonyymi
Ota rokotukset niin lähityössä ei ole vaaraa tartunnasta. Työnantaja ei saa kysyä onko rokotettu vai ei, mutta hän saa määrätä lähityöhön jos katsoo sen tarpeelliseksi. Ei ainakaan pääse lusmuilemaan kun pomo katsoo päälle.
- Anonyymi
Ei se piikki tartuntaa estä. Saa toki määrätä lähityöhön mut kenellä vastuu jos sairastuu vakavasti olikin kysymys!
Ei se pomo ymmärrä katsoa työn tuloksia tehdään ne missä hyvänsä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se piikki tartuntaa estä. Saa toki määrätä lähityöhön mut kenellä vastuu jos sairastuu vakavasti olikin kysymys!
Ei se pomo ymmärrä katsoa työn tuloksia tehdään ne missä hyvänsä.Ei ole työnantajan vastuulla yleisvaaralliset kulkutaudit tai pandemioiden aiheuttamat ongelmat ne kuuluu ihan hallituksen ongelmiin. Työnantajien vastuut eri asioista lukee tarkasti jokaisen alan työehtosopimuksissa työsuojelusta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752316Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502229SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622025Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171811Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861261Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741153HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363021043Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T324970Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100943- 63891