Bulkki vai cutti

Anonyymi

Hei.olen 16 vuotias poika,olen 185cm pitkä ja painan 87kg.Olen käynyt kuntosalilla muutaman kuukauden ajan.Rasvaa on lähtenyt jonkin verran ja lihasta on tullut,mutta nyt olen alkanut miettimään enemmän ruokavaliota,eli kysymys onkin alanko bulkkaamaan vai cuttaamaan

12

2914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä tee kumpaakaan. Alkuvaiheessa lihasta tulee puoli-ilmaiseksi. Alkuvaiheen jälkeen vain lääkkeillä. Kehonrakennusbisnes perustuu huijaukseen. Panosta terveysliikuntaan ja oikeinkirjoitukseen. Vaadi tulevalta vaimoltasi siveää menneisyyttä.

      • Anonyymi

        Alkuvaiheessa lihasta tulee puoli-ilmaiseksi tai sitten vastentahtoisesti kuten minulla aloittajan iässä.
        Mistään bodauksesta ei ollut tietoakaan kun treenasimme olympianostojen lajitekniikoita ja niitä tukevia oheisharjoitteita.
        Pääharjoite oli pyramidi 3 x 3 2 x 2 1 ja sama alaspäin.
        Jonkin verran tasaraudoilla vitosia. Ei siis mitään massan hankkimissarjoja.

        Suunnilleen aloittajan iässä alkoivat perustekniikat olevaan "melkein" kunnossa joten osallistuin seuran omiin, kuukausittain järjestettyihin kisoihin joista laskettiin keväällä yhteissijoitukset ja palkinto niiden perusteella.
        Otti pannuun niin pirukseen kun vuoden aikana sarjani nousi 75kg > 82,5 kiloon. Vyötärö pysyi ennallaan mutta lihasta tuli varsinkin reisiin ja selkään. Teimme myös kohtalaisen paljon vatsatreenejä.

        Myönteisenä asiana on mainittava, että lihaksisto säilytti massansa yllättävän hyvin ja pohja oli kunnossa pitkänkin tauon jälkeistä uudelleen aloittamista ajatellan.

        Helppo päätellä, että lihasmassaa hankkivalla treenitavalla sitä olisi kertynyt muuallekin kehoon ja enemmän. Pystypunnerrustreenit pyöristivät olkapäitä.

        Tuon vuoden jälkeen lihasten kertyminen tyssäsi mutta hermotuksen kautta tulokset paranivat vielä muutaman vuoden.


    • Anonyymi

      En tiedä mitä pulkkaaminen ja kuttaaminen ovat mutta voit reilusti pudottaa 15 - 20 kiloa löysiä pois ihan oman hyvinvointisi kannalta. Onnistuu helposti kun vähänkin katsoo mitä syö.

      • Anonyymi

        Jopa on leuhkasti luvattu tuntematta kysyjän kehon koostumusta!


    • Anonyymi

      Pulkkamäki on oikein terveellistä tuossa iässä ja noilla lukemilla.

    • Anonyymi

      Panosta liikkuvuuteen, normitangon ja vapaiden painojen treenitekniikoihin,
      Nopeuteen ( suoritukset täysillä), voimakestävyyteen ja perusvoiman kehittämiseen.
      Järkevä ruokavalio ilman liioittelua.
      Täydentävinä harjoitteina erilaisia loikkia ja kinkkauksia, spurtteja täysillä jos on mahdollisuus.
      Älä odota pikavoittoja vaan luo perustaa tuleville vuosille!

      • Anonyymi

        Nopeat liikkeet lihavalla liikuntaa harrastamattomalla ovat varmin tie nivelvammoihin. Loikat ja kinkkaukset sun muut ovat juuri niitä mitä lihavan ei missään nimessä pitäisi harjoittaa. Vetelän pullea body vaatii alkuunsa hyvin varovaisen ja pitkän tien kehittyäkseen eikä mitään spurtteja täysillä vielä vuosiin. Hitaasti hyvä tulee sanoo jo sananlaskukin ja se pitää tässäkin tapauksessa hyvin paikkansa. Ruokavaliosta se alkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nopeat liikkeet lihavalla liikuntaa harrastamattomalla ovat varmin tie nivelvammoihin. Loikat ja kinkkaukset sun muut ovat juuri niitä mitä lihavan ei missään nimessä pitäisi harjoittaa. Vetelän pullea body vaatii alkuunsa hyvin varovaisen ja pitkän tien kehittyäkseen eikä mitään spurtteja täysillä vielä vuosiin. Hitaasti hyvä tulee sanoo jo sananlaskukin ja se pitää tässäkin tapauksessa hyvin paikkansa. Ruokavaliosta se alkaa.

        Jos tuon ikäisen jätkän on varottava tavallisia omalla painolla tehtäviä yksinkertaisia perussuoritteita niin kyseessä on täysin toivoton tapaus.
        Löysä paino ei ole este. Se on ainoastaan hidaste ja suoritustasoa rajoittava tekijä.

        Jätkä vielä harkitsee bulkkauksen aloittamista. Massaa näyttäisi olevan jo ennestäänkin.
        Kuttaaminen yhdessä suosittelemieni kehonpaino harjoitteiden kanssa saattaisi sopia tilanteeseen.

        Kuttaaja voisi käydä jossakin luotettavassa kehon koostumuksen analyysissä ja keskustella jatkosta analyysin valossa sen tekijän kanssa.
        InBoby720 analyysi osaavan tekijän suorittajana olisi hyvä alku.


    • Anonyymi

      Pienet kalorit aina. Lihas kasvaa kyllä. Hormonihiirien puhetta että pitää syödä paljon. Pitää syödä terveellisesti.

      • Anonyymi

        Ei lihakset hirveän pitkään kasva. Markkinamiesten puhetta että lihasta tulee pitkään ja paljon.


    • Anonyymi

      Entäs ovatko pakarat miten kiinteät ja sopusuhtaiset, sekä käteensopivasti kimmoisat?

      • Anonyymi

        Älä sekota tyttöystävääni tähän ollenkaan. Jos isoista pojista unelmoit mene toiselle kanavalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe