Bulkki vai cutti

Anonyymi

Hei.olen 16 vuotias poika,olen 185cm pitkä ja painan 87kg.Olen käynyt kuntosalilla muutaman kuukauden ajan.Rasvaa on lähtenyt jonkin verran ja lihasta on tullut,mutta nyt olen alkanut miettimään enemmän ruokavaliota,eli kysymys onkin alanko bulkkaamaan vai cuttaamaan

12

3157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä tee kumpaakaan. Alkuvaiheessa lihasta tulee puoli-ilmaiseksi. Alkuvaiheen jälkeen vain lääkkeillä. Kehonrakennusbisnes perustuu huijaukseen. Panosta terveysliikuntaan ja oikeinkirjoitukseen. Vaadi tulevalta vaimoltasi siveää menneisyyttä.

      • Anonyymi

        Alkuvaiheessa lihasta tulee puoli-ilmaiseksi tai sitten vastentahtoisesti kuten minulla aloittajan iässä.
        Mistään bodauksesta ei ollut tietoakaan kun treenasimme olympianostojen lajitekniikoita ja niitä tukevia oheisharjoitteita.
        Pääharjoite oli pyramidi 3 x 3 2 x 2 1 ja sama alaspäin.
        Jonkin verran tasaraudoilla vitosia. Ei siis mitään massan hankkimissarjoja.

        Suunnilleen aloittajan iässä alkoivat perustekniikat olevaan "melkein" kunnossa joten osallistuin seuran omiin, kuukausittain järjestettyihin kisoihin joista laskettiin keväällä yhteissijoitukset ja palkinto niiden perusteella.
        Otti pannuun niin pirukseen kun vuoden aikana sarjani nousi 75kg > 82,5 kiloon. Vyötärö pysyi ennallaan mutta lihasta tuli varsinkin reisiin ja selkään. Teimme myös kohtalaisen paljon vatsatreenejä.

        Myönteisenä asiana on mainittava, että lihaksisto säilytti massansa yllättävän hyvin ja pohja oli kunnossa pitkänkin tauon jälkeistä uudelleen aloittamista ajatellan.

        Helppo päätellä, että lihasmassaa hankkivalla treenitavalla sitä olisi kertynyt muuallekin kehoon ja enemmän. Pystypunnerrustreenit pyöristivät olkapäitä.

        Tuon vuoden jälkeen lihasten kertyminen tyssäsi mutta hermotuksen kautta tulokset paranivat vielä muutaman vuoden.


    • Anonyymi

      En tiedä mitä pulkkaaminen ja kuttaaminen ovat mutta voit reilusti pudottaa 15 - 20 kiloa löysiä pois ihan oman hyvinvointisi kannalta. Onnistuu helposti kun vähänkin katsoo mitä syö.

      • Anonyymi

        Jopa on leuhkasti luvattu tuntematta kysyjän kehon koostumusta!


    • Anonyymi

      Pulkkamäki on oikein terveellistä tuossa iässä ja noilla lukemilla.

    • Anonyymi

      Panosta liikkuvuuteen, normitangon ja vapaiden painojen treenitekniikoihin,
      Nopeuteen ( suoritukset täysillä), voimakestävyyteen ja perusvoiman kehittämiseen.
      Järkevä ruokavalio ilman liioittelua.
      Täydentävinä harjoitteina erilaisia loikkia ja kinkkauksia, spurtteja täysillä jos on mahdollisuus.
      Älä odota pikavoittoja vaan luo perustaa tuleville vuosille!

      • Anonyymi

        Nopeat liikkeet lihavalla liikuntaa harrastamattomalla ovat varmin tie nivelvammoihin. Loikat ja kinkkaukset sun muut ovat juuri niitä mitä lihavan ei missään nimessä pitäisi harjoittaa. Vetelän pullea body vaatii alkuunsa hyvin varovaisen ja pitkän tien kehittyäkseen eikä mitään spurtteja täysillä vielä vuosiin. Hitaasti hyvä tulee sanoo jo sananlaskukin ja se pitää tässäkin tapauksessa hyvin paikkansa. Ruokavaliosta se alkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nopeat liikkeet lihavalla liikuntaa harrastamattomalla ovat varmin tie nivelvammoihin. Loikat ja kinkkaukset sun muut ovat juuri niitä mitä lihavan ei missään nimessä pitäisi harjoittaa. Vetelän pullea body vaatii alkuunsa hyvin varovaisen ja pitkän tien kehittyäkseen eikä mitään spurtteja täysillä vielä vuosiin. Hitaasti hyvä tulee sanoo jo sananlaskukin ja se pitää tässäkin tapauksessa hyvin paikkansa. Ruokavaliosta se alkaa.

        Jos tuon ikäisen jätkän on varottava tavallisia omalla painolla tehtäviä yksinkertaisia perussuoritteita niin kyseessä on täysin toivoton tapaus.
        Löysä paino ei ole este. Se on ainoastaan hidaste ja suoritustasoa rajoittava tekijä.

        Jätkä vielä harkitsee bulkkauksen aloittamista. Massaa näyttäisi olevan jo ennestäänkin.
        Kuttaaminen yhdessä suosittelemieni kehonpaino harjoitteiden kanssa saattaisi sopia tilanteeseen.

        Kuttaaja voisi käydä jossakin luotettavassa kehon koostumuksen analyysissä ja keskustella jatkosta analyysin valossa sen tekijän kanssa.
        InBoby720 analyysi osaavan tekijän suorittajana olisi hyvä alku.


    • Anonyymi

      Pienet kalorit aina. Lihas kasvaa kyllä. Hormonihiirien puhetta että pitää syödä paljon. Pitää syödä terveellisesti.

      • Anonyymi

        Ei lihakset hirveän pitkään kasva. Markkinamiesten puhetta että lihasta tulee pitkään ja paljon.


    • Anonyymi

      Entäs ovatko pakarat miten kiinteät ja sopusuhtaiset, sekä käteensopivasti kimmoisat?

      • Anonyymi

        Älä sekota tyttöystävääni tähän ollenkaan. Jos isoista pojista unelmoit mene toiselle kanavalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe