Onko elämä silloin vielä alussa?
Kun ihminen on 50-vuotias
49
985
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän elämä ala siitä kun syntyy. Eri ikäisenä voi olla alkuja eri asioissa ja tilanteissa.
- Anonyymi
Mun elämä on alussa niin kauan ku löydän tyttöystävän.
- Anonyymi
En ole 50-vuotias, mutta melkein, joten vastaan, että - elämä ei ole silloin alussa vaan jossain keskivaiheilla. Elämää on vielä rutkasti jäljellä, mutta ei enää olla 3-vuotiaita, jolloin se elämä oli alussa?
- Anonyymi
Tarkoitatko, et 50- vuotias on sivistyneempi kuin 3- vuotias? Kun heitä vertailet toisiinsa?
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko, et 50- vuotias on sivistyneempi kuin 3- vuotias? Kun heitä vertailet toisiinsa?
Tarkoitin, että 3-vuotiaalla on elämä edessä toisin kuin 50-vuotiaalla, jolloin elämä on jo yli puolenvälin keskimääräisellä ihmisellä.
- Anonyymi
Elämä on silloin lopussa jos ei ole nuoresta asti juonut viinaa niin ei ole kumppania löytynyt vielä 50 vuotiaanakaan ja slloin voi sanoa että elämä loppuu.
T viinamies- Anonyymi
Sun kommentteja ei kaivata!
- Anonyymi
Ei välttämättä. Toiset kuolevat ennen kuin ehtivät täyttää. 50v.
- Anonyymi
Miehen elämä alkaa aina uudelleen kun hän löytää uuden tyttöystävän. Sitten miehen elämä on loppu, kun tarjolla on enää mummoja.
🎼 Fredi - Se alkoi taas- Anonyymi
Tuo on kyllä taivaan tosi. Nuori mimmi saa sydämmen taas sykkimään. Sen tietää Danny, ja moni muukin, kellä flaksi käy vanhanakin.
- Anonyymi
Nainen on mummo sitten kun hänellä on lapsenlapsia, joten älä mummottele ketään.
Vai oletko sinä vaari tai pappa tai ukki esim. 40-vuotiaana?- Anonyymi
Mies on mies aina, nainen on nainen vain niin kauan kun hänellä on naisen hormonitoimintaa, ja sitten mummoutuu.
- Anonyymi
Minä tiedän tuon ikäisen mummon, jolloin 50-vuotiaalla olisi jo 10 vuotias lapsenlapsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mies on mies aina, nainen on nainen vain niin kauan kun hänellä on naisen hormonitoimintaa, ja sitten mummoutuu.
Samalla tavalla miehetkin pappautuu.. Kaikki naiset eivät kuitenkaan mummoudu päinvastoin, vauhti senkun kiihtyy. Monet miehet ovat papparaisen näköisiä jo 40v
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mies on mies aina, nainen on nainen vain niin kauan kun hänellä on naisen hormonitoimintaa, ja sitten mummoutuu.
Höpö höpö! Riippuu asenteesta.
Ei se alussa ole, vaan ehtooseen päin on jo viiletetty jonkinaikaa.
Itsellä tuo 50 vuotta on seuraava etappi. Mutta olen tuuminut jo tuossa 40 vuoden kohdalla, että eka 20 v meni opetellessa maailmaa, seuraava 15 v rakentaa elämää, perhettä ja muuta, että jos 5 vuotta siitä mietti kuka on ja hoksaa sen, on vielä aikaa noin puolet kerrankin olla oma itsensä. 😀Ei ole alussa, yli puolen välin. Mutta elämä voi jollain alkaa vasta vanhempana sujumaan.
- Anonyymi
Näin yli 50v. voin sanoa ettei tunnu siltä, ett elämä olisi alussa, tämän ikäisellä ei oikeasti ole mitään mahdollisuuksia enää oikein mihinkään. Jos työtön on, niin ei tämän ikäinen ole ensimmäinen missään jonossa, kun työntekijöitä haetaan, mieluummin valitaan nuorempia töihin, tietenkin riippuu alasta ja sukupuolesta, yli 50v. naisilla mahdollisuudet ovat pienemmät kuin saman ikäisillä miehillä. Parisuhdetta ajatellessa, yli 50v. naisilla ei ole kysyntää, oman ikäiset miehet katselevat nuorempia naisia ja nuoremmat miehet ikäisiään naisia tai vähän nuorempia ja itseä vanhemmat miehet alkavat olla jo nurmen alla.
- Anonyymi
Elämä on ehtoopuolella, kun täyttää 50v.
Sen jälkeen vuodet vierivät nopesti, että kohta on 60v ja sitä rataa.
Elämä ennen 50v on varmaa, että elää 50 vuotiaaksi, mutta sen jälkeen mikään ei ole varmaa.
100 vuotiaaksi tuskin elät, etkä varmaan 90 vuotiaaksi ja 80 vuotiaaksi eläminen on epävarmaa ja 70 vuotiaaksi saatat elää, joten 50 vuotta täytettyä ei ole elämään enää jäljellä kovin pitkästi, korkeintaan 20-30 vuotta, sen jälkeen kuolema korjaa tai sairastut johonkin vanhuuden vaivaan, tämä on vaan karu tosiasia.
Kun täytät 50v, niin suhtautuminen elämään muuttuu, et enää kaipaa railakasta bailausta yökerhossa, rahaa ei enää kulu suuriin hankintoihin, vietät mielummin aikaa kotona, kuin lähdet pitkälle lenkille ja väsähdät helpommin.
Menetätä myös kiinnostuksen moneen asiaan, todeten olevan turhaa ja turhuutta. - Anonyymi
En osaa sanoa siihen menee vielä paljon ja kauan aikaa eli yli 2 kertaa sen mitä olen elänyt ja ensi vuonna saan keverikortin
- Anonyymi
Hyväkuntoinen terveesti elävä voi olla parempi kuntoinen ja terveempi kuin 30v. Ulkonäkö voi olla myös selkeästi omaa ikä nuorempi, vaikka ikä jo näkyy 50v. En ole itse vielä 50v, mutta siihen ei ole enää kovin kauaa.
Juopotteleva vain lenkkimakkaraa syövän elinkaari voi olla lähellä loppuaan 50v. Samoin, jos elämänpiiri kaventuu esim. pitkäaikaistyöttömyyden ja harrastamattomuuden takia. Saman kohtalon voi kokea myös täysin terve esim. agressiivisen syöpään sairastuva. Osa kokee sen kohtalon alle 10v…. Sitten on ihmisiä, jotka elää keski-ikäisen elämää vielä 70v. Toimintakunto on hyvä, ikä ei näy askeleessa eikä sairaudet tai muistin heikkeneminen vaivaa. Yksilöiden erot on niin isompia kuin mitä keskiarvo kertoo (hajonta on suurta). Omassa elinympäristössäni ihmiset on pitkälle koulutettuja (maistereita, DI ja väitelleitä), huolehtivat terveydestään, harrastavat ja menestyvät työssä. En näe yhtään 50v tai 50v lähestyvää, joka olisi selkeästi vanhentunut. Näen tuon ikäisiä, jotka alkavat elää enemmän itselleen, joilla on rahaa ja aikaa harrastaa ja jotka luultavasti elävät omaa parhainta aikaa elämässään. Kukaan ei haluaisi olla enää 25v.
Jos vertaa omiin vanhempiinsa, vanhuus tulee alkamaan noin 70v. Siihen on vielä aikaa enemmän kuin lapsella on aikaa kasvaa aikuiseksi. Kukaan ei sano vastasyntyneille, että olet kohta aikuinen ja lapsuutesi on ohi! Siihen on pitkä aika. Jollain tavoin kyl juu, Näin muistelisin. Itse oon siis 52.Ehkä hymy hyytyy, kun vaihdevuodet iskee. Jos iskee. Eikö ne olisi pitänyt iskeä jo? Kuukautiset pyörii edelleen:( Tavoitteena olisi seuraavaksi muuttua hulluksi kissamummoksi.
50 iässä elämä vihdoin helpottuu ja on kuin olisi uudestaan teini-ikäinen. Ei tarvitse enää olla niin paljon äiti ja voi alkaa miettiä, miksi tulis isona:) Suosittelen siis sinnittelemistä yli 50 vuotiaaksi. Ainakin naisille. Miehet taitaa olla vähän hukassa siinä iässä :/Täällä taitaa taas kaltaiseni mammapapparaiset olla jo unten mailla, joten öitä taas, palaillaan joskus👋
- Anonyymi
Ei ole ehtinyt olla hukassa vaikka mittarissa nyt 58 vuotta ikää. Työelämä 14 tuntisine työpäivineen "yrittäjänä" (typerä termi. Niinkuin ei onnistuisi koskaan. Vain yrittämistä kaikki)
on vienyt aikaa niin ettei ajan kulua edes ole huomannut. Sisäisesti sama olotila kuin 30 ikäisenä, eikä toisaalta ole huomannut näitä välissä kuluneita vuosia juuri lainkaa. Töihin ja nukkumaan, päivä toisensa jälkeen. Voi sanoa että onneksi saavutusten osin kaikki mitä on halunnut on saavutettu. Enää on aivan pieni viimeinen pisara jäljellä, ja sen jälkeen loppuelämä on jo tasolla jota moni saattaa kadehtia. 50 ikä on "pirun hyvä alku", mikäli ei ole siihen ikään vain lepäillyt laakereillaan ja oleskellut luukkujen tuilla.
Ei juuri "välimeren satamat" odota luukkujen tuilla ikänsä makailleita.
- Anonyymi
Sanotaan näin että elämätöntä elämää on vähemmän edessä kuin elettyä elämää takana. Mutta muuten on ihan jees olla keski-ikäinen.
-Palstahessu - Anonyymi
Keski-ikä lasketaan näin: mikä on keskimääräinen ihmisen kuolemisen ikä, se jaetaan kahdella, tulos = keski-ikä.
Jos on sen ylittänyt on vanhus.
Eli jos keskimääräinen elinikä on 100 vuotta, niin yli 50-vuotias on vanhus.
On jo ylittänyt keski-iän. - Anonyymi
No ei todella ja kyllä. Siihen mennessä on yksi elämä eletty, toista tuhottavaa harva saa. Jos saakin, niin tuhoten sitä ensimmäistä. Aluksi kutsutaan tilannetta, kun eletään itsekkäästi "minä minä", eikä vanhan elämän muut, lapset tai varsinkaan entinen puoliso.
uusi uljas elämä on oman perseen lämmittämistä vanhoista välittämättä. Saa sen kyllä, ken siihen kykenee. - Anonyymi
Se on puolivälissä, jos hyvin käy. Voi se olla myös lopussa. Kuka tietää?
- Anonyymi
Ihminen on parhaassa työiässä 81-vuotiaana, joten eläkkeitä saa nostaa rutkasti eläkeikää 124-vuoteen jotta pääsee työeläkkeelle...
- Anonyymi
Ammoisina aikoina ihminen eli max 50 vuotta. Nykyaikana lääketiede ja elintaso pidentänyt ihmiselämää tuplasti tuon. Siitä on seurannut se, että nyt ihmetellään mitä elämällä tehdään tuon 50 vuoden jälkeen. Miehillä edelleen halut kuin parikymppisellä ja naisilla hormoonitoiminta sekoaa. Molemmilla kroppa rupsahtaa ja kurpahtaa. Silti elämänhalua olisi. joku nuoruudenlähde olisi hyvä. Kaikki tahtoo elää kauan, mutta kukaan ei halua tulla vanhaksi.
- Anonyymi
Jos elämän saa lahjaksi on se alussa
https://m.youtube.com/watch?v=SeyzqKSVL9M - Anonyymi
Luulisi kysyjänkin ymmärtävän, ettei se voi tässä vaiheessa olla ihan alussa, jos vastasyntynyt on iältään 0 vuotta. :o
- Anonyymi
En tuota tiedä mutta 40-v. on uus kakskyt! Sitähän sä kysyit?! ;)
- Anonyymi
Tuli mieleen eräs jenkkitutkimus, missä pohdittiin sikäläisten noin nelikymppisten miesten itsarilukuja. Eli kyseessä kuitenkin normikansalaisia, käyty koulut, hankittu työpaikat, perheet, kämppälainat, mietitty tulevaisuutta jne elämä lähtenyt rullaamaan omalla painollaan. Sitten jossain vaiheessa iskenyt pettymys ja veivit veivattu veks. Pitkällisten syynäämisten jälkeen tutkijat päätyivät siihen, että uhrit menettivät uskonsa ns. amerikkalaiseen unelmaan. Uhrit havahtuivat siihen, että sitä ei olekaan olemassa ja siitä seuraava reaktio on ollut elämänuskon loppu. Eli, paljonko tuohon elämisen tunteen voimakkuuteen vaikuttaa oma, sisältä lähtevä aktiivisuus ja paljonko se, mitä saatamme odottaa ympäristön meille tarjoavan. - cu-
- Anonyymi
Viisikymppisenä alkaa ymmärtämään, että uraputki on päättymässä.
Tajuaa sen, että kirkkain mitali jää saavuttamatta ja pitää tyytyä hopeaan.
Samoin väsymys lisääntyy, eikä jaksa antaa sitä 120% työpanosta silloin, kun sitä hetkellisesti vaaditaan.
Viisikymppisenä tekee omasta elämästä inventaarion ja miettii mitä seuraavaksi puuhaisi.
🐱- Anonyymi
Jotkut vaihtaa vielä alaa viisikymppisenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut vaihtaa vielä alaa viisikymppisenä.
Miehet lähinnä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miehet lähinnä
Kyllä kuule naisetkin vaihtaa alaa tuossa iässä. Opiskella saa niin kauan ja niin paljon kuin haluaa. Ei siihen toisten lupaa kysytä.
- Anonyymi
¨23-vuotias on jo auttamaton vanhus joutaa jo päiväkotiin.
- Anonyymi
Kun lastentarhojen hoitajiea on paljon työttömänä, niin kaikki yli 23-vuotiaat vain päivähoitoon lastentahin.
Ja työ ikiäöiset eli noin 63-98 vuotiaat aktiivitöäihin välittömästi.
Keki-ikäiset jotka jäävät välille että sitä varsinäista työvoimaa jäävät töihin vain.- Anonyymi
Tuollaiset nuoret sopisi vanhainkoteihin vanhuksia hoitamaan; nuoret jaksaa nostella ja vaihtaa vaippoja ja pitää mummoille ja ukeille seuraa.
- Anonyymi
Itse elän elämäni parasta aikaa.
On kaunis uusi rakas, jolta saan kaipaamaani rakkautta mielin määrin.
On velat poissa, on rahaa hyvään elämään
Ei tarvitse ajella romuilla
kukaan ei syyllistä, hauku, kerjää, eikä uhriudu
on kaunis koti
On työ jossa viihdyn
Kotona on hyvä olla
Ei tartte pelkää postilaatikolle menoa (yllättäviä laskuja).
On ex anopinkin vuoro pelätä.
Voin syödä hyvää ruokaa joka päivä - Anonyymi
=)
joten, toivon, sydämessäni että nautit, elämästäsi,
näen vain, joskus asioita, joita, mietin ja, miten sen sanoisi,
toivon, kaikista maailman asioista sinun parastasi, sillä,
elämässäni on ollut monia, kavereita, ja, suurin osa, on vain, loppujen
lopuksi ihmisiä, jotka ovat elämän varrella, mukana, ja, menevät,
sitten, en tiedä milloin, mutta,
tarkoitan vain, että pidä huoli itsestäsi,
sillä, toivon vain että saavuttaisit kuolemattomuuden,
ja, voitaisiin kahdestaan olla kuolemattomia,
ja, olla vain,
ja, jos olet joskus kuolematon,
niin, sinulla on mahdollisuus viettää unelmien elämää joka ikinen päivä,
joten, älä koskaan mieti synkkiä tai tee tyhmyyksiä elämän,
sillä, tämän ja sinulle vain toivoisin hartaimmissa unelmissani,
ja, minä kaipaan sinua joka päivä,
ja, tämä vaiva mikä minulla on kova, mutta, uskon ja toivon sydämessäni,
että tiede kehittyy 10 vuodessa merkittävästi kohdallani,
että en ole enää näin tampio,
elämän,
enkä pidä itsestään selvyytenä sinun kaltaista, jumalatarta, elämän,
mitä nykyisin pidän, =/ joudun häpeissäni sanomaan,
ja, toteamaan,
ja, jos kaiken saan elämässäni sinulle toivoa,
ja, unelmoida,
ja, saavuttaa,
ja, niin toivon vain, yhtä asiaa, sinulta, paljon vanhempana,
seuraasi vain,
ihan seurasi riittää,
ja, vaikka se koko elämäni veisi, kaiken uhraan myöhemmin, kun vuodet,
kuluvat ja kuluvat,
että olen jotain, ja, sillä saan seuraasi, kultaakin arvokkaampaa,
=)
N - Anonyymi
Voi olla erilaisia mielipiteitä riippuen siitä minkälaista elämää on itse viettänyt, eli voi tuntua että 24.-vuotias on vanhus.
- Anonyymi
Sun pitää olla ton ikäisen miehen kanssa kuin sirkuskoira. Ja osata lypsää ku maatilan emäntä. Niskat pitää olla hyväsä kunnossa kun nääks niillähän ei tule millään. Muutakun katsomalla niitä tietokoneen ohjelmalla muokattuja pornomalleja. Joiden tisseillä ei ole muuta virkaa kuin miehen käyttötarkoitus ja raha. Ps. Ne näyttää tosi kauniilta 60v joten siitä vaan
- Anonyymi
Voi olla että kuolen ennenkuin olen täyttänyt 50.
- Anonyymi
Elämää on silloin kulunut 50vuotta. Tee johtopäätökset.
- Anonyymi
Tuolloin elämä on ehtinyt potkia maan rakoon kaikkien odotusten vastaisesti, minkä ulkopuolisten odotusten mukaan kaiken olisi pitänyt mennä loistavasti suunnilleen voitosta voittoon, mutta todellisuus on toinen. Toivoa ei siis ole, eikä tosiasiassa toivoa ole koskaan ollutkaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod225494- 324810
- 282731
- 342354
- 372058
- 152008
En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191647- 121601
- 231472
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons251449