Eero Sipilä

Anonyymi

Tajusin viiveellä että lähinnä rakkauttaan gregorianiikkaa ja keskiaikaista musiikkia kohtaan tuntenut kuoro-urku-ja kamarimusiikinsäveltäjänä kunnostautunut Eero Sipilä oli myös merkittävä liedsäveltäjä (Schein und sein, Ulkokuori ja todellisuus)joka tuli tyyliltään lähelle Kilpistä mutta pääteoksenaan hän piti itse jousikvartettoa Lux Aeterna joka jäi hänen viimeiseksi teoksekseen. Kirsi Kunnakseen tekstiin sävelletty laulusarja Tiitiäisen satupuusta lapsikuorolle joka oli niinikään sipilän vokaalimusiikkituoptannon kulmakiviä lienee Sipilän tunnetuin ja esitetyin teos. Kuitenkin Eero Sipilän pääteoksena pidetään yleisesti solisteille, kuorolle ja orkesterille sävellettyä teosta Te Deum laudamus (1967-69), joka kantaesitettiin vasta toukokuussa 1972 RSO:n konsertissa Helsingin Kallion kirkossa. Eero Sipilän modernistinen läpimurtoteos oli motetti Super flumina Babylonis (1963). Sen kantaesitti kamarikuoro Cantemus johtajanaan Harald Andersén, jonka työ suomalaisen kuorolaulun saralla tarjosi otollisen maaperän Sipilän sävellystyölle.

3

220

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos nimen esille tuomisesta sillä en törmänny tähän nimeen, mut aion kyllä etsiä hänen musaa.

      • Anonyymi

        Ole hyvä vain. Sipilän laulusarja Schein und Sein ja pari muuta teosta on kuunneltavissa spotifysta ja Tuubista Matti Lehtisen tulkitsemana pianistina Pentti Koskimies. Sipilän musiikkia on esitetty Kanadassa, Yhdysvalloissa, japanissa ja euroopassa.


      • Anonyymi

        Toinen kiinnostava laulusäveltäjä on Seppo Nummi jonka laulusarjaa Vuoripaimen kuuntelen paraikaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe