Marja Sannikka: Kirkko erotettava valtiosta

Ylellä on tällainen (video)blogi: https://yle.fi/uutiset/3-12160009

Juttua voi myös kommentoida.

https://eroakirkosta.fi/
6714
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaa kuunnella tuo Sannikan kommentti. Eihän kaikkia valtion ja kirkon kytkykauppoja pariin minuuttiin ole saatu tungettua, mutta ainakin osa niistä kaikkein räikeimmistä on tuotu esiin.

Äänestä

Oli hyvä haastattelu. Jospa ihmiset nyt äänestäisi kansalaisaloitteen ET:n vapauttamisesta niin se olisi tosi hyvä alku.

On tosi vastenmielistä vuosi toisensa jälkeen vastata koulun uteluihin siitä onko lapseni vakaumus joku uskonto vai kuuluuko väestörekisteriin. Uskomattoman karua.

Äänestä

Voitaisiinko YLE myös irrottaa valtiosta ja poistaa paha ylevero?

Samalla voisi tietenkin poistaa kaikkea muutakin turhaa, jättää jäljelle vain paremmin organisoidut terveydenhuolto, koulut, perusinfra, poliisi/palokunta ja oikeuslaitos, kaikki muu olisi parempi järjestää yksityisesti.

Äänestä

Korko pitää lopettaa kokonaan ja jakaa sen omaisuus yleishyödyllisiin tarkoituksiin.

Äänestä

Siips kirkko

Äänestä

Nyt voi erota kirkosta - ja päättää erottaa myös lapset kirkosta. Jolloin voi joululomalla ilmoittaa koululle siirtymisestä ET-opetukseen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ylellä on tällainen (video)blogi: https://yle.fi/uutiset/3-12160009

Juttua voi myös kommentoida.

https://eroakirkosta.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu