Moi, ku sehän laki tietääkseni on niin ettei sukulaisten kanssa saa asioida "virastoissa", niin tietääks kukaan et mitkä ne "rajat" tarkemmin on? Siis siinä et miten sukulaisuus työkkärihenkilöstön ja työttömän välillä lasketaan? Ku mun anoppi on työkkärivirkailijan sisko, niin onko se tavallaan sit niin ettei mun saa tällä ko. virkailijalla asioida? Kiitos tiedosta jos sen täältä saan.
Sukulaisuus?
työtönnä
3291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asioi ihan rauhassa vaan. En ole ikinä kuullut mistään rajoituksista ja olen ollut työkkärissä työssäkin. Miksi ihmeessä olisi jotain rajoituksia?
Jos teet sossutätinä myönteisen päätöksen sukulaisellesi ja kielteisen päätöksen ei-sukulaiselle samanlaisessa tilanteessa, on siinä syy siihen, miksi ihmiset voivat olla esteellisiä päätöksiä tehdessään.
Sama koskee myös työpaikkojen välitystä, vaikka työkkärissä kaikessa hiljaisuudessa pantataankin parempia paikkoja.
Kummallista, että "työkkärissä työssäkin" ollut, siis ainakin teoriassa virkavastuulla toiminut, ei tälläistä tiedä.
Eipä oikeastaan enää yllätä "tutkimus" Suomen "vähäisestä" korruptiosta. Korruptoituneimmat eivät edes käsitä tekevänsä väärin.
Suhteenne on kuitenkin aika kaukainen. Eikä se virkailija etuuksia tai edes työpaikkoja jaa.