Ateistit viettävät kristillisiä juhlia, puheissaan käyttävät kristillisiä sanontoja (mm lyädä Raamatulla päähän) ja käyvät ilmaiseksi kirkoissa ihailemassa arkkitehtuuria. Munkkien tapa leikata hiukset lyhyiksi on saanut monet ateistitkin jäljittelemään heitä.
Toivottavasti tässä ei taas ole kysymys otsikossa paheksutusta asiasta
https://yle.fi/uutiset/3-12166084
Ateistit omineet kristillistä kulttuuria
13
78
Vastaukset
- Anonyymi
Minä olen aitoon kristilliseen munkkitapaan leikkauttanut itseltäni vain pallit pois. Muiden kulkusten olen antanut soida täysin siunauksin.
- Anonyymi
Sarjassamme hauskat hihhulipsyyket. 🤣🤪🤣
- Anonyymi
MINÄ EN OLE 4G4
” Ateistit viettävät kristillisiä juhlia…”
Tuskin yksikään kristillinen juhla on alkuperältään kristillinen. Tulevana viikonloppuna vietetään Pyhäinpäivää, jonka juuret ovat esimerkiksi sadonkorjuujuhla kekrissä tai kelttien Samhainissa.
Pääsiäinen oli alunperin vuoden ensimmäisen ohrasadon juhla (siksi juutalaiset syövät happamatonta uuden sadon leipää ja ehtoollisella syödään leipää) ja samaan aikaan oli tapana teurastaa lammas ja sutia sen verellä ovenpielet, jotta paha henki ohittaa talon. Tästä ohitusriitistä tulee koko pääsiäisen nimi (pesach, passover jne.). Siksi pääsiäisenä Jeesus uhrattiin ja ehtoollisella läträtään verellä. Tämä veri siis pakottaa Jahven ohittamaan ihmisen ja näin hän pelastuu Jahven vihalta.- Anonyymi
” Munkkien tapa leikata hiukset lyhyiksi on saanut monet ateistitkin jäljittelemään heitä.”
Munkit ovat omineet ateistien tavat valmistaa alkoholia. Esimerkiksi Valamon luostari on tätä nykyä pelkkä irstas alkoholitehdas. - Anonyymi
jouluna tulee joulupukki 🤣 ja tuo lahjoja, jos uskovaiset ei ole kaikkea jeesustelullaan vieneet.
- Anonyymi
Eipä kristityiltä taida löytyä kuin yksi oma juhla, jota ei ole otettu muilta.
Jotkut sanat ovat kyllä puhekielessä mukana kristillisen historian takia. Olemme hyvinkin vahvan murroksen keskellä nyt, jossa uskonnollisuus vähentyy ja kieli tulee mukana perässä. Aika harva kuitenkaan käyttää noita sanontoja kirjaimellisena vaan enemmänkin kuvainnollisena. Jossakin vahvasti islamilaisessa yhteisössä varmastikäytetään islamilaista kuvakieltä ihan uskonnosta tai uskonnottomuudesta riippumatta.
Vai on munkit keksineet ja omineet hiusten leikkuun. - Anonyymi
Kristinuskon ainoa kontribuutio kulttuuriperinnölle on sen anteeksianto-oppi. Voi tehdä pahoja asioita mutta ne saa heti anteeksi. Lestoilla tämä on jalostunut niin hienoksi että raiskataan lapsia ja lapsen pitää teon jälkeen antaa anteeksi raiskaajalle.
”… lapsen pitää teon jälkeen antaa anteeksi raiskaajalle.”
Voin sanoa lapsuuden kokemuksesta, että anteeksianto on itsestäänselvyys. Jos et anna anteeksi niin joudut itse helvettiin. Aika hyvä systeemi psykopaateille hyväksikäyttäjille. Itsehän en uskonut koskaan tähän paskaan ja jätin lahkon sosiaalisesti kun mahdollista. Kaikkea paskaa se Raamattu mahdollistaakin.
- Anonyymi
Näinpä juuri!
Ateistit ovat omaksuneet kristityiltä tavan syödä keskitalven juhlassa sikaa, vaikka kaikkihan tietävät, että sikaa syödään juutalaisten kuninkaan syntymäjuhlan muistoksi.
Tai hetkinen. Sikaa juutalaisten kuninkaan...???- Anonyymi
Atrian toimitusvaikeuksista johtuen Jeesuksenkasvattamoisata ei saatu Jeesuksenlihaa
- kaikille koipipalaa- ja ydintalvisodan välttämiseksi joku improvisoi lihan suhteen.
Minä olen Herra kuului taivaasta
Aijaa mutta minäpä olen Atrian kuljetusjalogistiikkapäällikkö.
Jeesukselta puuttuu korvamerkit, joten emme ota vastaan maan pääälle!
- Anonyymi
Ja pitää sormiaan kaverinsa persiissä?
- Anonyymi
No se on Luterilaisten hommoo, ei muiden
t. avaaja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257