Kehtaako sitä tavan suksimies sinne mennä, kilkkaako bolsut nurin ?
Mites ne kisat, häätykö tvn ääreen ?
Mites ne kisat, häätykö tvn ääreen ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
"kilkkaako bolsut nurin?"
Mitä tarkemmin ottaen kysyt?
Aha, nyt hoksasin. Lahdessa joku sauvaepisodi venäläisen ja suomalaisen välillä,muistaakseni.
Edellisvuoden lumilla, eikö? Oliko toinen osapuoli Esa Mäki?
Aleksanteri ei ole vielä Oloksella. Kannattas mennä äkkii, suvikelejä tiedossa.
Yle ei ole tulossa kuvaamaan. Norjat nauraa, jos heillä olisi tuollainen tapahtuma, NRK1 olisi heti paikalla.
Kun ruskit on lavulla, kannattaa mennä Särkitunturiin hiihtämään, vaan on nuita sielläkin. Harjoitteleva Joni Mäen kaatoa.
Jos kiertää tunturin, onko lumetetun osuudella oltava päivämaksu 40 e voimassa vain pitääkö hiihtää maantien kautta ?
Tulkaa tänne Enontekijön Hettaan nauttimaan hiihdosta, täällä ei Polsut hööki niinko Lahessa viimetalavena. Vaan saattaa täählä poromies innostua tanssipaarisa ja päählekin kapuvaa, jos saa pluvan. Vanahanaikaista sukupuolten välistä keksiä tiejossa.
Minkälaiset ladut, onko tämmötteelle ikääntyneelle liian vaikeat, Oloksen valaistu on.
Ei vaikea, jos ei nukahda suksille.
Olokselle tullessa tunturin ympäri on kovat nousut mutta aika turvalliset alamäit.
Bolsunov on jo PottuMuoniossa, ottakee heinäseiväs mukkaan, niin saatte sille tokun päähän. Kun humautatten.
Mene vain ja pane liisteriä pohjaan.
Luonnonlumiladuilla+alkaa+paikoin+olla+100+%+pito.
Ovatko jeris- ja Särkijärven jäät kestäviä ja onko niillä hiihtolatuja?
ei ne ihimistä kestä, vain pilikkimiehen
Molehma paihnaa sen 120 kg. Mikä on ero?
Ero on löydettävistä sukurauhasista
Oloksen Tykkikisojen jälkeen alkaa tavallisten hiihtäjien kausi.
Tosin muutama joukkue jää vielä, kunnes lopulta siirtyvät cupin avaukseen Rukalle.
Häätyykö tykkilavuvarteen vai näyttääkö Hella Wuolijoen toitotin tykkikisan ?
selostava nethin, saa kuvitella kuvan
Joko sinne kehtaa tavan alle 10 km/h hiihtävä mennä ?
Kuvien mukhan rusakat kävehlivätkin lumetelulla, jos tuo on niile sallittu, niin miksei oikia hiihto kapialla suksella, iliman mitähään akku-avustuksia ?
Kaikkiin sinun kysymyksiin löytyi vastaus kunnan nettisivuilta:
"Oloksen Maisemareitti ei ole käytössä monikäyttöreittinä ensilumenladun aikaan 25.10.-22.11.2021. Ensilumenladun käyttö on maksullista ja sillä ei saa liikkua muuten kuin suksilla."
Kylältä voi hihtää liittymälatuva ja kiertää tunturin taakse, palata pitää sammaa urraa. Ettei jouvu sinne raivojen joukhon.
Mole aivan täysi asiantuntija, mutta kuka p..le on keksiny yhteislähtökisat? Eihän sole ko häntäheikkejä varten. Kumma ko väliaikalähöissä Norjalaisetki on kuolevaisia vaan ei yhteislähöissä. Eikä ennenvanhaan leuhkittu sillä kuka oli kenenki tientukko. Nythän siinä ski de tourissa oikein lehessä kehattiin kehua kuinka ovelasti tukittiin Spitsovin tie. Ei ennen Myllylä menny kenenkään tukoksi, että olis pärjäny.