Miksei yhtään koronan sairastanutta kerro täällä kokemuksiaan?

Anonyymi

Kaikki kirjoittavat vain rokotteista.

11

223

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirjoitin tuonne kohtaan taistelu koronapassia vastaan on alkamassa oma kokemukseni. En jaksa sitä tänne uudelleen kirjoittaa. En soisi kuitenkaan tartuntaa kenellekään. Olin sairaalassa keväällä 22 vuorokautta pääasiassa teholla. Aiemmin perusterve ja liikunnallinen 19vuotias.

      • Anonyymi

        No mikä vaiva sinut juurikin teholle vei?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mikä vaiva sinut juurikin teholle vei?

        Eiköhän se ollut koronatartunta - miksi kyselet tyhmiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän se ollut koronatartunta - miksi kyselet tyhmiä.

        Voit olla huijari, netti on heitä täynnä. Jos osaat kertoa mikä tietty vaiva vei sinut teholle, niin olet uskottavampi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit olla huijari, netti on heitä täynnä. Jos osaat kertoa mikä tietty vaiva vei sinut teholle, niin olet uskottavampi.

        Ensin pyydät kertomaan ja kun joku kertoo niin syytät huijariksi. Oletko itse ihan terve meinaan päästäsi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin pyydät kertomaan ja kun joku kertoo niin syytät huijariksi. Oletko itse ihan terve meinaan päästäsi?

        Ei sulla tainnut mitään koronaa olla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit olla huijari, netti on heitä täynnä. Jos osaat kertoa mikä tietty vaiva vei sinut teholle, niin olet uskottavampi.

        Lue se tuolta edellä mainitsemastani. Ensin muutaman päivän aivan flunssan oloinen pieni nuhakuume, coronatesti, eristys, positiivinen tulos. Sitten vuorokaudeksi oireet pois ja sitten iski tauti kunnolla päälle.
        Hillitön päänsärky, kuume 39,5, kovat nivelkivut, maha sekaisin. Tajunnan taso laski. Isä vei sairaalaan, kun ambulanssi ei huolinut.
        Olin sairaalassa 22 vuorokautta coronan vuoksi osan aikaa teholla.

        Nyt puolenvuoden jälkeen vielä kova väsymys ajoittain ja makuaisti täysin kadoksissa. Kaikki ruoka maistuu pahville. Ennemmin olin perusterve 19 v. ja melkoisen liikunnallinen. Nyt en ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sulla tainnut mitään koronaa olla?

        Edellä vastasi kaksi muuta kirjoittajaa ja luulit vastaavasi koronaan sairastuneelle. Päästäsi viiraa.


    • Anonyymi

      Sain koronan läärireissulta viime vuoden kevättalvella. kun vilustuin ja sain jonkinlaisen keuhkoinfektion, jonka vuoksi jouduin menemään lääkäriin ja labraan Sitä ennen oli saanut jo antibioottikuurin etälääkäriltä.

      Vointini oli jo kohentumassa, kunnes parin päivän päästä alkoi kuume nousta ja pysyi päivällä kohtuullisena kuumelääkkeen ansiosta. Menin lääkäriin uudestaan, koska kuume ei hävinnyt, vaan nousi heti, kun lääkkeen vaikutus loppui. Diagnoosi oli korona ja kuumetta olikin jo 40. Muina oireena kitalaessa oli jotain turvotuksen tapaistasta ja ikenessä jotain valkoisia pisteitä. Rasitteeni on lievä astma ja ikä.

      Jouduin koronasairaalaan, josta reilun vrk kuluttua siirrettiin erikoissairaanhoitoon, koska happisaturaatio heikkeni. Se olikin tarpeellista, koska tilanne huononi ja kyljet tulivat kipeiksi. Kuvista kävi ilmi, että korona oli ottanut keuhkoni käsittelyyn ja niissä näkyi koronan aiheuttamaa tulehdussolukkoa. Yskäkin alkoi olla melko kovaa.

      Sain antibioottia suoneen ja kortisonia ja tukun kaikenlaista tukilääkitystä. Vettäkin alkoi kerääntyä keuhkoihin ja sen takia nesteenpoistolääkitystä (sydänääke). Koko sairaalassa oloajan sain napapiikkejä ja vielä pari viikkoa kotonakin verenohennuslääkkeeksi, ettei tulisi koronalle tyypillisiä veritulppia.

      Kolmen vuorokauden päästä erikoissairaanhoidossa alkoi vointi kohentua ja kuume häippäsemään ja ruokahalut palasi ja raju yskiminen veti viimeisiä. Hapetusta vielä tarvittiin. Viikko yhteensä sairaaloissa, sitten kotiin toipumaan. Huilasin vielä viikon kotosalla, minkä jälkeen kunnon kohottelua kävelemällä. Jonkin aikaa kesti, että keuhkot sopeutuivat kävelyn tahtiin.

      Oli paljon, paljon kovempi sairaus kuin joitakin vuosikymmeniä sitten sairastamani influenssa. Yskä oli mielettömän kova, samankaltainen kuin lapsena sairastamani hinkuyskä. Meitä oli sairaalan huoneessa kolme koronayskijää. Desibelit olivat välillä niin kovat, että korvat menivät lukkoon.

      Hoito sairaalassa oli erittäin hyvää ja asiantuntevaa. Kiitos kaikille veronmaksajille ja lääkintähenkiökunnalle sekä ambulanssikuskeille ym. asianosaisille!

    • Anonyymi

      Missä noin hyvää hoitoa saa.

      • Anonyymi

        Helsingissä sekä koronapotilaiden tavallisessa osastohoidossa sekä erikoissairaanhoidossa. Näissä kummassakin olin.

        Korona on siitä pirullinen sairaus, että potilaan tila voi äkkiä muuttua vakavaksi ja myös vaihdella ns. aaltoilla. Sen takia potilaan tilan muutokseen pitää reagoida heti. Hoitajat kiertävät yölläkin tarkistamassa huoneissa potilaan tilaa, mittaamassa saturaatiota ja muuttamassa hapetusta ym. Minultakin oli välillä irronneet happiviikset nenästä. Tavallaan koronapotilaan hoito on tehostettua hoitoa ja seurantaa. Tarvittaessa siirtävät teho-osastolle. Olen ymmärtänyt, että tämä on hoitoperiaate koko Suomessa. Eli hoitoon on tosiaan panostettu kaikilla tavoin, etteivät kuolinkellot kilkattaisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe