Vaitoehtoina on Neuvostoliitto, Japani, Italia ja Saksa. Kaikki näistä suorittavat raakuuksi kuin liukuhinalla, joten on vaikeaa sanoa voiko näitä laittaa järjestykseen pahimmasta vähiten pahaan mutta itse veikkaisin näin:
1. Neuvostoliitto
2. Japani
3. Saksa
4. Italia
1. Neuvostoliitto
2. Japani
3. Saksa
4. Italia
Vastaukset 14
Vanhimmat
Natsin tekemä lista vailla alkeellsintakaan ihmisjärkeä. OIkea lista on tämä:
1.. Saksa
2. Japani
3. Englanti
4. USA
5. Kroatia
6-10. N-liitto, ja Suomi siellä jossain sijoilla 6-10.
Ihan mielenkiintoinen ja oikein hauska lista, miten listaisit sodan vahvimmat suurvallat vahvimmasta heikompaan?
Mitä hauskaa sinä näet julmien tuhoojavaltojen listassa ?
Eli Italia oli kommunistisen oppisi mukaan moraalisesti parempi kuin USA ja Kansainyhteisö. Miksei samalla myös Saksa ja Japani? Ja miksi USA on parempi kuin Englanti?
USa oli kai kaikein pahin, koska se määräsi sodan alkamisesta ja saksalaisten kansanmurhasta. NL oli sen satelliitti
Ketä se määräsi, Saksaako ? Miksi Saksa olisi totellut ?
Sanoin, että N-liittoa ja muita Saksan vihollisia. USA:n johto halusi tuhota Saksan ja maailman
USA:n johto halusi tuhota Saksan ja maailman
Monen vuoden ajan USA omisti ainoana maana atomipommeja. Miksi ei sitä tuhoamista silloin pannut toimeen kun oli ainutlaatuinen tilaisuus jolle kukaan ei olisi mahtanut mitään. Pistänyt ensin vaikka Moskovan ja Lontoon maan tasalle, siitä jatkaen Pariisiin jne...
"Mitä hauskaa sinä näet julmien tuhoojavaltojen listassa?"
Lähinnä sen että Englanti on pahempi kuin NL, jonka "sankariteot" ovat legendaarisia, kidutus, silvonta, joukkomurhat ja joukkoraiskaukset alkoivat jo 1939.
Mitään tuollaista ei tapahtunut muuten kuin natsien eli Mengelen toimesta. Neukku tarjosi työleiriä tai siistin niskalaukauksen. Englannin harjoittama elävältä polttaminen se vasta julmaa onkin, voittaa pahuudessaan kaiken mitä neukku teki. Jos et palamisen kivullisuutta usko niin tee pieni testi vaikka tulitikulla, siis itsellesi.
Mottipää sekottaa nyt Saksan ja N-liiton tekemiset keskenään. Saksa teki noita kaikkia, neukku vain raiskauksia, mutta niitäkin vähemmän ja lyhyemmän aikaa kuin Saksa.
"Mitään tuollaista ei tapahtunut muuten kuin natsien eli Mengelen toimesta. Neukku tarjosi työleiriä tai siistin niskalaukauksen."
Vai oli Stalin näin anteeksiantavainen ja hellä ihminen.
Kyllä Italian myrkkykaasujen käyttö Abessinian eli Etiopian valtauksessa on melkoinen julmuuden mitta jaa nostaa Italian melko korkealle. Kuoli kymmeniä tuhansia.
Tuo ei tapahtunut toisen maailmansodan aikana.