Suomessa palkat todella jäljessä ulkomaita...

Ja siihen se Suomi tuleekin kuolemaan mamutuksen ohella. Käänteen on tapahduttava nyt todella pian jos työnantajat meinaavat saada kunnollista porukkaa töihin se taas tarkoittaa 80% nousua palkkoihin. On turhaa vinkua osaavasta työvoimapulasta jos palkat ovat keskitysleiritasoa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Robootit tulee lisääntymään hurjaa vauhtia eikä ne pyydä liksaa ja ne jaksaa painaa yötä päivää 😂🤣

Äänestä

SDP:n+ideologia+on+jostain+kumman+syystä+vaatinut+koulutettujen+työläisten+palkkojen+polkemista+ja+samalla+näiden+julkisten+alojen++hallinnon+palkkojen+korottamisen.Juuri+opetus-+ja+terveydenhoitoala+ovat+olleet+SDP:n+lempilapsia.+Siñne+on+hallintoon+upotettu+omia+puoluetovereita+ja+heille+on+palkkoja+kyllä+nostettu,++mutta+hoitajat+ja+lääkärit+ovat+olleet+sylkykuppina+ja+kuluerinä.Hallinnollisista+johtajista+ei+ole+pulaa,+mutta+suomalaisista++lääkäreistä+ja+hoitajista+sekä+nyt+myös+opettajista+on+paheneva+pulaMutta+ei+siinä+kaikki.+Nyt+tämänpäiväisten+uutisten+mukaan+näyttää,+että+sosialistit+ovat+saaneet+SDP:n+17,8%:n++kannatuksella+tuhottua++terveydenhoidon+lisäksi+myös+koulukaitoksen.Kesärannassa+bileet+jatkuvat...

Äänestä
  • Jo riittää tämä hoitajien ainainen valitus.
    Se niiden työ sen kummempaa ole kuin muutkaan hommat.
    Moni tarvii yhtäkään hoitsun palvelua vuodessa. Ruokakaupassa ja on käytävä joka viikko.

    Äänestä

palkat aivan naudettavia päivän iltasanomissa naisten monilla aloilla nettona noin 1600ekk,

Äänestä

Palkkoja pitäisi alentaa 30 prosentilla niinkuin markka-aikana devalvoitiin.

Suomi ei ole ansainnut nykyistä elintasoa.
Syrjäinen sijainti ja elintasoa hartiavoimin alentava Ay-liike.
Ollaan saaressa AKT-terroristien panttivankina.

Äänestä
  • Älä hätäile......Kun korkoja ei ole nostettu aikoihin se tietää koko Eurooppaan yli 20 vuoden lamaa koska nyt on velkaa niin paljon että Euron arvo jo tippuu väkisinkin joka päivä, jokainenhan huomaa sen inflaation nousuna ja hintojen nousuna kun ostaa jotain.

    Äänestä

Suomessa on hyvät palkat kun niitä verrataan Viroon, Venäjään, Latvian, Liettuaan tai Puolaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja siihen se Suomi tuleekin kuolemaan mamutuksen ohella. Käänteen on tapahduttava nyt todella pian jos työnantajat meinaavat saada kunnollista porukkaa töihin se taas tarkoittaa 80% nousua palkkoihin. On turhaa vinkua osaavasta työvoimapulasta jos palkat ovat keskitysleiritasoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu