Saako esimies kertoa muille sairasloman syystä?
esimies kertonut sairasloman syystä muille työntekijöille
10
861
Vastaukset
- Anonyymi
Siis työntekijän
- Anonyymi
Vuorotöitä teen ja nyt saikulla mutta esimies kertonut vuorolle saikun syyn. Työntekijä olen
- Anonyymi
Ja sen kohta tietää koko tehdas
- Anonyymi
Ei se ketään kiinnosta!
- Anonyymi
Tieto sairauspoissaolosta tai sairauslomalla olemisesta
• Työnantajalla ei ole yleistä oikeutta kertoa, muulla tavoin ilmaista tai luovuttaa työntekijää koskevaa sairauspoissaoloa tai sen syytä muille työntekijöille tai talon ulkopuolelle, vaikka tieto olisi kenties organisaatiossa hyvä tietää.
• Tapauskohtainen harkinta tehdään työelämän tietosuojalain 3 § huomioon ottaen.
• Suositeltavaa on, että poissaolosta tiedotetaan ilmoittamalla ainoastaan esim. ”poissa”.
https://tietosuoja.fi/documents/6927448/8214540/Työelämän tietosuojan käsikirja 2020- Tietosuojavaltuutetun toimisto.pdf - Anonyymi
Ei saa kertoa. Sen saa kertoa että henkilö on poissa. Senkin saa kertoa milloin tulee takaisin.
Mitään syitä sairauslomaan ei saa levitellä niin talon sisällä kuin ulkopuolellakaan. - Anonyymi
Esimiehelle ei tarvitse kertoa sairasloman syytä, koska oma terveys on yksityisasia!
Mikäli esimies asiaa kyselee voi kertoa lääkärin jolta asiaa voi tiedustella...
Mikäli terveydelliset syyt tulevat työstäjohtuen on siitä lääkärin erillinen selvitys esimiehelle.- Anonyymi
Kyllä työnantaja tarvitsee tiedon sairausloman syystä, se kenelle se tieto sitten kuuluu on eri asia. Työpaikalla pitäisi olla henkilö joka käsittelee sairauspoissaolon syytä, ja tämä tieto on luottamuksellista.
Miksi tieto tarvitaan on palkanmaksu. Kaikki sairausloma ei ole palkallista ja tämän toteamiseksi tarvitaan poissaolon syy.
- Anonyymi
Vaitiolovelvollisuushan se on lääkärilläkin.
- Anonyymi
Ei saa missään tilanteessa edes tällä "hyvä tietää"-verukkeella, ellei poissaolija itse ole antanut siihen erikseen ja selkeästi lupaa.
Ainoastaan poissaolon ja sen keston saa kertoa. On lakiin kirjattu ja sen rikkominen on rangaistava teko.
Meidän työpaikalla tätä kyllä rikotaan aika säännöllisesti ja joskus todella törkeästikin.
Pahimpia oli tällainen tapaus, kun työsuojeluvaltuutettu kiersi koko talon työntekijät läpi ja selitti jokaiselle tarkkaan erään työntekijän pitkän sairasloman syyn ja diagnoosin. Vaikka ko henkilö ei ollut antanut siihen lupaa suullisesti eikä kirjallisesti.
Perustelu tätä juuri sillä, että asia on hyvä tietää jotta kaikki osaavat asennoitua oikein poissaolijan palatessa töihin. Selitti vielä, että hänkin on ollut samasta syystä saikulla aikanaan ja mitä nyt selittikään ja puolusteli omaa juoruiluaan sillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567795Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675891Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615380Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515273Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084612Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1072323Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e31196Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol41165Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa371016Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43974