Kolmikanta kaatui siihen, kun ay-liike ei osaa eikä halua neuvotella. Sama koskee liittokohtaisia neuvotteluja. Kiristäminen ja uhkailu on helppoheikkien hommaa. Se ei ole neuvottelua.
Yhä useampi valitsee pelkästään työttömyyskassan jäsenyyden. Sieltä saa ansiosidonnaisen. Sitä ei liitot todellakaan maksa. Salaisuus on paljastunut. Ei tarvitse kuulua liittoon, kun on yleissitovuus ja paikalliset neuvottelut.
Ay-liike kaatoi neuvottelukulttuurin
17
256
Vastaukset
- Anonyymi
mitä puppua ja huuhaata.
- Anonyymi
Aloittajalla sama postaus nyt 1137 kertaa:)
- Anonyymi
Heikkoa on liitto-toiminta, lihavat pojat ja tytöt ovat jo yltäkylläisessä asemassa eikä taida oikein intoa olla kun omat edut on hoidettu tappiin.
- Anonyymi
Ammattiliitto on yhtä kuin sen jäsenistö. Voima lähtee yksinomaan yksittäisistä jäsenistä työpaikoilla ja heidän tahdonvoimastansa tukea liiton johtoon valitsemiansa ihmisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattiliitto on yhtä kuin sen jäsenistö. Voima lähtee yksinomaan yksittäisistä jäsenistä työpaikoilla ja heidän tahdonvoimastansa tukea liiton johtoon valitsemiansa ihmisiä.
Siinä mielessä totta että ainakin luottamusmiehet vaikuttavat olevan hyvässä lihassa.
- Anonyymi
yrittäjä valittaa pahoinvointiaan,ilmeisesti tullu hävittyä neuvotteluissa
- Anonyymi
Erosin liitosta jo ajat sitten kun muututtiin 5 päiväiseen työviikkon olimme anoa ryhmä jonka ansiot putosivat Soitin liittoon sanoivat ,ei huomattu erosin välittömästi.
- Anonyymi
Tyhmä kun olit, niin erosit.
Ketkäs tulevat lakkoporteille siankusella ruiskuttelemaan rikkureita lakkotilanteessa ja saatte aina paskat vaan palkankorotukset ja muutkin .
Rikkurit huonontavat teidän jo entisestäänkin huonoja etujanne !!!
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
fiksut eroaa peräkamaripojat kuuluu liittoihin, esim kaupanalalla liiton neuvottelemat palkat on täysin ala arvoisia peeässä ynm muut tekevät miljardi tulosta silti liitot hyväksyvät 10e TUNTIPALKAT on täyttä hulluutta maksaa moisille änkyrä liitoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
fiksut eroaa peräkamaripojat kuuluu liittoihin, esim kaupanalalla liiton neuvottelemat palkat on täysin ala arvoisia peeässä ynm muut tekevät miljardi tulosta silti liitot hyväksyvät 10e TUNTIPALKAT on täyttä hulluutta maksaa moisille änkyrä liitoille.
Saksassa on minimipalkat nousemassa 12€/h joten siinä esimerkkiä tuleville neuvotteluille.
About 15% palkankorotukset jos saadaan TES minimipalkkoihin, joita ei edes makseta työnantajien mukaan kenellekään vaan kaikki saa parempaa, niin silti saadaan 5% kilpailukykyloikka Saksaan nähden!
Miettikää nyt...15% lisää liksaa ja 5% parempi kilpailukyky palkoissa, miten voi työnantajat tästäkin kieltäytyä?! Mikä niille perkeleille riittää?? - Anonyymi
Olet vahvasti taantumuksellinen demari tai kommari.
- Anonyymi
Tulet kyllä ruiskutetuksi mikäli pyrit lakonalaisiin töihin etkä liittoon kuulu.
Voit olla kuulumattakin liittoon, mutta töihinmenosi evätään kusiruutan avulla lakkoporteilla.
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Vahvasti taantumuksellista ay-demari tai peräti kommaripuhetta.
- Anonyymi
Ay liike saadaan polvilleen kun kaikki persuja, kokoomusta, kristillisiä, vihreitä ja Liikenytiä äänestävät eroavat ay-liikkeestä eivätkä maksa enää jäsenmaksuja. Ay liike vihaa kaikkia muita kuin demareita ja vasemmistoa äänestäviä. Miksi siis me muita puolueita kannattavat lappaisimme rahamme ay-liikkeelle joka vihaa meitä?? Kaikki jäsenmaksurahamme he lappavat demareille. Erotkaa liitosta ja liittykää YTK kassaan jotta ette vahingossa kannata ja tue rahallisesti demareita. Tehkää nopeasti niin menee pohja pois ay liikkeen yleislakkouhkailulta.
- Anonyymi
Ei mene pohja eikä haittaa toimintaamme lakkovahtien avustusryhminä millään tavalla kun lakot taas alkavat !
Tulemme ruuttailemaan säiliöautokaupalla eri lakkoporteilla tarvittaessa rikkurien niskaan ja niskasta sisäänkin, siankusta ja sianlietettä. Munat tärpätillä voidellaan myös jos rikkuri pieksee suutaan tarpeeksi.
Talkoo-Taavetti- Anonyymi
Vahvasti taantumuksellista toimintaa. Ei pitäisi Lindtmanin mukaan kuulua SDP:n agendaan. On kuulemma edistyksellinen puolue.
Ei ole saavutettuja etuja. Sen tietää erkkikin.
- Anonyymi
Erkki voi tietää mitä tietää, mutta se on varma tieto että taantumuksellista tai ei, mutta rikkurit tulemme kastelemaan ja uittamaan siankusella ja lietteellä mikäli eivät pysy poissa työpaikoilta lakon alettua.
Talkoo-Taavetti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604876Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362219Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582009- 1981948
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1711589Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2991528Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121294- 881219
- 2071182
- 651154