Reino on Suomesta!

Pekka asui Naantalissa, osoitteessa Alikatu 9. On hänen kokopitkä C- kasettinsa netissä lyhennettynä versiona, joka kulkee nimellä: "Nauravat Nats". Nykyään siinä toimii ravintola, jonka suosituin annos on: "Nauravat Nak". Pekka kopio kasettiaan ja myi niitä ja kaikki meni lyhentämättömänä hyvään tarkoitukseen eli Natsien hyväksi.
Tässä on tiettyä karheutta ja viimestelemättömyyttä ja välinpitämättömyyttä, mutta Pekan basso on korvia hivelevää.

Nauravat Nats:https://www.youtube.com/watch?v=I-7jB1BJgKI&t=269s

Sauna ei ole ainoa suomalainen sana, joka on lähes joka kieleen otettu. Reino on nimittäin myös sellainen ja se todistaa tiedemiehille, että maassamme on ollut aikoinaan paljon sarvikuonoja. Lappajärveen tippui jotain joskus, kauan sitten ja sarvikuonot katosivat. Niitä on enää edesmenneen tervaparoni Paavo Eskosen kotitilalla, Muhoksen Sanginjoen kylässä, jossa ne lisääntyvät holtittomasti, koska niillä ei ole luontaisia vihulaisia.

Tiedemiehet sanovat, että pikku- bangin jälkeen ei ole enää mitään tapahtunut. Kaikki tapahtuu sen jälkeen yht'aikaisesti eli elämme edelleen menneisyydessä ja tulevaisuudessa yht'aikaa - on vain nykyhetki! Kaikki meistä elelevät kaikkia elämänsä hetkiä yht'aikaa. Aikaa ei ole - vain ajatus luo illuusion entropian lisääntymisestä. Korkealla mastossa kiikkuvalle tai kännissä olevalle aika kulkee hitaammin. Aika- avaruus kaareutuu känniläisen ympärillä niin, että aika kuluu kolmanneksen hitaammin tuossa tilassa. Tämän voi vaikka todeta näistä Jorma Biisisen vanhoista tv- pätkistä: https://www.youtube.com/watch?v=HXu65NYmA-k

Pandoilla on vaikeuksia Ähtärissä, kun rahat ei riitä ja nyt niitä uhkaa palautus Kiinan Kommunistisen Puolueen Keskuskomitealle. Ehdotukseni rahoituksen järjestämiseksi: laitetaan pandat lihoiksi, säilykepurkkiin. Etikettiin näkyvästi, että "Luomu- Pandaa" ja purkkiin vain 5% pandaa ja loput sianlihaa. Rikkaat ovat valmiita maksamaan tonneja yhdestäkin purkista ja näin rahoitus saadaan kuntoon.

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sisiliskojahan meidän kannattaisi ruveta viljelemään ja niiltä vaan kerättäisiin hännät ja odotellaan että kasvaa uus tai sitten siirrettään liskon regen-geeni sikaan ja niille kasvaa irtokinkkuja. Ei tarvitse kun säikäyttää ja lisälihat putoaa.

      • Nerokas ajatus, mutta.. Tämä geeniviritelmä, joka elävissä organismeissä esiintyy on vanha ja alkeellinen. Nimittäin yksi geeni vaikuttaa moneen asiaan ja jos yhden hännänpudottamisgeenin siirtää liskolta sialle, niin se saattaa pudottaa vaan saparonsa ja ryhtyä hyönteissyöjäksi. Sitten on laihaa kankkua tarjolla joulupöytään.


    • Ruokailussa tehtiin aikoinaan lyhennetty versio "nauravat nakit" kuka nauroi kuka ei. Siihen aikaan prinssinnakitkin kun oli priimaa. Teepä niistä nauravia nakkeja? Niin..muistoja 80-luvulta.

      Saunoista tiedän vain sen ettei se ole suomalainen keksintö. se on slaavilainen keksintö. Ja aikaa ennen musulmaaneja iiii...shh..la.....mmm..oli taas turkkilaisia kylpylöitä.

      Olen juonut omenateetä shortseissa 2600 metrissä taurusvuoristossa (anteeksi ettei tämä juttu ole ihan huuhaata)..olihan siellä tundran rajalla pirun kylmä..shortseissa. Eikä puita näkyny missään. Laidunmaita lampaita ja pussihousuisia äijiä. Kokemus sekin. Ja sitä OMENATEETÄ.

      Se että suomalaisia sanotaan sarvikuonoiksi on mielestäni loukkaus sarvikuonoja kohtaan. Lappajärven posaus saattoi jäädä jucatanin posauksesta jälkeen mutta ompa pohojanmaalaisilla nätti järvi..kraatteri. Mutta jos halutaan sarvikuonoja haukkua niin ei ne suomesta hävinneet ole. aina uusi syntyy? ah se evoluutio toimii??? just joo.

      Kun ns jumala loi maailman genesis, big bang ,autio tellus, mielestäni kehitystä kyllä on ollut. mutta mutta..ihmisen suhteen EI"jumalan virhe" on jo kirjoitettuna raamattuun. Kuten telluksen alkuajat ihan kirjaimellisesti.

      Pandat eivät ole enää yhtä uhanalaisia kuin ennen. mutta olen kuitenkin sitä mieltä etten niitä syö. Jos vois yrittää metsästää pandaa,pahoin pelkään että itsellekin tulisi pandasilmä. Mutta en ole kiinnostunut pandanmetsästyksestä.

      • Kokonaisvaltaisen muiston muistaa! Sellaisen, kun kaikki kuusi aistia on kuormitettuna yht'aikaa. Muistan hyvin, kun kävelin vuosia sitten reilu 10 kilsaa rankkasateessa, viluissani Muijalasta, Lohjan kirkolle. Vielä, jos olisin syönyt koiranpaskaa ja kuunnellut Arttu Wiskaria koko matkani ajan, en saisi tuolta kokemukseltani hetkenkään rauhaa.

        Sinäkin olisit unohtanut Taurusvuoret, ilman omenateetä.


      • roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Kokonaisvaltaisen muiston muistaa! Sellaisen, kun kaikki kuusi aistia on kuormitettuna yht'aikaa. Muistan hyvin, kun kävelin vuosia sitten reilu 10 kilsaa rankkasateessa, viluissani Muijalasta, Lohjan kirkolle. Vielä, jos olisin syönyt koiranpaskaa ja kuunnellut Arttu Wiskaria koko matkani ajan, en saisi tuolta kokemukseltani hetkenkään rauhaa.

        Sinäkin olisit unohtanut Taurusvuoret, ilman omenateetä.

        Juu korkean paikan kammo rotkon reunalla. Oli muuten mukava opettaja joka meitäkuskas vuoristossa. Joo se oli joskus hämyssä 90-luvuilla. oi niitä aikoja.


      • Anonyymi
        roskapostirobotti1 kirjoitti:

        Kokonaisvaltaisen muiston muistaa! Sellaisen, kun kaikki kuusi aistia on kuormitettuna yht'aikaa. Muistan hyvin, kun kävelin vuosia sitten reilu 10 kilsaa rankkasateessa, viluissani Muijalasta, Lohjan kirkolle. Vielä, jos olisin syönyt koiranpaskaa ja kuunnellut Arttu Wiskaria koko matkani ajan, en saisi tuolta kokemukseltani hetkenkään rauhaa.

        Sinäkin olisit unohtanut Taurusvuoret, ilman omenateetä.

        Pekka on eräiden miespuolisten suomalaisten kutsumanimi viron puolella.

        Liekö niiden mokabukkipekkojen syytä tämäkin?


    • Anonyymi

      Merimaskussa käveltiin pitkä matka lossirantaan kauan sitten kesällä. Sieltä sitten menisi bussi Naantaliin. Meitä oli viisi tai kuusi ihmistä joista kaksi naista. Eräs seurueen jäsenistä oli Jehovan todistaja veli joka yritti kovasti käännyttää minua. Iskin ukolle takaisin vastapalloon tarinaa Urho Kekkosen politiikasta ja setä hiljeni siinä aika nopeasti.

      Lopulta huomasimme ettei busseja mene enää tänä iltana, joten jouduimme talsimaan takaisin lähtöruutuun. Uskovainen setä oli kasannut itsensä ja sai taas vettä myllyyn yrittäessään rakentaa uskonlauseilla minusta parempaa ihmistä, mutta tällä kertaa hiljensin hänet pohtimalla Lyndon B Johnsonin osuutta Vietnamin sodan tappioissa ja jälleen setä joutui nikottelulinjalle.. Menihän se yksi kesäyö näinkin, koska teimme vielä kyseisenä yönä monta turhaa reissua.

      • Oli massiivinen virhe sinulta puhua JW:lle Kekkosen hyvyydestä. Se on kuin ruikkisi bensaa liekkeihin.

        Karviassa, Pohjois- Satakunnassa sijaitsi vielä 60- luvulla entinen suovankila, johon aseista kieltäytyneet JW:t sijoitettiin. Ruotsalaiset kirjoittivat lehtiinsä sensaatiojutun suomalaisesta keskitysleiristä, joissa asukkaat viettivät yli kaksi vuotta ja saivat ulkoilla vain tunnin päivässä. Sitten 60- luvun lopulla presidentti Kekkonen vieraili leirillä ja päätti lopettaa sen. Kekkonen on arvossaan sen uskonpiirin piirissä.

        Sinun kannattaa vain JW:n kohdatessaan kysellä hänen sotilasarvoaan ja sijoitusyksikköään, sekä kampanjan päällikön nimeä ja kertoilla loputtomia armeijamuistojasi. Voit myös kertoilla parhaimpia veripalttureseptejäsi.


    • Anonyymi

      Naapurin nuorimies lähti Naantalin Nesteen öljynjalostuslaitokselle töihin aikoja sitten.
      Perusti perheenkin. Hän uskoi työnantajan lupaukseen, että pojilleenkin löytyy sieltä töitä.

      Ajat muuttuvat. Lopettamispäätöstäkin siellä jo kaavaillaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7380
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      200
      4568
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      67
      4328
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      141
      4146
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4090
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4056
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3599
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2928
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      61
      2584
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2396
    Aihe