Hallitus on kerta toisensa jälkeen saanut mandaatin kansan valitsemalta eduskunnalta.
Mitäs persut tähän?
Mitäs persut tähän?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Ei enää koskaan menopaussihallitusta. Muistakaa äänestää oikein.
Tämä suosio perustuu siihen, ettei ole KIKYÄ, ohisalo ja haavisto poisti sen. Lisäksi ei ole näkynyt EK ja Häkämiestä räksyttämässä tiedotusväleineissä kuten he olivat Sipilän ja Timo Soinin aikana.
Itse äänestän Vihreitä, tai muuten taas saan vaivoikseni KIKYN. Pakolaisiin raha voidaan ottaa niiltä jotka hyötyivät KIKY:stä eli Häkämiehen kavereilta..
Muistakaa jos Kokoomus pääsee hallitukseen, niin meillä on KIKY.
Mitä, sekö on sinusta äänestämisen arvoista, kun kaikki on mennyt täysillä kohti hornaa.
Velaksi otetut miljardit jaetaan ilman mitään valvontaa maaliman mafioille.
Ne rahat taitaa mennä ihmissalakuljettajien perseeseen, kun ei siellä köyhien ihmisten elämä ole helpottunu mitenkään niillä rahoilla, mutta kummasti pakolaislössit kyllä lisääntyy.
Kokkareet ja persut jakavat velkamiljardit omilleen. Mielummin jaan rahat ulkomaille, kuin ahneille kapitalistipaskiaisille.
Sillain ne Sipilänkin rahat meni, ja Häkämies lahjoitellut vaikka mihin. Sain Sipilästä ja Häkämiehestä tarpeeksi. Porvarihallitukset on ryöstänyt valtion yhtiöitä muuttaen ne ja myyden ulkomaille pilkkahintaan, ottamalla oman osansa siitä. Samaan aikaa meille duunareille lyödään KIKYÄ ja ehdotellaan lauantaita työpäiväksi. En minä teidän orjaksi ala. Olen kaikille työtovereille tämän sanonut, ovat lopettaneet maahantulosta kiroomisen.
Ja tämä alkaa leviämäään muillekin osastoille, joissakin on vielä kovaa vastustusta, mutta muistutan LAuantaina töihin ja KIKYÄ, niin on siinä suut NV.
Joten te porvarit tulette saamaan paskaa päälle, ja onhan teillä huvilat jotka on kuin omakotitaloja, sinne mahtuu pakolaismajoitusta.
Älä aloittaja tuommosta IRONIAA tule vittuilemaan. Vaan muista, että kunnioitus on ansaittava.
heh vai nauttii alamäestä--
Onko äänestäjä yhtä heikko esitykseltään kuin se, jota hän on äänestänyt asioitaan hoitamaan. Hallituksen pitäisi olla koko Suomen asialla, saahan se palkkansakin valtiolta, eli siksi "työnantajana" voi jokainen suomen kansalainen moittia, arvostella, vaatia parempaa tai myös kehua. Jotenkin ministereiltä vain tuntuu välillä unohtuvan kenelle he töitä tekevät.
Niin pitkään kuin Suomessa on persut, ei yksikään hallitus voi olla koko Suomen asialla. Persut nimittäin ovat kaikissa asioissa eri mieltä kuin kansan enemmistö.
Ai niinkö? Ilmeisesti olet erimieltä kuin perussuomalaiset. Eli silloin esimerkiksi KANNATAT ja HALUAT EDISTÄÄ tätä kaikkea:
- maahamme tulevien ihmisten toimeentulo ja eläminen pitää kustantaa yhteiskunnan varoista, ei vaatia, että tulevat palkallaan toimeen
- pienyrittäjyyttä ei kannata tukea
- polttoaineiden hintoja pitää korottaa
- valtion pitää ottaa lisää velkaa ja lisää rahaa pitää myös antaa EU.lle, samalla veroja tulee korottaa
- suomalaisten turvallisuutta ja hyvinvointia ei kannata korostaa
- mielipiteitä ja vapaata sanaa pitää ehdottomasti sensuroida ja saa puhua vain osan kansasta hyväksymistä asioista heidän hyväksymällä tavalla
- Suomen valtion ei todellakaantarvitse huolehtia ensisijaisesti suomalaisista,
Nämä esimerkkinä asioista, joita kannatat, jos olet eri mieltä kuin perussuomalaiset. luulenpa, että hyvin moni on loppujen lopuksi hyvin monessa asiassa täysin samaa mieltä kuin perussuomalaiset, mutta sitä on vain niin vaikea myöntää, kun pitää ihan periaatteesta jumpittaa.
Lue viesti mitä kommentoin ("Hallituksen pitäisi olla koko Suomen asialla").
Perustelut viestissä, jota kommentoin,
Kun puhutte aina innokkaasti koko kansan suulla, niin muistakaa, että kerrotte silloin vain omia mielipiteitänne.
Tä? Kuka täällä puhuu koko kansan suulla? Eikö täällä kerrota pitkältikin omia mielipiteitä ja myös tuoda esiin asioita, joita vaikkapa joku puolue tuntuu ajavan. Varsin typerää on puhua asioista yleistävästi esimerkiksi "persut"-ilmaisua käyttäen.
Jos ratsastat ja hevonen heittää sinut selästä onko a. kaikki ratsastajat huonoja vai b. kaikki hevoset pukittelee, vai ehkä molempia? Itse sanoisin, että kyseessä on yksilö, joka on ehkä huono ratsastaja ja ehkä sai myös vikurin hevosen. En kuitenkaan sen perusteella väitä, että kaikki hevoset ovat vikureita ja kaikki ratsastajat huonoja, sehän olisi todella typerää, eikövain!
Tämä hallitushan on suosituin hallitus miesmuistiin. Miesmuisti ulottuu tässä tapauksessa 1990-luvun alkuun, eli Ahon hallitus on vertailussa ensimmäinen mukana oleva.
Tietysti on, ei ole KIKYÄ , eikä ole enään puhuttu lauantaita työpäiväksi, jos tulee kokoomushallitus niin samalla kertaa tulee lauantai työpäiväksi.
Niinistökin olisi päässyt aikaisemmin Presidentiksi, mutta rupesi puhumaan NATO:on liittymisestä . Kansa sitten unohti ja Niinistö salaa vie kohti Natoa.
Samoin käy seuraavan hallituksen aikana, tulee LAUANTAI työpäiväksi.
Voisitko tarkentaa minkä maan kansalaisten luottamusta, se hallitus nauttii ?
Hallituksen ei tarvi kaikkia mielllyttää, enemmistöä kylläkin. Oppositioasemassa on helpompi kasvattaa suosiota vain valittamalla ja mankumalla. Tehkää sitä, kunnes saatte tarpeeksi kansan voimaa taakse.
Sitten olette hallituksen asemassa:-)
Enemmistö+ei+ole+tuo+Vihreiden+ja+RKP:n+++15+%++kannattaja+joukko.
Vaan siitä huolimatta ovat saaneet kansan valitseman eduskunnan luottamuksen.
Sitten täytyy olla myös iso lauma noita hurri herrojen perseen nuolijoita paljon
eduskunnassa.
Hyvä hallitus, kunhan vaan vaihtuisi.
Luotan enemmän tähän kuin Sipilän mamuttajahallitukseen.
Eikö maahanmuutto ja varsinkin sen lisääminen ole juurikin nykyhallituksen ideologiaa, sisältäen myös keksiä keinoja laittomasti maassa olevien täällä pitämiseksi. Suomesta pois karkoittaminen sen sijaan ei.
Se oli persuhallituksen toimintatapa. Tämä hallitus on laittanut rajat kiinni.
Tuo on kyllä täysi vitsi, mutta ilmeisesti itse siihen uskot.
Tämä nykyinen VIHERVASEMMISTO hallitus tosiaan rajat tai rajan kiinni mutta Suomen sisällä kun UUSIMAAM ERISTETTIIN MUUSTA MAASTA, mutta ulkorajoihin tämä tyttöhallitus ei ole koskenut eikä halua sattua mitenkään.
Suomessa on nyt itsenäisen Suomen para hakkitus, jos lukuun ei oteta Kansanhallitusta itsenäisyyden alussa.
Joku professorinretale väitti, että Sanna Marinin hallitukselta puuttuu muka johtajuus. Ei muuten puutu. Mikään aikaisempi hakkitus ei ole esim. näin voimallisesti taistellut epidemiassa apteekkarien ansiotason laskemisen puolesta sekä sukupuolineutraalin sotu-tunnuksen saamisen puolesta uudessa sotessa.
Vai on para hakkitus sanoo matu
Mahtuu viivan sisään
Tarkoitat varmaan venäjän kansaa? Suomen kansa ei noihin yli-ikäisiin teinityttöihin luota. Jälki on ollut karmeaa tähän mennessä!
OTSIKKO ILTALEHTI
Maskitutkinnan sähköpostit: Ministerin erityisavustaja halusi kaataa vastuun Huoltovarmuuskeskukselle....ENSIN HALLITUS ILMOITTAA ETTÄ MASKEISTA ENEMMÄKIN HAITTAA KUIN HYÖTYÄ ( kun varasto oli tyhjä ).... TEETTIIN OIKEIN TUKIMUS JOKA MAKSOI, PEITELLEN OMIA MOKIA.
TÄMÄ ON VAIN YKSI HALLITUKSEN JA SDP:n JUNAILUSTA.
PÄÄMINISTERIN AMMUPALA TARJONTA.... TOINEN.
PÄÄMINISTERIN BILETTÄMINEN JA KULTTUURIVÄEN VOITELU....KOLMAS
PÄÄMINISTERIN LOIKKA PERUA PÄÄTÖKSIÄ JA LAITTAA SYYT KESKUSTAN NISKAAN...no NELJÄS
PÄÄMINISTERIN LAUSUNTO IKÄIHMISISTÄ ns. BOOMEREITA....VASTA VIIDES.
SITTEN VIHREÄT....AIVAN OMA LUKUNSA!
ON HAAVISTON SEKOILUT, TUOMIOT JNE.
ON PERUSTULAKIVALIONKUNNAN VOITELU VIESTEIN.
ON OHISALON SEKOILUT JA LAUSUNTOJEN VÄÄRISTELYT....MONIA JA TAAS MONIA.
MITEN PITKÄÄN PITÄÄ VIELÄ ODOTTAA JOTTA VOI TAAS LUOTTAA ETTÄ ASIOITA HOITAA VASTUUNSA KANTAVA KANSAN EDUSTUSLAITOS ?
"Iltapaskan loruja"!!!
Enemmistöhallitus saa aina tuen, eikö suvakki nyt sen vertaa ymmärrä.
MITÄ LUOTTAMUSTA TÄMÄ HALLITUS VOISI NAUTTIA KUN EI OTA VASTUUTA MISTÄÄN....EI YKSIKÄÄN, ONKO HEILLÄ JOKIN YHTEINEN SOPIMUS... EI OTETA, EI TUNNUSTETA EIKÄ MITÄÄN KERROTA NIIN EI JÄÄDÄ KIINNI MISTÄÄN.
Työministeri Haatainen ei tunnistanut entisen erityisavustajansa ehdotusta vierittää vastuu maskisotkusta HVK:lle – ex-johtaja: Haatainen oli paikalla palaverissa https://www.is.fi/politiikka/art-2000008412613.html
EN AINAKAAN TUNNUSTA ON TÄMÄN HALLITUKSELLE OMINAISTA JOO KULIN JUST...😜
Haatainen kertoi IS:lle tiistaina kuullensa entisen erityisavustajansa ehdotuksesta ensimmäistä kertaa.
Paikallaolija vahvistaa: HVK:ta ehdotettiin maskipulan syntipukiksi, ministeri Haatainen mukana palaverissa https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/25a4d6fe-dc60-46af-b305-9a8a5122eca9
Hakolan mukaan palaveri järjestettiin Haataisen työhuoneessa Aleksanterinkadulla.
Ministerillä pitäisi siis olla tiedossa, että tällainen ehdotus on esitetty, että HVK ottaisi piikkiinsä maskipulan?
Palaverissa itse paikalla ollut Klemm toteaa, ”ettei hän lähde kiistämään, mitä Lounema tai Hakola ovat sanoneet”.
Hakola vahvisti aiemmin esitutkintamateriaalissa esitetyt tiedot Iltalehdelle.
JUONITTELEVA , VASTUUNKANTAMATON SDP JA KAIKKI SEN MINISTERIT OVAT KAKSINAAMAISIA.
Putin ja hänen kansansa luottavat suomen kommunistiseen vihervasemmistohallitukseen!
Nuo hyödylliset hölmöt syövät Putlerin kädestä!
Oletko lukenut feikki uutisia??