Jos ei vetyverkostoa saada 2030-luvulla aidosti kattavaksi eikä vetykuorma-autojen kokonaiskäyttökustannuksia aidosti alas, niin diesel pysyy edelleen toimivan jakeluinfran avulla pystyssä sitkeästi ilmastolobbareiden vastalauseista huolimatta. Kun painavaa tavaraa pitää pystyä pitkiä matkoja kuljettamaan ympäri suomea (kuluu paljon energiaa), niin vety ei siihen tarpeeseen välttämättä pysty vastaamaan huonon jakeluverkoston takia, koska osa kohteista voi olla syrjässä kaukana vetytankkauspisteestä eikä turha ajo ole kannattavaa kuljetusalalla vain vetyä hakien. Jos tehdään läpimurto akkutekniikassa ja massiivisissa latausasemissa kuorma-autoille ympäri suomea, niin sitten alkaa diesel tekemään kuolemaa, sillä sähköllä ajaminen on yksinkertaisesti halvempaa. Ongelmana on siis nopea lataus/tankkaus ja painavat kuormat, johon tällä hetkellä ei vety eikä sähkö pysty täysin vastaamaan suomessa.... mutta diesel voi (nopea tankkaus ja kaikkialla suomessa diesel asemia). Kuljetuskalusto kun ei voi vain olla "odotustilassa" vaan pitää pystyä ajamaan vähintään aamusta iltaan tarvittaessa kahden kuskin voimin tai muuten ei välttämättä taloudellisesti kannata kovan kilpailun takia.
Pidän hyvin todennäköisenä että vanha diesel kuorma-autokalusto ajetaan loppuun 2040-luvulla tavarankuljetuksessa ja sitten sen jälkeen joko vedyllä tai sähköllä tekniikan kehittyessä. Vaikka polttomoottori henkilöautojen myynti kielletään monessa maassa 2035 eteenpäin, niin joutuuko poliitikot antamaan periksi kuitenkin kuorma-autojen osalta, jotka ehkä kielletään vasta 2040 vuonna jotta vety ja sähkö kerkeää kehittymään? Paljon kuorma-autoille sopivia sähkön latauspisteitä ei välttämättä ole niin helppoa perustaa suuria määriä kuin henkilöautoille.
Kuljetusala käyttää dieseliä vielä vuonna 2040?
4
135
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon riippuu siitä miten akkujen tuotantoa saadaan nostettua. Ei tässä taida muita ongelmia enää olla.
2040 on aivan varmasti ainakin joissakin raskaissa käyttökohteissa diesel vielä käytössä. Mutta varmaan melko marginaalisessa osassa siinä vaiheessa.- Anonyymi
Duracel-autot ovat kaikkea muuta kuin ekologisia ja ympäristöystävällisiä, nollapäästöisyydestä ja puhtaudesta puhumattakaan, jollaisina niitä suorastaan valheellisen aivopesullisesti lobbaillaan yhteiskunnan suunnilleen joka tasolla ja joka tuutista.
Alla olevassakin ensimmäisessä artikkelissa käsitellään "vain" latausenergian likaisuutta - puhtautta, mutta ei lainkaan oteta huomioon akkujen tarvitsemien harvinaisten metallien kaivostoiminnan mega-saasteisuutta, joka pohjavedetkin saastuttavine raskasmetaleineen vaikuttaa ylittävän jopa petro-kemian tehtailun ympäristön saastuttavuuden.
.
"Is your electric car as eco-friendly as you thought?"
"EVs in some countries pollute more than combustion-engine vehicles, data shows"
- https://europe.autonews.com/environmentemissions/your-electric-car-eco-friendly-you-thought
.
"How the rise of copper reveals clean energy’s dark side"
- https://www.theguardian.com/us-news/2021/nov/09/copper-mining-reveals-clean-energy-dark-side
.
"Lithium Mining: The Hidden Environmental Cost of EVs"
- https://usa.streetsblog.org/2021/02/09/lithium-mining-and-the-hidden-environmental-costs-of-evs/
.
"Electric cars are significant contributors to climate protection – but the mining of lithium for the batteries is often criticized. The discussion focuses on the extraction of raw materials in the South American salt deserts."
- https://www.volkswagenag.com/en/news/stories/2020/03/lithium-mining-what-you-should-know-about-the-contentious-issue.html
:/
- Anonyymi
Saas sitten nähdä miten ja missä muodoissaan tuo vetytalous lähtee toteutumaan eri EU-maissa. Tokihan mitään ei tulisi laskea yhden ainoan kortin varaan, vaan tutkia ja kehittää eri vaihtoehtoja.
Suomessa puolestaan on pitkät matkat, mutta osanhan siitä rahdista voisi lisä-raiteistaa (?), jotta rekoilla olisi sitten lyhyemmät vedot.
.
"Suomesta uusiutuvan energian mallimaa? Kokonainen vetytalous aiotaan herättää henkiin EU:n elvytysmiljardeilla"
"Valtion yksi tukieuro toisi yhdeksän euron investoinnit yrityksiltä, arvioi valtiovarainministeri Matti Vanhanen."
- https://yle.fi/uutiset/3-11838445
.
Voisi olla globaalilla tasolla melkoinen eko-jytky parempaan suuntaan mikäli alla oleva vety-hanke realisoituisi.
"Oulussa kehitetään menetelmää, joka voisi mullistaa maailman energiatalouden – ratkaisun avaimet ovat auringossa"
- https://yle.fi/uutiset/3-12135362 - Anonyymi
Kaasu tulee yleistymään rekkaliikenteessä 5 vuodessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223