Miksi siviili ihminen joutuu rooliin? Miten siitä pääsee ulos?
Miksi ihminen
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihminen hakeutuu itse rooliin, ilman rooleja ihminen on tyhjä ja merkityksetön. Lopettaa roolin esittämisen, käyttäytyy sille vastakkaisella tavalla.
Harvoin ihminen joutuu rooliin, useimmiten ihmiselle soitetaan tms. ja kysytään kiinnostusta tiettyyn rooliin. Esim. sheriffi tai roisto, jne.
Omaan rooliin ajatuu oman elämänhistorian ansaan. Sieltä pääsee pois tunnistamalla aktiivisesti havainnoimalla omia tunteitaan ja kyseenalaistamalla oman roolimallinsa.
Aina kun tunnet jotain tunnetta, havannoi se, että tunnet surua, pettymystä, alistumisen tunnetta, vihaa, epätoivoa, raivoa, jolloin kysy itseltäsi, miksi tunnet niin, ja kuka sinua edellyttää tuntemaan niin. Alkuun on helpompi päästä ammattiauttajan kanssa, joka osaa neuvoa oman itsesi käsittelyä.
..oman elämänhistorian ansana.
Niin, mitä tunteita tunnet juuri nyt?
Minä en tunnen juuri nyt hyvää ja raukeaa fiilistä. Hieman huolta omasta läheisestä. Hämmennystä erään työpaikan henkilön kiihkoilusta: ottaa asioita liian henkilökohtaisesti. Kiihtyessään liioittelee ja jopa valehtelee. Onko kokematon työssään, liian stressaantunut ajattelemaan tai narsistinen, sitä tässä pohdin.
Ei pääsekään ikin kärsii siitä kuin Joku Jussi Lampi kuolee kohta :D