Pitääkö vanhempanne ja appivanhempasi yhteyttä toisiinsa?

Anonyymi

Pitääkö omat vanhempanne ja appivanhempanne yhteyttä toisiinsa? Vanhempani eivät ole koskaan ole olleet kiinnostuneita tapaamaan puolisoni vanhempia. Takanani on kaksi pitkää suhdetta, jonka aikana vanhemmat eivät ole edes nähneet toisiansa.
Vanhempani ovat eronneet, eivätkä ole hyvissä väleissä toistensa kanssa. Molemmat olisivat voineet tavata appivanhemmat erikseen. Yrittänyt olen yhteistä ruokailua meillä ja kutsunut synttärikahveille. Appivanhemmat ovat aina tulleet, mutta omat vanhempani kieltäytyvät aina jollain verukkeella. Vanhempani pitävät minuun muutenkin yhteyttä vain harvoin, eivätkä käy juuri koskaan kylässä tai ole kiinnostuneita elämästäni. Olen saanut tästä ihmettelyä nykyiseltä ja ex kumppaneiltani. Välillä mietin mistä tämä johtuu.. onko vika minussa vai vanhemmissani?

4

1158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitenkään erikoista nykyään että vanhemmat tuijottavat omaa napaansa. Vanhempana olo ei ole ollutkaan sitä mitä odottivat. Saattavat olla jopa katkeria lapsilleen. Ei heitä kiinnosta rupatella mukavia lapsistaan vävyn tai miniän vanhempien seurassa, eivät pidä lapsiaan ihmeinä tai saavutuksina elämässään, vaan pikemminkin pettymyksinä. Omani eivät pidä yhteyttä enään juuri lainkaan. Appivanhempani ovat ottaneet minut perheenjäseneksi kuin omaksi lapsekseen. Olen aina ihaillut perheitä joissa pidetään yhtä. Kaikilla ei ole käynyt hyvä tuuri.

    • Anonyymi

      Ikävä kuulla. Appi ja Anoppi ovat samanlaisia, taustalla vaikuttaa myös heidän alkoholismi. Olin aluksi ihmeissäni sillä itsellä on todella läheiset välit vanhempiini. Puolisoni on ihana ihminen, joka olisi ansainnut paremmat vanhemmat.

    • Anonyymi

      Meillä, kyllä pidetään yhteyttä. Käymme mökillä, matkoilla ja soitellaan aika usein.
      Sovimme myös lastenlasten hoidosta, ettei aina yhdet ja samat isovanhemmat joudu hoitopuuhiin.

    • Anonyymi

      Minun ja mieheni vanhempien välillä ei ole muuta yhteyttä kuin ns. hyvän päivän tuttu-tasoiset välit. Molemmilla pariskunnilla on omat ystäväpiirit ja perhetutut, täysin erilaiset harrastukset ja mielenkiinnon kohteet.

      Seurustelimme mieheni kanssa yli 6 vuotta, eivätkä vanhempamme tavanneet toisiaan kertaakaan tänä aikana. Ei heillä ollut mitään halua tutustua toisiinsa, joten
      he tapasivat ensimmäisen kerran meidän häissä. Sitten muutaman vuoden välein lasten ristiäisissä, viimeksi näkivät kesällä vanhimman lapsemme rippijuhlilla.
      Silloin kun muksut olivat pienempiä, isovanhemmat kävivät lasten synttäreillä eri aikaan, silloin kun heille sopi.
      En edes yritä järjestää yhteisiä ruokailuita enkä juhlia, koska heillä ei ole mitään puhuttavaa toisilleen.

      Ei tässä ole mitään outoa. Jokaisella on omanlaisensa elämä.

      Älä turhaan syyllistä itseäsi äläkä muita. Anna ihmisten olla omia itsejään. Kyllä vanhempasi välittävät sinusta vaikka he eivät sitä ilmi tuokaan.
      Ei kannata turhaan yrittää tehdä ystäviä sellaisista ihmisistä jotka eivät viihdy toistensa seurassa yhtään. Käykööt luonasi silloin kun heille sopii. Kun tulevat, ole iloinen ja positiivinen, hyvällä tuulella ja nauti siitä hetkestä hyvillä mielin.
      Siitä tulee sekä sinulle itsellesi että muille parempi olo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      227
      6476
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      63
      3353
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      111
      2966
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2292
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      17
      1812
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      166
      1521
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1444
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      29
      1393
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      36
      1339
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      109
      1037
    Aihe