Maistuuko veripalttu/kampsupaisti

Maistuukos palstalaisille veripalttu ja kampsupaisti.
Kampsupaistia tuli nuorempana syötyä.
Veripaltusta saa erittäin hyvää keittoa, kun lisää perunaa, sipulia, kermaa ja mausteita.
Netistä löytyy kyllä ohjeita.
131368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Enpä tiedä mitä on kampsupaisti. Kampsuja kyllä tuli muksuna usein syötyä. Ihan ok ovat, mutta ei niitä tule itse tehtyä.

Äänestä

Maistuu.

Äänestä

En tiedä kampsupaistista mut siitä on aikaa kun viimeeksi syönyt veripalttua ja muusia ja hyvää oli

Äänestä

Rössypottua kyllä kiitos.

Äänestä

Kiitti mut ei kiitti!

Äänestä

Olenhan mä tehnyt kerran veripalttua, ammattikokin kanssa meidän hoitokodin vanhuksille. Ei sillä niin suurta kannattaja joukkoa ollut, kuin uskottiin. Verilättyjä sen sijaan tehdään n. kerran kuukaudessa lounaaksi ja loput tarjotaan iltapaloina jos jotain on jäänyt vielä jakamatta. Lounaalla on muusia ja puolukkahilloa verilättyjen kanssa.
Niille jotka ei verilättyjä syö, on tarjolla kesäkeittoa/kalakeitoa, tai muusin kanssa uunimakkaraa.

Itse mä tykkään veriletuista ja puolukkahillosta ihan sellaisenaan, sopiva pikku lounas, jos ei ole suurempi nälkä... kuitenkin tarpeeksi täyttävää, jotta työkunto säilyy. Kampsupaistista mulla ei ole tietoa, mutt tässä yhteydessä taidat tarkoittaa juuri veripalttua ja pottumuusia... nehän sopivat yhteen, kuin nenä päähän!

Kammottavin keitos tulee veriletuista, perunasta, sipulista ja porkkanaraasteesta, sekä savustetusta siankyljestä. Rössypottukeittoa... hirveä maku yhdistelmä, olen maistanut tasan kerran sellaista, enkä toiste lusikkaani siihen upota, fakta!
trollikka

Äänestä
  • Meillä on sitten erilainen makuaisti.
    Muistan, kun sain sellaisen lauantai makkarapötkön näköisen veritpalttu makkaran, josta sai leikattua siivuja.
    Oletin ensin, että se on mustaa makkaraa, josta saa erinomaisen herkullista makkarakeittoa, kun lisää perunaa, sipulia ja muita mausteita.
    Se olikin veripalttua ja mietin, että mitä siitä oikein valmistasi.
    No tein siitä keittoa, perunaa, porkkanaa, laakerinlehtiä, pippureita ja sipulia.
    Tuli muuten ihan älyttömän hyvää ja iso kattilallinen.

    Veriletuista en ole keittoa tehnyt, mutta kamspupaistia tuon ohjeen mukaan kylläkin verilettujen sijaan kampsunpaloja.
    Pitääköhän ostaa perjantaina kampsua/veripalttua ja tehdä kunnon keitto.

    Äänestä

Mummielestä kaiken herkullisempii on palvigryynimakkarat savupekolin ja pottumuusin kera. Gryynimakkarois on ohragryynei, veree ja jauhettuu kuuta eli läskii. Sit jälkkäriks jätskii ja mansulahilloo. 👻

Äänestä
  • Jep, Poutun palvattu gryynimakkara, puolukkahilloa ja pottumuusi. Ehkä parsakaalia?
    Menettelee!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jep, Poutun palvattu gryynimakkara, puolukkahilloa ja pottumuusi. Ehkä parsakaalia?
    Menettelee!

    Kivikylän ryynimakkara on parempaa kuin poutun poutun ei ole hääviä mut kivikylän on hyvää

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kivikylän ryynimakkara on parempaa kuin poutun poutun ei ole hääviä mut kivikylän on hyvää

    Niinpä, silloin kun ollaan etelä-Suomessa. Tules tänne Lapin puolelle etsiin kaupasta Kivikylän ryynäreitä; joka kaupasta täällä ei löydy edes Poutun ryynäreitä.
    Mä tuskin saan täältä Tapolan mustamakkaraa edes vakuumipakkauksessa.
    Mä kun en oikeastaan muita makkaroita syö kuin ryynäreitä ja puhdasta verimakkaraa.
    HK:n sinisestä lenkistä makkarakeittoa, mutt palaakaan makkaraa en kyllä syö... keitto sinäänsä juureksineen liemineen on ihan maittavaa.

    Oon saanut ihan liikaa makkaraa lautaselleni kesäisin, mökillä. Äijät kun grillasivat kovin mielellään lihaa ja makkaroita. Lihaa oli viikonloppuisin, arkipäivinä makkaraa tai savustettua kalaa. Onneks sitä oli aina koska kalastettiin itse, joten mullekin oli särvintä pöydässä. "Särvin" on proteiinipitoista saaristolaisten sanastossa.

    Äänestä

Onko kampsu varastettu lampsu eli rosvopaisti?

Äänestä

Juon ihmisveret raakana!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Maistuukos palstalaisille veripalttu ja kampsupaisti.
Kampsupaistia tuli nuorempana syötyä.
Veripaltusta saa erittäin hyvää keittoa, kun lisää perunaa, sipulia, kermaa ja mausteita.
Netistä löytyy kyllä ohjeita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu