Vinoa "tietoa" Sinkut-palstalla, koska geenejä ei oteta huomioon

Ns. ihmistietteitten virhe on siinä, että lasketaan kyllä korrelaatioita ja riippuvuuksia asioiden välillä, mutta koska tarkeintä vaikuttajaa, geenejä, ei oteta huomioon, saadaan erittäin vinoa "tietoa". Sama virhe on myös ideologioissa, mm. feminismissä.

Esimerkki. Toista tietä tiedämme, että adoptiolasten alkoholismi ei riipu vähääkään kasvatusvanhempien alkoholismista, mutta seuraa 100 %:sti biologisten vanhempien mukaan laskettua odotusarvoa. Ts. alkoholismi on puhtaasti geneettinen.

Sen sijaan ihmistieteitten, kuten psykologian, sosiologian ja kasvatustieteen piirissä on lukuisia käsityksiä alkoholismin ympäristösyistä, joista yksikään ei pidä edes osittain paikkansa.

Jos tieteellisessä havainnoinnissa yksikään mahdollinen seikka sivuutetaan, syntyy sutta ja sekundaa.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selittääkö tämä siis sen, että olet hoitovastainen? Sun perinnölliset mt-ongelmat on geneettisiä eikä niitä edes kannata yrittää hoitaa, koska mitään toivoa ei ole? Ehkä tuo on noin, mutta jostain syystä perinnöllisesti esim. diabetesta sairastavat silti itseensä insuliinia piikittää, vaikka eivät koskaan parane. Samoin kuin alkoholistin lapsi on absolutisti.

      Fatalismi ei ole tiedettä ja ihminen on muutakin kuin geenit, mutta eihän kaltaisesi rajoittunut mt-potilas sitä ymmärrä.

      • Alkoholismi periytyy monigeenisesti. Alkoholismiin johtavan geenistön voi saada perintönä molemmilta vanhemmilta yhteensä, vaikka kumpikaan ei ole alkoholisti. Alkoholismi korreloi vahvasti ahdistuneisuuteen, johon lääkehoito saattaa auttaa, mutta yleensä heikosti. Lääkkeettömät hoitomuodot eivät auta ollenkaan.

        Alkoholismista ei voi parantua, mutta 1-2 % pääsee pitkäaikaisesti kuiville. Ahdistuneisuus jää myös kuivilla ollessa. Itse kuulun harvoihin pitkäaikaisesti kuivilla olleisiin, mutta terveeseen rinnastettavia meistä ei tule koskaan.

        Alkoholistin pojista 40 % on alkoholisteja. Alkoholisteista n. 70 % on miehiä. Kahden alkoholistin lapsista 90 % on alkoholisteja.


    • Anonyymi

      Tuskinpa vaan psykologia, sosiologia ja kasvatustiede jättää perimää huomioimatta. Enemmän on kyse vaikuttamisen mahdollisuuksista huonoista geeneistä huolimatta. Muutenhan heitä ei edes tarvittaisi/ mitään apua olisi edes tarjolla.

      Feministit taas vihaavat miesten ylivaltaa ja kaventunutta oikeuttaan tasa-arvoon miehiin nähden. Se ei ole geeneissä, se on kulttuuri. Toki tilanne olisi toinen, jos eläisimme Amatsonien valtakunnassa. Suomi24 osin onkin. Kaikki alistetuiksi itsensä tuntevien miesten provot voidaan jopa lytätä naisten yhteisäänellä tai jätetään huomioimatta.

      En edes naisena voi kieltää muiden naisten kokemuksia epätasa-arvosta, vaikka ne vaikuttaisivat kaukaa haetuilta tai keksityiltä. Ne ovat tämän yhden naisen kokemus todellisuudesta jossa elää ja tunnistettavissa omassa elämässä

      • Anonyymi

        Juuri muuten ihmettelen yhtä asiaa. Suuri osa miehistä istuu tindereissä ja muissa yhteyksissä postaten heppikuvaa ja ruinaten tissikuvaa. Niin kuinka sinä olet täällä ajattelemassa ajatuksiasi?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Juuri muuten ihmettelen yhtä asiaa. Suuri osa miehistä istuu tindereissä ja muissa yhteyksissä postaten heppikuvaa ja ruinaten tissikuvaa. Niin kuinka sinä olet täällä ajattelemassa ajatuksiasi?

        Olen luonnontieteitten kannalla. Luonnontieteitä ovat mm. kosmologia, hiukkasfysiikka, fysiikka, kemia, biologia, evoluutiopsykologia ja sosiobiologia.


    • Anonyymi

      Laitahan aloitukseen lähteet "tiedoillesi" niin voipi syntyä syvempää keskustelua aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      728
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    6. 35
      587
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe