Kun ohitettava ajaa oikeaa sallittua nopeutta on sen ohi aina päästävä jotta saa elämyksen jälleen kerran!...
Miksi ohittaminen on tärkeintä liikenteessä?
Anonyymi
4964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Nysvärit ohitetaan aina. Kuka hullu sellaisen perään nyt haluaisi jäädä!
Audi King.
-Teiden King-
Ajatpa mitä tahansa nopeutta ja takaa tuleva auto ohittaa sinut niin siinä on vaan kysymys siitä että hän haluaa ajaa nopeampaa kuin sinä. Älä ota sitä henkilökohtaisesti vaan anna reilusti tietä ohittajalle.
Poliisien tehtävä on poimia tien sivuun ylinopeutta ajavat.
Aivan niin!
En hikeenny muista ohittajista paitsi niistä, jotka ohittavat sallitun nopeuden yli
20 km/h, sekä niistä, jotka harjoittavat pujottelua kaistalta toiselle.
Nämä ovat liikenteen selviä vaaratekijöitä.
Ohittajat eivät juurikaan voita mitään, ero voi loppupeleissä olla 5-10 min luokkaa.
Liikenteen sujuvuus on tärkeämpää, kuin nysväilijöiden takana jurruttaminen.
BMW Keisari.
Asenteessasi on kuitenkin jotain mätää.
116 vai?
Kyllä.
Mutta kuule,liikenteessä ei vaan saa hikeentyä!
Eikös se tuon ylinopeuden kohdalla mene nimenomaan niin että joko ei ajeta ylinopeutta ollenkaan, tai JOS ajetaan, niin pienituloisen kannattaa ajaa vähintään 20 km/h ylinopeutta.
Vieläkö se on voimassa, että jos ajaa 22 km/h yli rajoituksen, mutta muuten ajaa liikennesääntöjä kunnioittaen sekä pitää huomion liikenteen seuraamisessa eikä puhelimen näytössä, niin yleensä moottoritiellä 22 km/h ylinopeudesta ei tule rangaistusta, koska liikennevirhemaksua ei voi määrätä yli 20 km/h ylinopeudesta, ja sakot voi tulla, jos teko katsotaan liikenteen vaarantamiseksi, mitä pelkkä ylinopeus ei ole, jos muuten noudattaa huolellista ajotapaa ja pyrkii siten minimoimaan onnettomuusriskin ?
Asenteesi on mieleltään sairaan ihmisen. Pysy autoista kaukana, ja pois liikenteestä. Siellä kun menee paljon yksinhuoltajiakin, parhaassa tapauksessa neljäkin alakouluikäistä lasta kyydissä!
Niin, kaupunkiliikenteessä on tosiaan syytäkin olla tarkkana, että välttyisi onnettomuuksilta. Moottoriteillä taas voi olla, että siinä, missä on kesällä 120 km/h rajoitus, on talvella joko 100 km/h tai pahimmillaan 80 km/h rajoitus KOKO talven vain siksi, että talvella voi muutamana päivänä olla niin liukas keli, että turvallinen nopeus ei ainakaan ole yli 80 km/h.
Silloin, kun on erityisen liukas keli, fiksu autoilija toki ottaa tämän huomioon ajonopeutta alentamalla. Mutta niinä talvipäivinä, kun keli ei ole mitenkään liukas, sopii kysyä, mihin tuo 80 km/h rajoitus koko talveksi perustuu, kun samassa paikassa kesällä on 120 km/h rajoitus.
Kaupungin katuverkko on aivan eri asia kuin moottoritie, kaupungin kadulla merkittävä ylinopeus ei välttämättä ole ollenkaan turvallista, kun joku voi astua eteesi suojatielle aivan milloin tahansa (osa jalankulkijoista myös punaista kävelyliikennevaloa vasten).
Kukkahattutäti voi ajella polkupyörällä läpi vuoden!!!⚠️⚠️⚠️
Ei se ohittelu olekaan tärkeää. Se on vain henginen ongelma ja tapa.
Kun ei muuten elämässä koe saavuttavansa jotain niin pitää koittaa liikenteessä yrittää.
Kiirekin on vain merkki huonosta elämän ja itsensä hallinnasta. Kaikki kiire on tehtyä ja itseaiheutettua.
Voi sinua väsykkää.
Työmatkaliinteessa kyllä, on aikatauluja mihin itse et pysty vaikuttamaan.
Voit vaikuttaa siihen milloin lähdet ja työssäkin voi vaikuttaa siihen mitä lupaat.
On vain itsestä kiinni järjestääkö itselleen kiireen vai ei.
Millaisia aikatauluja tarkoitat? Liikenteessä ei aikatauluja pidä yrittää paikkailla.
Moni kuitenkin tekee niin. Riskipeliä, vaikka toki harvoin siitä vahinkoja tulee. Täysin turhaa riskiottoa kuitenkin.
Tietysti selvästi alle turvallisen tilannenopeuden ajava tulee ohittaa mahdollisimman pian.
En vain viitsi lähteä liikenteeseen reilua tuntia aikaisemmin jotta saisin madella nysvöreiden perässä.
Tästäkin avauksesta näkee, että sama pelle käy haukkumassa saksalaiset autot. Tuon kaverin on oltava joko köyhä tai henkisesti köyhä mutta luultavasti molempia.
Ja ei, itse ajan Kialla, EV 6. Revi siitä.
Pippelijatkeella ajavat henkisestiköyhiä.
Mitä tekemistä aloituksella on saksalaisten kulkineiden kanssa?
Taitaa vaan olla sinun ongelmasi.
Kulkine?
Näitä aloittajia kutsutaan myös nimellä Tero. He omistavat Toyotan joilla tuntuu olevan mahdotonta ajaa muun liikenteen tahtiin. Anna ymmärrystä heille vaikka miten tukkisivat Suomen liikenteen.
Sinun siis pitää vaikka väkisin päästä ajamaan ylinopeutta. Tämä kävi selväksi. 🤡
Terot vihaavat saksalaisia autoja ja isoja autoja. Makkara-Terot eivät pönkitä itseään saksalaisilla autoilla, vaan ajavat Nissan Micralla tai Toyota Yariksella. Tero huutelee puskista iloisena, jos saa Corollan, joka on jo turha pippelinjatke.
Kia+EV+6+?
Mallimerkintä+viittaa+sähköautoon,+onko+tuo+täyssähköauto+vai+sellainen,+joka+kulkee+sekä+sähköllä+(mutta+pienehkön+aku+takia+rajallinen+ajomatka+100%+sähköllä)+että+tarvittaessa+bensiinillä+(jos+pidemmällä+matkalla+sähkö+loppuu+ajoakusta)+?
Yhdellä kaverillani on Toyota, ei siksi, että olisi "Tero", vaan siksi, että hänen mukaansa Toyotalla ajaja selviää keskimäärin muun merkkisiä autoja pienemmillä huoltokustannuksilla.
Jos Toyotan osat todella ovat muita kestävämpiä, niin silloin niitä osia tarvitsee harvemmin korvata uusilla kulumisen takia mikä toki tuo säästöä huoltokustannuksissa.
Onko jossain tutkittua tietoa siitä, miten auton merkki vaikuttaa huoltokustannuksiin ?
Olisi ihan hyvä tietää, että osaa harkita, että sitten joskus kun tulee auton vaihdon aika eteen, niin pitäisikö itsekin hankkia seuraavaksi autoksi Toyota ?
Ei ohittaminen ole tärkeitä, mutta jos oma vauhti on reilumpaa, niin miksi jäädä jurraamaan perään. Jonon kärjessä näkee paremmin, eikä kurapaska ja kivet sinkoile jne...
Sitä vaan ei jaksa ymmärtää että yleinen tapa on ohittaa vasemman kaistan kaotta ja sitten heti kääntyä ohitettavan edestä jyrkästi oikealle sille erkanevalle kaistalle. Vaarallista !!!!
Paljon yksinkertaisempaa olisi hieman hillitä vauhtia ja kääntyä takaa sille erkanevalle kaistalle ilman mitään toisille tienkäyttäjille aiheutuvaa vaaraa. Näin tekee kunnon ihminen.
Nänä henkilöt luulevat olevassa 'näppäriä'
Sama peli jatkuu vaikka on talvi, kertoo henkilön tyhmyydestä.
Kesäkelillä tuo tapa voi toimiakin, mutta talviliukkailla tuollainen ajotapa todennäköisesti voi johtaa vaaratilanteisiin, kun liukkaalla kelillä renkaiden pito ei sitten joku kerta riitäkään ohjaamaan autoa sinne, minne auton kuljettaja yrittää sitä autoa ohjata.
Jos joku sinut ohittaa niin miksi se harmittaa? Liikenne ei ole kilpailu. Et häviä mitään vaikka joku meneekin ohi. Aja vaan rauhassa, älä hermoile.
Eräät ovat yhteen suuntaan kaksi- tai useampikaistaisilla ajoradoilla ottaneet tavaksi ajaa ns. alinopeutta tai alinta mahdollista nopeutta vasemmanpuoleisella kaistalla. Silloin on pakko ohittaa oikealta. Se ei tietenkään ole kiellettyä kuin moottoritiellä.
Missä opetetaan hallinnoimaan itsenäisesti koko vasemmanpuoleista kaistaa? Itselle on opetettu, että tulee valita oikeanpuoleinen vapaa kaista, ellei ole juuri tai hetken päästä kääntymässä vasemmalle.
Koska tehokkaalla autolla on helppo ohittaa, nuhapumpuilla ei tee mieli ohittaa vaan tyytyy mieluummin ajamaan perässä.
Toyotalla ei edes ohi pääse vaan joutuu kerää yleensä letkaa taakseen.
Ja Toyota ostetaan vain bensan säästäminen tärkeimpänä missiona.
Pitää olla aika heikko itsetunto jos ei kasetti kestä tulla ohitetuksi liikenteessä. Ja lisäksi pitää olla täysi kyylä että alkaa siitä avautumaan julkisesti.
Mun jalkojen välissä roikkuu sellaine makkara että mulle ei ole mikään ongelma jos joku ohittaa. Nuorempana itsekin tuli ohiteltua kun oli enemmän intoa kuin järkeä. Nykyään olen pääsääntöisesti se rajoitusten mukaan ajeleva joka ohitetaan.
Ei aiheuta mitään tunteenpurkauksia kun se ei vaikuta mun elämään mitenkään. Ajan omaa kaistaani sitä vauhtia kuin haluan. Siihen ei muiden ohitukset vaikuta mitenkään.
Pitää olla aika munaton yksilö jos toisten ohittaminen käy syömään mieltä.
Olipa omituinen purkautuminen!
Sinusta on siis tullut selkärangaton vätys jota pomo kiusaa töissä ja akka kotona ja ainoa paikka missä pääset sanamaan viimeisen sana, eli ajat omaa vauhtiasi millä kaistalla haluat. Fiksu ihminen ojaa sillä kaistalla joka on määritelty liikenteen turvallisuuden ja joustavan liikenteen vuoksi ja fiksu tekee tilaa ja ottaa huomioon myös lujempaa ajavat kaistan valinnassaan. Yhteispelillä liikenne on sujuvaa, etenee joutuisasti ja on turvallista ja rentouttavaa.
Koskahan tietyt itseohjausominaisuudet tulevat kaikkiin uusiin autoihin pakolliseksi?
Ja kuinka kauan lisää aikaa menee, ennenkuin vanhempien autojen omistajat velvoitetaan asentamaan ne samat lisäominaisuudet jälkiasennuksena uhalla, että auto laitetaan tieliikennekieltoon, jollei lisäominaisuuksia ole tiettyyn päivämäärään mennessä asennettu ?
Miksikö?
No kun tuollaisella automatiikalla saataisiin ns. vetoketjuperiaate pakotettua siten, että se toimii turvallisesti, eikä kolarointeja tuollaisissa tilanteissa tapahtuisi juuri koskaan, kun automatiikka säätäisi kahdella yhtyvällä kaistalla ajavien autojen nopeutta siten, että vetoketjuperiaate toteutuu vaivatta, turvallisesti ja sujuvasti.
Tämä tietenkin edellyttää eri autojen ajotietokoneiden välistä kommunikointia sekä alan yhteistä standardointia siten, että järjestelmä toimii oikein riippumatta siitä, minkämerkkisellä autolla ajat tai se toiselta kaistalta tulija ajaa !
Kaiken lisäksi tuo vähentäisi ruuhkien syntymistä, ja esim. pääkaupunkiseudulla, jos tuollainen järjestelmä olisi jo toiminnassa, niin kehä 1:llä ja kehä 3:lla ei olisi juuri koskaan ruuhkia.
Ne standardit vaan pitäisi lainsäädännöllä avata siten, että ne ovat paitsi autonvalmistajien, myös lisätarvikkeita valmistavien ns. kolmansien osapuolien käytettävissä ja toivottavasti ilman lisenssimaksuja, jotta niitä lisäominaisuuksia pystyisi myös vanhempien käytettyjen autojen omistajat ostamaan ja asentamaan ilman, että se tulisi autoilijalle kohtuuttoman kalliiksi !
Pahoin pelkään, ettei tule tapahtumaan, koska lainsäätäjä suosii suuryrityksiä, kun sen nimenomaan pitäisi suosia innovatiivisia pienyrityksiä ja vapaata kilpailua, sillä vain vapaa kilpailu voi pitää hinnat kohtuullisella tasolla, suuryritysten monopoli (tai oligopoli) johtaa yleensä sekä kalliisiin hintoihin että teknisesti heikkolaatuisiin ratkaisuihin !
Nopeusrajoitus osoittaa suurimman sallitun. Siksipä ajan 5km/h alle sen. Ei tule sakkoja vahingossakaan. Ohituksen aikana saatan ajaa 5km/h yli rajoituksen sujuvoittaakseni ohitusta. Ei tule silloinkaan sakkoja mittarivirheen ja puuttumiskynnyksen vuoksi.
Olet siis melkoinen teiden tukko, ja oikein huolella! Minä ajan taas 22km/h yli sen alimman sallitun nopeuden, enkä koskaan ikinä milloinkaan ole saanut sakkoja. En ylinopeudesta, enkä mistään muustakaan. Opettele ajamaan muun liikenteen mukana, tai jää sinne kotiis nyhräämään saatana!
Audi King.
-Teiden King-
Minulla on aikaa ajaa rauhallisesti ja turvallisesti. Säästää bensiiniä ja autoa. Puoli miljoonaa kilometriä tavoitteena.
Audi a3 1.6 the king.
Itse ajan aina kun on mahdollista kuorma-auton tai rekan perässä. Tämä siis moottoritiellä. Säästyy polttoainetta, hermoja ja lasinpesunestettä. Lisäksi ei tule kiven iskemiä lasiin. Työmatkallani on moottoritietä noin 20 kilometriä suunta.
Noin juuri tulee niitä kiven iskemiä.
No kun bensa ja diesel on noiden autoilijoiden mielestä Suomessa niin halpaa, että täytyyhän sitä kuluttaa enemmän ajamalla rajoituksiakin nopeammin! Ohi vaan pihistelijöistä, meikän kukkarossa ei haittaa vaikka maksaisi 5 euroa/litra!!!
Pysykööt köyhät vaan koloissaan! Meitä ei haittaa, vaikka menovesi maksaisi kympin litra!!
BMW Keisari
Ohitustarvetta tulee itselle siitä kun jonkun nopeus seilaa hirveästi.
Myöskään en jaksa ajella 50kmh 70-alueella, kuten monilla on tapana työmatkallani.
Ei tule kiven iskemiä lasiin jos ajaa rahti tai konttiauton perässä. Ei kannata ajaa ihan kiinni, vaan sillain että kukaan ei tule väliin. Sora-auton perässä ei tietenkään kannata ajaa. Ajavat myös tasaista nopeutta, jää se nopeuden vaihtelu pois. Ajan itsekin työkseni raskasta kalustoa.