Vuonna 2011 vietettiin Black Fridayta ensi kertaa maassamme. Inkoon Osuuskaupan asiakasomistaja, rallitähti Bosse Grönholm keksi idean perjantaisesta halvennusmyynnistä. Hän omistaa tämän tuotenimen ja saa rahaa sen käytöstä. (lähde*?)
https://www.is.fi/taloussanomat/yrittaja/art-2000001896465.html
Lähivuosikymmenenä maapallo kohtaa suuren sähkömagneettisen aurinkomyrskyn, joka katkaisee sähköt ja internetin kaikkialta. (lähde*?) Katkos kestää useita päiviä. Pitäisikö hamstrata kymmenen pakkausta vessaparia jo osuuskaupasta?
Metaversiumi tekee tuloaan ja korvaa huumeet, viinan ja tervan (lähde*?). Facebook muutti nimensä Metaksi ja haalii Euroopastakin 10 000 it- ammattilaista kehittämään tätä virtuaalitodellisuutta. Metaversiumissa ihminen tekee itselleen avan tai avattaren ja elää ja kuluttaa siinä vr- lasien toisella puolella olevassa rinnakkaistodellisuudessa elämänsä onnellisena loppuun asti. Tätäkö Raamattu tarkoitti, kun mainitsi, että paratiisi odottaa tulevaisuudessa. Kaikki toiveesi toteutuvat metaversiumissa!
Tiedemiehet ovat löytäneet uuden ihmeaineen, joka tuo terveyttä ja pidentää elämää! Sitä on jo saatavissa kaikilta hyvinvarustelluilta kauppiailta - kysy vain, että myydäänkö täällä olutta. Suosionsa vuoksi tuotteen myynnille on asetettu valtakunnalliset myyntiajat
.https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tiesitko-tata-oluesta-10-hyvaa-syyta-juoda-huurteinen/3297168#gs.gwd2lz
Bosse kehitteli Black Fridayn Inkoossa!
4
146
Vastaukset
Tein matkan inkoooseeen kesällä. En käynyt osuuskaupassa mutta inkooseen torilla. ostin pottuja ja hunajaa. samalla tein matkan raasheporin linnaan. Siellä oli meneillään jonkin sortin argeoloogiset kaivaukset.
tällasena pelle pelottomana ei nuo aurinkon purkaukset kiinnosta eikä häiritse. odotan vain sitä että auringon aktiivisuus hiipuu joksikin aikaa ja saadaan taas semmoset lapsuuden talvet. Nyt näyttää aika hyvältä. Potuttaa vaan tuo luikastelu kadulla.
Viinasta ja tervasta enluovu. Ainakaan toistaiseksi. Jos kukka olis sallittu ei olisi mitään ongelmia tuon alkoholin kanssa.
Pitkään ikään auttaa, sosiaaliset suhteet,harrastukset aktiivisuus, elinikäinen oppimienn ,helkakrin pitkät lenkit ,vähintää syysuinnit, vihreä tee, itämainen ei kinkkisapuska vaan japaneese,tai välimeren ruokavalio.- Anonyymi
Onhan Marcus Grönholmin aikamiespoika isänsä jäljillä rallimailmassa. Ehkä hänestä kehittyy vielä voittajakaartiin pystyvä kuski.
https://www.is.fi/ralli/art-2000006303213.html - Anonyymi
Saisko tosta Black Fridaysta liputuspäivän suommeen? On niitä turhempiakin.
- Anonyymi
Liputtaa vaikka joka päivä. Tietääkseni. Ei kuitenkaan esim. vieraan valtion lipulla. Suomessa sinivalkoristilippu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745296Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213330Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1332577Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191526- 821245
