Minkä takia kuukausia on juuri 12?

Miksei esimerkiksi 10? Löytyykös palstalta vankkaa dataa?
1768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kuun kierrosta.

Äänestä

no, kyllä, dataa löytyy ja paljon

Äänestä

Aiemmin niitä oli vain kymmenen. October tarkoittaa kahdeksatta kuuta ja december yhdeksättä.

Mutta jotkut keisarit halusi oman nimisensä kuukauden ja siksi niitä tungettiin sinne väliin. Oliko Augustus? Kun august on elokuu. July tulee kai Juliuksesta.

Äänestä
  • Ei ollut. Vuoden alkua on siirretty. Aikaisemmin maaliskuu oli ensimmäinen kuukausi ja näin ollen syyskuu / september seitsemäs, october kahdeksas, nevember yhdeksäs jne. Tämän takia karkauspäivä on edelleen (silloin kun on) helmikuun lopussa eli alunperin se oli loogisesti vuoden lopussa.

    Juliuksen ja Augustuksen takia heinä ja elokuiden nimiä on muutettu keisarien Julius ja Augustus narsismin takia ja elokuuta (August) muistaakseni pidennettiin päivällä, ettei se olisi Julius Caesarin kuukautta (July eli heinäkuu) lyhyempi.

    Äänestä

Syynä on kuun kierto. Kuukausi on noin 30 päivää ja niitä mahtuu 12 vuoteen. Alkujaan oli kuukalenteri ja vuosikalenteri erikseen, kun nehän eivät täsmää.

Raamatussa on kaikuja tämän kaksoiskalenterin aihettamasta sekaannuksesta. Huomattavan vanhaksi eläneen Metusalemin kerrottiin eläneen 969 ikäiseksi. Alunperin kyse oli kuukausista (969 kuukautta = n. 80 vuotta) mutta kopioitaessa ja käännettäessä se on muuttunut vuosiksi. Joskus 500 eaa 80 vuotta oli korkea ikä johon pääsi prosentin murto-osa väestöstä.

Äänestä
  • 1.Moos. 5:
    "25 Kun Metuselah oli elänyt 187 vuotta, hänelle syntyi Lemek. 26 Lemekin syntymän jälkeen Metuselah eli vielä 782 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä. 27 Metuselah eli kaikkiaan 969 vuotta ja kuoli sitten."
    - Ei ole mistään kopiointivirheestä vaan siitä, että ihmisen elinikä luomisen alkuaikoina ja ennen vedenpaisumusta oli huomattavan korkea ; noita korkeita elinikiä ilmoitetaan monelle muullekin henkilölle kuin Metusalemille; mm. Aatami eli 930 vuotta.
    Tämä sotii meidän arkijärkeämme vastaan,mutta kannattaa muistaa, että alunperin ihminen luotiin elämään ikuisesti.
    Ja evoluutiovalhe vie lopunkin harhaan.

    Äänestä

Me SDP:ssa haluamme lisää kuukausia koska palkka maksetaan kerran kuussa. Mitkään palkanalennukset eivät tule kyseeseen.

Äänestä
  • Mutta onneksi työmarkkinatuki maksetaan 4 vk välein, maksupäiviä tuleekin 13 per vuosi.

    Äänestä

Jos kuukausia olisi kymmenen, niin voisi vähän ihmettyy ajan kuluessa, kun Juhannuksena sataisi lunta ja olisi pakkasta.

Äänestä
  • Joo, mutta silloinhan päiviä pitäisikin olla enempi kuussa (n.36-37), jottei menisi sekaisin...?:)

    Äänestä

Vuodenaikoja 4, joista jokainen jakautuu luonteeltaan 3 vähän erilaiseen tyyppin. alku, keski, loppu. 4x3=12

Äänestä

Joskus ammoisina aikoina saamelaiset käyttivät 13 kk/v kalenteria eli ts. joka kk oli 28 pv paitsi 1 kk oli 29 päiväinen ja näin ollen vuodessa oli (12 x 28) 29 pv eli yhteensä 365 pv/vuosi ... sais muuten olla nykyisinkin, ettei tarvis erikseen muistella että missä kk on 30 ja missä 31 pv ! Vai mitä ?

Äänestä
  • Nii ja sitte oli vielä karkhaus-päivä n. 4 vuoden välein !

    Äänestä

Hyvä kysymys. Oikea määrä ei kuitenkaan olisi 10 vaan 13. Kaikissa kuukausissa voisi olla 28 päivää ja 4 viikkoa. Tästä tulisi vuodelle 364 päivää. Uudenvuodenpäivä voisi olla ihan oma erillinen päivänsä ja karkausvuosina voisi olla kaksi uudenvuodenpäivää. Yksinkertaista, helppoa ja selkeää.

Äänestä
  • Tuossahan se on jo sanottu 3 pykälää sun viestis yläpuolella !!!

    Äänestä

Kyllä. Näin se on kirjattu Jumala kaikessa viisaudessaan.

FAKTA TIETO!

Äänestä

Niin no, ei niitä kuukausia voinut olla kuin tuo 12 kuukautta. Sattui sopivasti olemaan kaksitoista nimeä kuukausille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksei esimerkiksi 10? Löytyykös palstalta vankkaa dataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu