Oliko tämä ullatus kenellekään?
Valtaoja sai jälkiviisailta huutia
Anonyymi
63748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Mistä se viisaat on nimeen keksitty. Manipuloidaanko ihmisiä ?
Ylen jälkeenjääneiltä.
Raukkamainen veto vaihteeksi WOKE-YLE:ltä käsitellä aihetta vain sen oman propagandansa näkökulmasta.
Ja v i t t u vieköön: meidän verorahoillamme harrastavat tuota vastenmielistä aivopesuansa.
Kuuntele ihmeessä YLEn radiolähetyksiä niin näet kuinka syvällä mädätyksessä kyseinen pulju oikein on.
Anu Partasen mukaan Valtaoja pyöritteli silmiään ja tekeytyi tyhmäksi ollessaan studiossa.
Enpä nyt kovin paljon arvostaisi tämän Anun mielipiteitä, aika erikoisia tuntuvat olevan.
Mitä muutakaan yleltä voisi odottaa....?
""Anu Partasen mukaan Valtaoja pyöritteli silmiään ja tekeytyi tyhmäksi ollessaan studiossa.""
Se oli kyllä pahasti sanottu Eskosta.
Anu Partanen voisi katsoa peiliin.
Anu Partasen ei tarvitse tekeytyä tyhmäksi koska hän on sitä jo muutenkin
Miksi tuo akka muutti takaisin suomeen?
Koska CIA komensi?
Koska Suomessa saa ilmaista rahaa, hyvinvointia ja turvatyöpaikkoja samanmielisiltä, joita on valitettavan paljon korkeilla paikoilla.
Siinä akassa yhdistyy rumuus ja tyhmyys
Ei pyöritellyt silmiään, vaan katsoi toisesta toiseen.
Valtaoja on sivistynyt ihminen, joka meni mykäksi hyökkäyksen edessä. Sama reaktio tapahtuu meissä useimmissa, kun joku vyöryttää täysin odottamatta raivonsa päälle. Itsekukin voi kuvitella mielessään samanlaisen tilanteen ja sen, miten siihen reagoisi. Siinä tilanteessa sanat eivät välttämättä tavoita ihmistä, sillä hänen aivonsa vastaanottavat tuon toisen osoittaman raivon.
Katsoin ohjelman, ja mietin koko ajan, milloin Ebrahimi hyökkää ei pelkästään sanoilla, vaan aivan fyysisesti toisen kimppuun.
Hänen kannattaisi nyt toden teolla miettiä, miten esittää asiansa siten, että vastapuoli pystyy asialliseen keskusteluun ja että nimenomaisesti Ebrahimi pystyisi raivokkaan hyökkäyksen sijaan keskustelemaan asiallisesti ja kiihkottomasti. Tapa, jolla hän nyt esiintyi, kääntyi lopulta häntä vastaan.
Valtaojakin meni sanattomaksi tuon rasistisen fanaatikon vouhotuksen edessä. Eikä mikään ihmekään.
Mamutusta, ilmastoa ja nyt uutena woke kulttuuria. Ylen valtavirrat. Tätä tulette näkemään.
YLE.n johdon pitäisi pikaisesti puuttua tuohon jälkiviisaiden toimintaan. Viime aikoina herjattu yle-veron maksajia tuolla valehtelulla.
Ylen johto pitäisi vaihtaa mutta kuka hullu alkaisi noiden vihervassareiden ym hörhöjen äänitorveksi, ei kukaan viisas ihminen.
Tämän aamuinen jälkiviisas tämä pojankloppi esitti hyvin ylimielisesti arvosteluja Valtaojasta. Ottakoon huomioon, että Valtaoja on älykkäämpi kuin yksikään tämän aamun jälkiviisas.
Sitä saa mitä tilaa, kun alkaa flirttailla rasismin kanssa.
Olisi varsin outoa, ellei rasistisesta hyökkäyksestä tummaihoisen vähemmistön edustajan kimppuun seuraisi juridisia sanktioita. Tämä antaisi jopa aiheen tulkita että joillakin tietyillä olisi annettuna lupa kiihottaa kansanryhmää vastaan.
Valtaojaahan on totuttu pitämään älykkäänä ihmisenä. Mutta älykäs ihminen ei käytä rasistisia herjasanoja. Etenkään julkisesti. Television suositussa keskusteluohjelmassa tällaisten sanojen käyttämistä julkisemmaksi tuskin helposti pääseekään. Hän oli myös ilmeisen harkiten suunnitellut provokaationsa. Eikä riittänyt että sanaa käytettiin, vaan sitä piti oikein toistaa. Maistella suussaan ja nautiskella. Päästellä sitä ilmoille päin tummaihoisen naamaa, kuin nyrkiniskuja.
Kontekstiin vetoaminen ei toimi, koska hän oli selvästi etukäteen suunnitellut käyttävänsä verukekontekstia rasististen kiljahdusten jälkikäteiseen legitimoimiseen. Tämän huomioonottaen hän on myös varmasti kirjoittanut ennen keskusteluohjelmaa itselleen etukäteen myös valmiiksi sopivia uhriutumistarinoita ja Renazia solvaavia valheita jotka sopii ottaa käyttöön kohun noustessa.
Valtaoja vain luuli olevansa fiksu rakentamalla etukäteen "hyväksyttävän kontekstin" jonka suojista paukuttaa rasistista solvausta päin tummaihoisen naamaa, kuin sakemanni maschinengewehrillä bunkkerissaan. Kävi Valtaojallekin kuten schutzstaffeleille ylipäätään, ja valkoisen ylivallan bunkkeriin mojahti Renazin verbaali kasapanos. Vihaöyhöttäjä lensikin pershiilleen ja alkoi itkemään. Mitäs lähti rumaan leikkiin.
Valtaojan esiintymisessä paistoi harkittu ylimielisyys. Juuri sellainen siirtomaaisännän ja orjaplantaasin kivääreineen ratsastelevan KFC-viiksivallun herrarotumainen nenänvarttaan pitkin katseleva kehonkieli. Yhdistyneenä äänensävyyn jolla sanotaan pikkulapselle että pitäköön suunsa kiinni kun aikuinen nyt kertoo mikä on mitä. Juuri tämä asennoituminen on sitä rakenteellista rasismia jota suomessa esiintyy valtavasti joka paikassa, eikä eroa mitenkään amerikkalaisesta orjakulttuuritavasta jossa valkoihoinen kutsuu tummaa nimestä tai iästä piittaamatta kutsumanimillä "boy" tai "girl".
Oli hauskaa katsella, kun tyhmäämiestä jauhotettiin oikein kunnolla. Avattuaan suunsa ja kiljahdeltuaan ensin rasistisia soidinhuutoja persujen, PVL:n ja anoturtiaisten suuntaan.
Saapa nähdä missä seuraavaksi koettaa levittää sairaita oppejaan, kivensä alta uudelleen ryömittyään?
Tuosta sai hyvät röhönaurut...ymmärrämme toki , että tuo oli ironiaa. :D
Valtaoja toki ymmärsi että oli älyllisesti typerysten kanssa tekemissisä
Olet harvinaisen tollo tyyppi
Valtaojalla on SUURI ego, täynnä itseään!
Älä valehtele.
Kaksi muuta äärisuvakkia tietenkin lipoivat sen tiedostavan, Cancel-kulttuurin ideologiaa todistavan ruskean naisen peffanvakoa.
Ainoastaan Kreeta Karvala piti lähetyksessä tähtitieteen professorin puolta.
https://aijaa.com/QKs4cV
Kreeta sanoi suoraan, että hänkään ymmärtänyt sen ruskean naisen selostusta, kuten ei Valtaojakaan ymmärtänyt. Hyvä Kreta.
Miksi esimerkiksi osalta kansalaisia, kuten Valtaojalta, pitäisi suut tukkia? Heillä ei olisi enää oikeutta kertoa mielipidettään. Tämä muka edistäisi noiden ruskeiden naisten asemaa maailmassa.-
Renaz puhui hyvin selkeästi. Jokainen vähintään normaaliälyinen on ymmärtänyt täysin mitä sanottavaa hänellä oli.
Tyhmää, joskin rehellistä on se että karva-kreetta myöntää olevansa yhtä tyhmä kuin neroa koko ikänsä narsistisesti esittänyt typerä rotuvihaaja.
Se nainen yritti väittää kivenkovaan, että sellainen yhteiskunta on mahdollinen, jossa ketään ei sorrettaisi. Mutta kun sen on ihmiskunta todistanut, ettei sellainen ole mahdollinen, eikä tule. Pitäisi yrittää sopu löytää, mutta ei niillä keinoilla joilla kyseinen naisoletuttu haluaisi sen löytää.
Renazin puheet olivat varsin ristiriitaisia, vaati toiselta sitä, mitä itse ei ensinkään noudattanut.
Sivistymättömät typerykset eivät edelleenkään millään tajua tätä:
"Valtaojan hyvä yritys selittää, että on aivan eri asia käyttää N-sanaa kuin mainita se, epäonnistui täysin Ebrahimin oman tyhmyyden tai tahallisen ilkeyden, uhriutumisen ja ymmärtämättömyyden vuoksi.
Filosofian piirissä eroa käsitteen käyttämisen ja mainitsemisen välillä on kutsuttu de re- ja de dicto -puhetavan eroksi. Huomauttamalla eri merkitysyhteyksistä koko kohu olisi voitu todeta pelkäksi kuplaksi."
Tervejärkinen fiksu ihminen ymmärtää mikä ero on siinä, että käytetään sanaa, tai että vain mainitaan sana esimerkinomaisena kun siteerataan muita. Tollot eivät tätä koskaan ymmärrä, tai eivät halua ymmärtää. En tiedä ovatko Valtaojaa rasistiksi solvaavat vain tyhmiä vaiko myös ilkeitä, mutta kumpikaan ei anna kovin mairittelevaa kuvaa heistä.
*huutonaurua!* :D :D
Sarkasmi on taitolaji! :P 👍🏾
Rotuvihaaja? Pitää olla melkoisen vinksahtanut järjenjuoksu, jos Valtaojasta moista lausuu.
Onko Valtaojalle langetettu fatwa?
.......ja tämä jatkuu, jat...kuka on viisain ja kuka tyhmin,kuka sanoo sen vihonviimeisen
Ei natseja televisioon. Ei natseja minnekään.
Ei mulla muuta.
Kaikki mun vastustajat mullan alle! t: suwakki
Eiköhän viimeinenkin natsipuolueen jäsen ole kuollut jo ajat sitten. Kannattaisi seurata vähän historian tapahtumia.
Natsipuolueen jäsnet ovat kuolleet, mutta heidän perinteitään jatkavat uusnatsit.
Jos jaksat mustan makkaran kanssa 100 vuotta ootella niin toiveesi on täytetty!
Ketkä ne natseja ovatkaan?
Määrittele.
Natsit takaisin kotimaihinsa
Itse asiassa suurin nautinto oli kun Kreeta Karvaperse joutui sanomaan naama norsun vitu... että hänenkin lähes aina haukkuma Kiuru oli tässäkin korona asiassa oikeassa ai että teki kutaa.
jälki”viisaat”!?
*tsihihi!*
Tossa suvakkien rinkirunkkausringissä ei o ollu yhtäkään viisasta vuosikymmeneen! :/
> Renazin puheet olivat varsin ristiriitaisia, vaati toiselta sitä, mitä
> itse ei ensinkään noudattanut.
Täsmälleen näin on asia. Mikä olisi sellainen asia maailmassa, jonka suhteen Renazi hyväksyy sen, että hänellä ei ole sen asian suhteen lainaakn puheoikeutta?
Renazin on pidettävä siitä asiasta suunsa ikuisesti kiinni, koska sillä tavalla edistetään joitakin hyviä asioita.
Vai onko niin, että hänellä ruskeana ihmisenä on AINA oikeus sanoa ihan jokaisesta asiasta mielipiteensä?-
Renate on kakkanruskea ihminen koko ikänsä. Vaikka alkaisi syödä ihoa vaalentavia lääkkeitä, hän on edelleen värillinen ihminen.
Siis meidän oikeiden valkoihoisten silmissä ja mielessä.
Kannattaisi pukeutua romaninaiseksi, se ainakin huomattaisiin
Aika heittää pihalle jälkihaisevat jo..
Tilalle Putinin parhaat. Tv SoomiPersu
Kakara
Jälkiviisaat on aika surkea wokettajien keskustelukerho jossa väärät mielipiteet ovat olleet jo kauan aikaa kiellettyjä. Sääli että veronmaksajien omistama perinteinen yleisradio alkaa muuttumaan pienen piirin wokeradioksi.
Heti vaihtuu kanava kun jälkiviisaat telkkarissa ja varsinkin se pajatsonkuppi,hyi stna !
Se on ollut parikymmentä vuotta hyvä ohjelma.
Jan Erola ja kumppanit Karvalan iso vaalee.
Suvakkihinttien ohjelma
Mulla tuli epäsensitiivinen ja turvaton olo, kun katselin jälkiviisaita... byäää....!!
Jälkiviisaat , joukkio Suomen tyhmimpiä.
Minä järkytyn kun nämä jälkiviisaat esiintyvät minun kanssani samassa tilassa olevassa teeveessä. Minun on pakko sulkea se rasistilaatikko.
Mistä saisi piikkejä wokeviirukseen?
https://www.youtube.com/watch?v=9zWQsRmANiA
En usko että mikään lääkefirma on vielä kehittänyt sellaista rokotetta jolla säilytään tervejärkisenä, koska yleensä noi keskittyy tekemään lääkkeitä sairauksia vastaan.
Viherpunikit kylvää eripuraa kaikkialla. Yle on niiden temmellyskenttä erittäin yksipuoleisessa muka jälkiviisaudessa. Jälkeenjääneet on oikea nimitys.
Punikkivihreys on oireyhtymä tuman mustuaisessa eräänlainen poikkeama .
Hmmm? Huomasko muuten kukaan kattoa sen Sannikan ohjelman loppukrediiteistä että kuka oli käsikirjoittanut sen?
Riisipaketista poistettiin mustan kuva
niin milloin poistetaan katukuvasta ja YLE-formaatista ja ..