Varmasti omasta mielestään jokainen vuokrafirma on paras, mutta nyt katsotaan työntekijän kulmasta asiaa.
Minä olen ollut useissa vuokrafirmoissa, pienissä ja Suomen suurimmissa. Myönnän kyllä osa on vähemmän huononpia kuin toiset, mutta onko ne oikeasti hyviä no ei ole yksikään vaikka minulla on laaja kokemusta alalta.
Toki muutamissa minulla on ollut alaa hieman parempi palkka mutta se on tullut täysin siittä kun neuvottelin sen ITSE ja minua ei voi helposti tai ainakaan halvalla vaihtaa toiseen, muuten ei olisi ollut tätä parempaa palkkaakaan jos en olisi ITSE tehnyt asialle jotain. Parhaimmillaan olen joutunut olemaan lain vastaisissa työvaatteisssa tekemään töitä ja/tai ihan surkea laatuisissa. Joissakin firmoissa on saanut tapella ylityökorvauksista ja/tai muista lisistä. Aina on saanut olla tarkka jokaisesta asiasta koska sitä korjattavaa aina ollut niin että minulle ei tule mitkä minulle kuuluu automaattisesti. Koskaan ei ole ollut niin että minulle olisi tullut jotain liikaa.
Kaikista naurettavimmat työpaikat ovat olleen pääkaupunkiseudulla, Surkeat hommat, vielä surkeampi palkka (jossain pikkupaikka kunnallakin tienaa enemmän helposti) ja kalliit elämän kustannukset. Tästä vielä olisi pitänyt olla vuokrafirmojen eläteille kiitollinen.
Onko yksikään vuokra firma oikeasti hyvä?
Anonyymi
2
249
Vastaukset
- Anonyymi
Työelämä on totaalisen rikottu näillä vuokrafirmoilla ja apllkojen dumppauksilla.
Tällä touhulla ei kyllä tule mitään positiivista kehitystä maassa ja verotulot vain laskevat. - Anonyymi
Kyllä vuokratyöfirmat tilin tekee vuokratyön tekijöillä, se on heidä tärkein tehtävä.
Hyväntekijöitä eivät ole, yksikään firma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1634934Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121499
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s81143Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739