Bill Hillyn hikikarpalot!

Kun maanantaina palaatte töistä, niin käykää Rautatientorin Metroaseman Karkkitorilla. Kassakoneista katsottuna vastakkaisessa päädyssä on pusseittain amarikkalaisia kuivattuja karpaloita, hintaan 1,99/300g. Niihin on lisätty sokeria ja auringonkukkaöljyä. Maku on mieto ja luontainen tanniinisuus on kesyyntynyt.

Amerikassa karpalot kasvavat järven pohjassa ja kelluvat, kun ovat kypsiä. "Kypsiä harvassa"; huudahtaa kentuckylainen karpalonviljeliä Bill Hilly ahavoituneilla kasvoillaan ja imee mustuneilla ikenillään purutupakkaa ränsistyneen kotinsa kuistilla. Sitten ensimmäiset karpalot ponnahtavat paikallisen, krokotiilien täyttämän suolammen pintaan ja Bill ajaa puimurinsa veteen:
https://youtu.be/zFpwGBjhB2g?t=228

Kulttuurellista omimista ja loukkaavaa. Meidän sorrettua vähemmistöä eli suomenruotsalaisia on loukattu korkealta taholta. Amerikan presidentin pojanpoika piti yllään hifkin pelipaitaa ja Joe oli vieressä tekemättä mitään. Vaikka eihän toisaalta seniililtä dementikolta voi vaatia paljoa.
https://www.is.fi/urheilu/art-2000008435864.html

Siinä joululaulussa, jossa lauletaan: "taatto lähti lähti innoissaan, joulukuusen kuusen hankintaan", on toistoa tavalla, tavalla jota populaarimusiikissa, musiikissa esiinny. Paras joululaulu on se realistisin eli "vain hetken kestää elämää, sekin synkkää ja ikävää, tip tap tip tap tipe tipe tip tap...".

3

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulin öylön, että tämäkin on ruotsalainen joulupiisi. Toisalta Abbasakin on ainakin yksi finskifani.

    • olen lukenut että joillakin kauneilla naisilla on puolukoita persuksissa mutta kuka ne on sinne pannu? outo tykkään karpaloviinistä siitä väkevästä mutta tässä sitä juodaan halpaa olutta ja odotetaan aarretta rainbow oluen päässä..karpaloviiniä?

      tällasena melko vanhana kuivattuna luumuna voisin sanoo että kentacky fried chiken, käydä ostamassa ruotsista ientupakkaa otta jim bean kolan ja katsoa rainbowta..josta löytuyy karpaloviiniä?

    • Anonyymi

      Toistaiseksi suomen ulkoilmassa pärjää ilman hikoilua. Yli 10 pakkas astetta huomiseksikin.
      Se kuuluisa foliohattukaan ei nyt lämmitä tarpeeksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe