Lapuan poliisiasemalla toiminen passia haettaessa?

Anonyymi

Ensi viikolla pitää mennä hakemaan uusi passi Lapuan poliisiasemalta. Minulla on sinne varattuna aika.
Viimeksi olen hakenut sieltä passin yli 10v sitten. Minulla oli silloinkin varattuna aika sinne mutta kukaan ei huutanut nimellä mihinkään. Koko ajan tuli lisää ihmisiä ja he menivät sen vuorolapun osoittaman numeron perusteella tiskille. Lopulta kun aika oli jo 40 min myöhässä marssin tiskille ja kerroin että niin minulla on aika tänne. Se otti minut sitten pienen empimisen jälkeen vastaan. Mitä järkeä on ajanvarauksessa jos sinne ei kutsuta silloin kun aika on.

Miten sielä nykysin asiat hoidetaan. ? Kutsutaanko nimellä kun on oma aika vai pitääkö sinne käydä ilmoittamas itsestään jotain? Ei olisi taas kiva jonottaa :)

13

1818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapuan poliisiasema ei ota vastaan edes rikosilmoituksia ilmoitettuna aikana vaikka aikaa oli vielä 45min. Miksi pidämme yllä verovaroin tälläistä turhaketta.

    • Anonyymi

      Miksi sinne edes saa mennä jonottamaan ilman aikaa näin korona aikana

    • Passihakemus tehdään nykyään netissä.

      1. Käy valokuvassa. Liike lähettää kuvan sähköisesti poliisille.
      Kuvan voi ottaa myös itse, mutta en suosittele.

      2. Tee hakemus netissä. Tässä linkki; https://poliisi.fi/passi
      Vinkki, laita noutopaikaksi R-kioski, koska poliisiasema on vain yhtenä päivänä auki.

      3. Kun sinulla ei ole voimassa olevaa passia, eikä varmaankaan virallista henkilökorttia, niin sinun täytyy käydä tunnistautumassa ja antaa sormenjäljet.
      Voit varata ajan, tain mennä torstaina jonottamaan, jos vapaita aikoja ei ole.

      4. Jos ja kun sinulla ei ole voimassa olevaa passia/henkilökorttia, sinun täytyy valtuuttaa joku henkilö jolla on voimassa oleva passi/henkilökortti, noutamaan valmis passi sieltä kioskilta.

      Tässä on vielä videolla ohjeet passin hakuun; https://www.youtube.com/watch?v=T3dukVHAK-Y&t=1s

      Hyvää matkaa! 🤗

    • Anonyymi

      Joo, henkilökorttia tarvitaan pankkitunnuksien mentyä tilttiin. Hauskaa se oli kun pankkineiti sanoi, että tänään 1.1. en sinua enää tunnista, mutta eilen 31.12. olisin sinut tuntenut ajokortin perusteella ja muutenkin.

      • Pankki ei voi enää muuta kuin vaatia virallisen tunnistautumisasiakirjan, koska säännöt vaativat niin. Vaikka virkailija olisi oma äitisi, niin sinulla on oltava virallinen dokumentti ja pankin on säilytettävä tunnistautumiseen käytetyn asiakirjan kopio joka kerta käyt siellä.


      • Anonyymi
        nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

        Pankki ei voi enää muuta kuin vaatia virallisen tunnistautumisasiakirjan, koska säännöt vaativat niin. Vaikka virkailija olisi oma äitisi, niin sinulla on oltava virallinen dokumentti ja pankin on säilytettävä tunnistautumiseen käytetyn asiakirjan kopio joka kerta käyt siellä.

        höpö höPö,,,ei tartte mennä kuin pankkiin iliman mitään todistuksia ,,kassalle ja esittäytyä,,,kun tunnistus on tehty laitetaan pankin lappuun rasti kohtaan tunnistus MUU. pankin asiakaspalvelijan täytyy tunnistaa pankin asiakas pankin säädösten mukaan,mitään todistuksia ei vältt'ämättä tarvita.näin meillä ,,,,sitä en tiedä kuinka muilla toimii.siis pelkkä tunnistus riittää olipa se sitten asiakkaan tunnettavuus eli henkilö on tunnettu!


      • Anonyymi kirjoitti:

        höpö höPö,,,ei tartte mennä kuin pankkiin iliman mitään todistuksia ,,kassalle ja esittäytyä,,,kun tunnistus on tehty laitetaan pankin lappuun rasti kohtaan tunnistus MUU. pankin asiakaspalvelijan täytyy tunnistaa pankin asiakas pankin säädösten mukaan,mitään todistuksia ei vältt'ämättä tarvita.näin meillä ,,,,sitä en tiedä kuinka muilla toimii.siis pelkkä tunnistus riittää olipa se sitten asiakkaan tunnettavuus eli henkilö on tunnettu!

        Noinhan se on ollut, mutta jos pankissa on kerrottu että vuodenvaihteen jälkeen täytyy olla henkilökortti, niin varmasti se myös silloin on oltava.
        Asiakkaan tunnistaminen ei ole mikään pankin oma säädös, vaan ihan lakiin kirjattu velvollisuus.
        Tähän on moni törmännyt tallettaessaan omalle tililleen vaikka vain satasen.

        https://www.finanssivalvonta.fi/pankki/rahanpesun-estaminen/asiakkaan-tunteminen-ja-tunnistaminen/
        Tuntemistietojen säilyttäminen
        Asiakkaan tuntemista ja epäilyttäviä liiketoimia koskevat tiedot pitää dokumentoida ja säilyttää rahanpesulain 3 luvun 3 § ja 4 luvun 3 § mukaisesti.

        Selonotto- ja ilmoitusvelvollisuuden täyttämiseksi hankitut tiedot on säilytettävä erillään asiakastiedoista. Näihin tietoihin asiakkaalla ei ole tarkastusoikeutta.

        Asiakastietojen ja tarvittaessa asiakirjojen säilytysaika on viisi vuotta asiakassuhteen päättymisestä tai yksittäisen liiketoimen suorittamisesta. Jos asiakas on etätunnistettu, myös tiedot todentamisessa käytetystä menettelystä tai lähteistä tulee säilyttää.


    • Anonyymi

      Uusiin kortteihin vaaditaan sormenjäljet, nyt tutisee monen rosvon puntti.

      • Anonyymi

        höpö löpö ,,oot aika vellihousu


      • Anonyymi

        Eihän siinä mitään, he eivät vain enää matkusta eivätkä käy pankissa. Järjestelykysymys.


    • Anonyymi

      matkapassi, koronapassi, Lapuan passi ja homopassi

    • Anonyymi

      kommaripassi, ikl-passi, vankilapassi, passi kun .passi. Isoveli valvoo

    • Anonyymi

      Dallas-poliisiaseman voisi lakkauttaa tarpeettomana ja helvetin kallis vuokra.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5602
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4217
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2906
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      153
      2181
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1916
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      126
      1749
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      978
    Aihe