En palkkaisi työnantajana sivaria

Anonyymi

yritykseni palvelukseen..

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä tapauksessa, lupaan viedä puulaakisi käräjille, ja kiskoa sinulta niin isot vahingonkorvaukset, että menet konkurssiin. T: asianajaja joka erikoistunut työsyrjintään ml. sivarit

    • Anonyymi

      Meillä entisen tuöpaikan pomo sanoi että ei palkkaisi seuraavia: homo, läski, *tummaihoinen*. Huomaa että siistin kielenkäyttöä tähän. Pomo on nykyään monimiljonääri.

    • Anonyymi

      Se menee molemmin päin, että jos tiedät, että henkilö on sivari (et voi tietää, ja jos kysyt, hän joko ei kerro tai valehtelee, tietäen mitä perää olet), niin jos olisin se sivari, ja kai jo olenkin, kun pistän kohta hakemuksen resevistä eroamiseen (oma stoorinsa), niin voin olla tyytyväinen, että tuli selväksi, millainen kusipäätyönantaja olet, etten tule sellaiselle töihin lisäämään hänen hyvinvointiaan ja menestystään.
      Jos pystyn todistamaan syrjinnän, ja oikeusapu sitä sellaisena pitää, niin se menee käräjille; en hae sovitteluratkaisua, koska rikollinen tulee tuomita.

    • Anonyymi

      Tivari sivistää kummalti.

    • Anonyymi

      Miksi et palkkaisi rauhaa rakastavaa ja tunnollista kaveria? Onko puoli vuotta armeijassa niin iso juttu? Sehän ei kerro mitään arvoista, työmoraalista, eikä älykkyydestä.

      • Anonyymi

        Esim. Sivareita on pilkattu Venäjän pelosta... Eikö se olisi aika järkevää pelätä ylivoimaista vihollista? Sehän olisi itseasiassa viisainta. Hautausmaat on täynnä sankarivainajia. Sotasankaruudesta haaveilu on lapsellista ja hinta on usein suuri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esim. Sivareita on pilkattu Venäjän pelosta... Eikö se olisi aika järkevää pelätä ylivoimaista vihollista? Sehän olisi itseasiassa viisainta. Hautausmaat on täynnä sankarivainajia. Sotasankaruudesta haaveilu on lapsellista ja hinta on usein suuri.

        Lisäksi sanotaan, että no etkö puolustaisi läheisiäsi jos vihollinen tulee tekemään heille pahaa? Kääntäisitkö heille selkäsi ja pötkisit pakoon? Etkö ampuisi takaisin jos sinua ammutaan? Tottakai puolustaisin ja voisin tappaakin sellaisia vihollisia. Mutta kun valtiot sotivat keskenään niin ei sieltä ole tulossa joku pieni rosvojoukko, tai vihollisheimo kotiasi ryöstämään, vaan isot poliittisten voimien ja rahan ajamat rintamat liikkuvat ja kohteena on 99%:sesti sotilaskohteet.

        Mielipidekeskustelussa tietysti keskitytään johonkin epäolennaiseen viimeisenä keinona, ja aletaan haukkumaan, ja joillekin haukutuksi tuleminen on pahempaa kuin kuoleminen tai elämää kunnioittavasta arvoista luopuminen. Kuitenkin kaikkein parhaimpiakin haukutaan. Se ei vaadi mitään perustetta, vaan on ase itsessään ja kertoo lähinnä haukkujasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      310
      3069
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      63
      2370
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      126
      2072
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      350
      2051
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1409
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1357
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      1303
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      81
      1268
    Aihe