En palkkaisi työnantajana sivaria

Anonyymi

yritykseni palvelukseen..

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siinä tapauksessa, lupaan viedä puulaakisi käräjille, ja kiskoa sinulta niin isot vahingonkorvaukset, että menet konkurssiin. T: asianajaja joka erikoistunut työsyrjintään ml. sivarit

    • Anonyymi

      Meillä entisen tuöpaikan pomo sanoi että ei palkkaisi seuraavia: homo, läski, *tummaihoinen*. Huomaa että siistin kielenkäyttöä tähän. Pomo on nykyään monimiljonääri.

    • Anonyymi

      Se menee molemmin päin, että jos tiedät, että henkilö on sivari (et voi tietää, ja jos kysyt, hän joko ei kerro tai valehtelee, tietäen mitä perää olet), niin jos olisin se sivari, ja kai jo olenkin, kun pistän kohta hakemuksen resevistä eroamiseen (oma stoorinsa), niin voin olla tyytyväinen, että tuli selväksi, millainen kusipäätyönantaja olet, etten tule sellaiselle töihin lisäämään hänen hyvinvointiaan ja menestystään.
      Jos pystyn todistamaan syrjinnän, ja oikeusapu sitä sellaisena pitää, niin se menee käräjille; en hae sovitteluratkaisua, koska rikollinen tulee tuomita.

    • Anonyymi

      Tivari sivistää kummalti.

    • Anonyymi

      Miksi et palkkaisi rauhaa rakastavaa ja tunnollista kaveria? Onko puoli vuotta armeijassa niin iso juttu? Sehän ei kerro mitään arvoista, työmoraalista, eikä älykkyydestä.

      • Anonyymi

        Esim. Sivareita on pilkattu Venäjän pelosta... Eikö se olisi aika järkevää pelätä ylivoimaista vihollista? Sehän olisi itseasiassa viisainta. Hautausmaat on täynnä sankarivainajia. Sotasankaruudesta haaveilu on lapsellista ja hinta on usein suuri.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esim. Sivareita on pilkattu Venäjän pelosta... Eikö se olisi aika järkevää pelätä ylivoimaista vihollista? Sehän olisi itseasiassa viisainta. Hautausmaat on täynnä sankarivainajia. Sotasankaruudesta haaveilu on lapsellista ja hinta on usein suuri.

        Lisäksi sanotaan, että no etkö puolustaisi läheisiäsi jos vihollinen tulee tekemään heille pahaa? Kääntäisitkö heille selkäsi ja pötkisit pakoon? Etkö ampuisi takaisin jos sinua ammutaan? Tottakai puolustaisin ja voisin tappaakin sellaisia vihollisia. Mutta kun valtiot sotivat keskenään niin ei sieltä ole tulossa joku pieni rosvojoukko, tai vihollisheimo kotiasi ryöstämään, vaan isot poliittisten voimien ja rahan ajamat rintamat liikkuvat ja kohteena on 99%:sesti sotilaskohteet.

        Mielipidekeskustelussa tietysti keskitytään johonkin epäolennaiseen viimeisenä keinona, ja aletaan haukkumaan, ja joillekin haukutuksi tuleminen on pahempaa kuin kuoleminen tai elämää kunnioittavasta arvoista luopuminen. Kuitenkin kaikkein parhaimpiakin haukutaan. Se ei vaadi mitään perustetta, vaan on ase itsessään ja kertoo lähinnä haukkujasta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe