Luottamusmies?

Kenen etua luottamusmies TODELLA ajaa? Mitä tarkoittaa sana "luottamusmies"?? Kenen luottamuksesta on kysymys?

Kaikkihan sen tietävät, että kyse on työnantajan luottamuksesta. Työnantaja luottaa, että "tuo tyyppi ainakin ajaa meidän etuamme". Hassua, kun illuusio on kuitenkin se, että samainen henkilö mukamas ajaisi työntekijän etua.

Miten kaikki "hampaattomat" ajautuvat luottamusmiehiksi? No kaiketi siksi, että he eniten pelkäävät oman paikkansa menettämistä. Ammattiatitohan heiltä useinmiten puuttuu.

Mutta hyvä näin. Hyvähän se on, että hekin saavat kokevansa olla jotakin.
172201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

No nythän tänne varsinainen virtuoosi tuli skrivaamaan.Eikös nyt pitäisi jo lasten olla nukkumassa?Kysy joltain luottamusmieheltä(alasta riippumatta)niin ei tarvitse virtuaalisesti miettiä asioita.

Äänestä
  • Entäs minuun ja moneen toiseenkin kohdistuneet luottamusmiesten solvaamiset? Onko sellaisiin luottamusmiehillä oikeutta? Mitä sanoo liiton lakimies?

    Äänestä

Minä erosin liitosta, kun työnantaja tuli sanomaan, että minulle suunnitellun palkankorotuksen tyrmäsi ehdottomasti luottamusmies.

Luottamusmiehen perusteluna oli se, että olin nainen! Ainoa ryhmässäni...

Äänestä
  • Oletko varma, että työnantajasi puhui totta ? Meillä työnantaja käyttää tuota menetelmää luottamusmiehen mustamaalaamiseen. Aiheetonta mollaamista, valehtelua ja totuuden vääristämistä sen takia, että saisi luottamusmiehen huonoon valoon ja vaikka ehkä ihan eroamaan. Ota selvää oliko asia niin kuin sinun oli annettu ymmärtää. Työn antajat nääs ei pidä luottamusmiehistä, koska luottamusmiehet ovat liiton edustajia työpaikoilla ja ajavat työntekijän etua.
    Rehellisesti nyt menet luottamusmiehen juttusille etkä vain täällä marise !

    Äänestä

Mikä on työnantajan etu? Jos työantaja kiusaa
työntekijöitä niin,että ne lähtevät joko muualle
töihin tai kortistoon, onko se työnantajan etu?

Miten käy yrityksen?


Mikä sitten on työtekijän etu? Jos työntekijä
vaatii yrityksen tuloksen palkkoina itselleen.
Onko se työntekijän etu?

Miten käy yrityksen?


Eikö molempien etu olisi pitää yritys pystyssä ja voittoa tuottavana, että se pystyisi maksamaan
molemmille palkan ja kukaties vielä investoimaankin?


Eikö luottamusmiehen juuri pitäisi ajatella
sekä yrityksen, että sen henkilöstön etua?

Äänestä

joka työpaikalta. Ne ei yleensä kuulu liittoon, ne ei äänestä, ei osallistu mihinkään työpaikan juttuihin. Ne haukkuu selän takana työkavereita esim. sitä luottaria. Kun se ei ole ajanut hänen asiaansa, eikä vähiten sen takia kun ei kuulu liittoon. Pomoa nuoleskellaan, mutta työkavereita katsotaan vinoon, ainakin jos joku menestyy. Luottamusmies, jonka työkaverit ovat valinneet, on tietysti vihollinen, jota on haukuttava ja mollattava, siten tuntee itsensä taas vähän paremmaksi ihmiseksi.

Äänestä

Se on kuule sillä tavalla, että hyvällä työporukalla on hyvä luottamusmies ja huonolla huono!! Nykyisin aika monessa työpaikassa, työntekijät kadehtii ja kyttää luottamusmiehen tekemisiä ja kaikki virheet ja puutteet huomioidaan ja niistä jaksetaan jauhaa. Mutta kaikki parannukset mitä "luottari" saa aikaiseksi unohdetaan tai jätetään huomiotta. Valitettavasti kateus täyttää nykyisin duunareiden mielen...

Äänestä

Toi on taas tuollaista tyypillistä ei-järjestäytyneen ihmisen ääneen ajattelua. Unohdetaan, että se luottamusmieskin on ihminen eikä mikään taikuri. Saadakseen uudistuksia ja oikeudenmukaisia ratkaisuja aikaan, tarvitaan koko porukka varauksetta luottamusmiehen taakse. Tämä samainen porukka on sen luottarin valinnut edustamaan työväkeä palavereissa ja kaikissa työyhteisöä koskevissa päätöksissä. Sitä paremmin tämä systeemi toimii, mitä yhtenäisempi porukka on. Mutta usein nämä "loivat" pystyvät katkeralla asenteellaan myrkyttämään koko työyhteisön.
En saata mitenkään ymmärtää mitä ihmeen arvostelijoita nämä luulevat olevansa, koska eivät muutenkaan osallistu mihinkään, mikä on tarkoitettu yhteiseksi hyväksi. Omaan napaan tuijottelijoita koko porukka !
Ja vielä, jos liittoon kuuluva työväki on luottamusmieheensä tyytymätön, sen voi aina vaihtaa. Liittoon kuulumattomille tämä asia ei kuulu mitenkään, niinkuin ei muukaan liiton tuoma etu.

Äänestä
  • Jos työpaikalla on vaikkapa kaksi klikkiä joiden molempien jäsenet kuuluvat samaan liittoon niin se luottamusmies on aina sen isomman klikin edustaja ja nämä pienemmän klikin edustajat jäävät vaille tukea, ei siinä auta vaatia luottoa vaihtoon jos omalla puolella on neljä kaveria ja toiselle 40 vaikka kaikki 44 kuuluukin liittoon. Semmosta se on se liittohomma:jos olet vähänkin erilainen kuin massa niin ei kannata kuulua liittoon, tosin jos olet täysin erilainen ja vielä tumpelo niin kannattaa kuulua koska liitot pitävät enemmistön ja kaikkein avuttovimpien puolta duunipaikalla. Muistelen vielä kaiholle niitä aikoja kun luottamusmies valittii yhteisellä päätöksellä ja sen toisen klikin edustajalle annettiin sitten muita tehtäviä yhteisen hyvän edistämiseksi...

    Äänestä

  • Eristetty kirjoitti:

    Jos työpaikalla on vaikkapa kaksi klikkiä joiden molempien jäsenet kuuluvat samaan liittoon niin se luottamusmies on aina sen isomman klikin edustaja ja nämä pienemmän klikin edustajat jäävät vaille tukea, ei siinä auta vaatia luottoa vaihtoon jos omalla puolella on neljä kaveria ja toiselle 40 vaikka kaikki 44 kuuluukin liittoon. Semmosta se on se liittohomma:jos olet vähänkin erilainen kuin massa niin ei kannata kuulua liittoon, tosin jos olet täysin erilainen ja vielä tumpelo niin kannattaa kuulua koska liitot pitävät enemmistön ja kaikkein avuttovimpien puolta duunipaikalla. Muistelen vielä kaiholle niitä aikoja kun luottamusmies valittii yhteisellä päätöksellä ja sen toisen klikin edustajalle annettiin sitten muita tehtäviä yhteisen hyvän edistämiseksi...

    En tiedä mikä on klikki, mutta oletan,että se on osasto tms. Mikä estää valitsemasta joka osastolle luottamusmiestä niinkuin meillä on ? Sitten vielä, jos työntekijällä on sellaisia hankaluuksia työsuhteessa joita ei yksin pysty hoitamaan, niin varmasti apua luottamusmieheltä saa, on tumpelo tai ei. Usein nämä moitteet kyllä tulevat tyyliin : puhut mulle lisää palkkaa, jaa et puhu vai, olet siis huono luottamusmies !!Ja kyllä luottamusmies valitaan yhteisellä päätöksellä eli vaaleilla.

    Äänestä

Hesarissa muuten luki(tutkimus) että luottamusmiehistä 70%kuuluu sukupuoliseen vähemmistöön,voiko se pitää paikkaansa?
Oli muuten rekkakuskeistaki 55% samaa porukkaa.
Aika pelottavaa vai mitä.
Mut nykyään ainaki hymyilyttää ku näkee rekan.

Äänestä
  • Onko tosiaan luottamusmiehistä 70% jotain homoi?
    Sitä minä vähän arvelinkin kun eräs entinen pääluottamusmies halaili erästä entistä työtoveriani ihan toisten nähden. Ihmetytti ja oksetti.

    Äänestä

  • Jospa tulisit sinäkin sieltä komerostasi ja hommaisit elämän.Hesarissa luki että maailmanloppu tulee huomenna.

    Äänestä

  • anjuska kirjoitti:

    Jospa tulisit sinäkin sieltä komerostasi ja hommaisit elämän.Hesarissa luki että maailmanloppu tulee huomenna.

    Niin minustakin tuntuu että pian tuleekin. Joillekin se voi todella tulla huomenna ajallisen kuoleman kautta vappuhulinoiden ja väärällä tavalla kevättä juhlijoiden vaikutuksella.
    Mutta itse maailman Vapahtajakin voi tulla sillä hetkellä jona emme luule ja arvaa. Siis pyrkikäämme olemaan ihmiset valmiina.

    Äänestä

En todellakaan väheksy luottamusmiehiä. He tekevät vapaaehtoisesti ja ilman korvausta työtä, jota tulee kunnioittaa. Luottamusmiehenä toimiminen vaatii samaa mieltä kuin toimia järjestöissä kuin SPR tai kunnanvaltuusto. Vapaaehtoistyö urheiluelämässä ja nuorisotyössä on yhtä kannatettavaa.
Olla luottamusmies vaatii uhrautumista. Älkäämme koskaan väheksykö luottamustoimissa olevia vaan kannustakaamme heitä.

Äänestä
  • Totta puhut, mutta heissäkin on mitä kummallisimpia ja todella härskiä puolueellisuutta.
    Itse olen kokenut aivan uskomattomia juuri luottamusmiesten taholta.
    Taidankin tässä joskus kääntyä liiton lakimiehen puoleen kysyäkseni saavatko luottamusmiehet käyttäytä niinkuin ovat käyttäytyneet.
    Väitit Tonteli että luottamusmiehet tekevät korvauksetta hommia.
    Älä puhu poika palturia.
    He saavat liitoilta korvaukset ja reiluimman mukaan. Arvaa kannustavatko kaikki luottamusmiehet työtovereitaan.
    Eivät kannusta.
    Jotkut vain irvistelevät, halpamaisesti nimittelevät ja irvailevat.

    Äänestä

  • Kaiken kokenut kirjoitti:

    Totta puhut, mutta heissäkin on mitä kummallisimpia ja todella härskiä puolueellisuutta.
    Itse olen kokenut aivan uskomattomia juuri luottamusmiesten taholta.
    Taidankin tässä joskus kääntyä liiton lakimiehen puoleen kysyäkseni saavatko luottamusmiehet käyttäytä niinkuin ovat käyttäytyneet.
    Väitit Tonteli että luottamusmiehet tekevät korvauksetta hommia.
    Älä puhu poika palturia.
    He saavat liitoilta korvaukset ja reiluimman mukaan. Arvaa kannustavatko kaikki luottamusmiehet työtovereitaan.
    Eivät kannusta.
    Jotkut vain irvistelevät, halpamaisesti nimittelevät ja irvailevat.

    Kuule, mä voin paljastaa sulle nyt ihan uskomattoman jutun : luottamusmies todella saa palkkaa !?!
    Jos on alle 10 hengen työporukka, palkkaa ei tule, mutta sitten 10- 350 henkilöä, niin saa jo ihan 48 euroa/kk ja 350- 500 henk. 56 euroa/kk. Työnantaja korvaa ne ansionmenetykset joita luottamusmiehen työstä aiheutuu eikä liitto. Että siinäpä kadehdit!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Loiva kirjoitti:

Kenen etua luottamusmies TODELLA ajaa? Mitä tarkoittaa sana "luottamusmies"?? Kenen luottamuksesta on kysymys?

Kaikkihan sen tietävät, että kyse on työnantajan luottamuksesta. Työnantaja luottaa, että "tuo tyyppi ainakin ajaa meidän etuamme". Hassua, kun illuusio on kuitenkin se, että samainen henkilö mukamas ajaisi työntekijän etua.

Miten kaikki "hampaattomat" ajautuvat luottamusmiehiksi? No kaiketi siksi, että he eniten pelkäävät oman paikkansa menettämistä. Ammattiatitohan heiltä useinmiten puuttuu.

Mutta hyvä näin. Hyvähän se on, että hekin saavat kokevansa olla jotakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu