Miksi klassinen tiukka kausaliteetti ei päde kvanttitasolla

vaan on pelkkiä todennäköisyyksiä? Löytyykö palstalta vankkaa dataa?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kvanttihiukkaset ovat niin tyhmiä etteivät ymmärrä kausaliteetttia ja sen vuoksi poukkoilevat ihan miten sattuu.

Äänestä

Kvanttimaailmassa ei ole aikaa.

Äänestä
  • No niinhän minä sanoin. Ovat niin tyhmiä etteivät tunne edes kelloa ja ovat siksi milloin missäkin.

    Äänestä

Onko kvanttimaailmassa edes avaruutta?

Äänestä
  • Nyt pistit pahan,,,

    Äänestä

Kausaalisuus on vain yleistys siitä, kun ilmiöt seuraavat toisiaan havainnoissamme, inhimillinen keksintö jolloin maailma jäsentyy ymmärrettäväksi arkimaailmassa.

Äänestä
  • Väität siis, ettei todellista syy- ja seuraussuhdetta olekaan?

    Äänestä

Kausaalisuus+ei+ole+kadonnut+mihinkään+kvanttimaailmassa.Kvanttimekaniikassa+hiukkaset+ovat+useassa+tilassa+samanaikaisesti+toiset+tilat+todennäköisempiä+kuin+toiset,+mutta+ei+tilat+ovat+ole+riippumattomia+aiemmista+tiloista+vaan+korrelaatio+voi+olla+jopa+100%+(esim.+lomittuminen)

Äänestä
  • No miksi ne "toiset tilat ovat todennäköisempiä"?.....eli tiukka kausaalisuus puuttuu..?

    Äänestä

Miksi kausaliteetin pitäisi päteä? Se on vain ihmismielen keksintö arkimaailman hahmottamiseksi. Se on illuusiota, jota ei oikeasti ole olemassa.

Äänestä
  • Silloinhan meidän teoillamme ei olisi mitään merkitystä..

    Äänestä

Nyt hypättiin ns. "syvään päätyyn".

Kun makromaailmassa on selvästi ilmiöitä joihin kausaliteetti pätee (vaikka newtonilainen fysiikka) ja kun alkeishitusten kvanttimaailma ei ole kausaalinen vaan stokastinen, niin hyvä kysymys on, missä vaiheessa ja miten stokastisesta tai ei-kausaalisesta systeemistä rakentuu kausaliteetti.

Helppo vastaus voisi olla että kausaalisuus on emergentti ilmiö, jonka ei-kausaalinen "syvärakenne" synnyttää, mutta selittääkö se oikeastaan mitään? Toisin tuon voisi ilmaista sanomalla, että kokonaisuus näyttää olevan enemmän kuin osiensa summa.

Kvanttimekaniikkaa voisi helposti pitää teoreettisen fysiikan tutkijoiden norsunluutornissaan nysväämänä hypoteettisena himmelinä, ellei sillä ikävä kyllä (tai onneksi) olisi käytännön sovellutuksia. Viimeksi eilen Hesari kertoi Suomessa rakennetusta kvanttitietokoneesta. Parhaiten kvanttimekaniikan mullistavuutta kuvasi jo Niels Bohr:
“Everything we call real is made of things that cannot be regarded as real. If quantum mechanics hasn't profoundly shocked you, you haven't understood it yet.”

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

vaan on pelkkiä todennäköisyyksiä? Löytyykö palstalta vankkaa dataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu