Nainen, 88-vuotias dementikko joka muuten hyvässä kunnossa, mutta lähimuisti reistailee. Hänen laskunsa maksanut hänen tilitään vanhuksen valtuuttama henkilö, joka myös ostaa ruoat vanhukselle. Valtuutettu on siis voinut siirtää vanhuksen rahoja aina kaupassa käynnin jälkeen omalle tililleen.
Nordea täysin yllättäen estää nyt vanhuksen tilin käytön. 60-vuotta Nordean asiakkaana ollut vanhus on kauhuissaan. Syy tilin käytön estämiselle on se, että vanhuksen, jolla ei omaa verkkopankkia ja joka ei poistu asunnostaan, pitäisi päivittää pankilla jo tiedossa olevat tiedot itsestään
Ruoka on jo vähissä vanhuksella ja laskupino kasvaa, Rahaa tilillä on 11200 euroa, mutta hän ei siis voi käyttää omia rahojaan. Näin on Nordea päättänyt.
Vanhus on siis kuolemassa nälkään ja saanee lukuisia maksuhäiriöitä. Nordea on tästä vastuussa. Kuinka näin voi käydä suomessa ihmiselle, että jolla olisi rahaa ruokaan kuolee ravinnon puutteeseen.
Nordea täysin yllättäen estää nyt vanhuksen tilin käytön. 60-vuotta Nordean asiakkaana ollut vanhus on kauhuissaan. Syy tilin käytön estämiselle on se, että vanhuksen, jolla ei omaa verkkopankkia ja joka ei poistu asunnostaan, pitäisi päivittää pankilla jo tiedossa olevat tiedot itsestään
Ruoka on jo vähissä vanhuksella ja laskupino kasvaa, Rahaa tilillä on 11200 euroa, mutta hän ei siis voi käyttää omia rahojaan. Näin on Nordea päättänyt.
Vanhus on siis kuolemassa nälkään ja saanee lukuisia maksuhäiriöitä. Nordea on tästä vastuussa. Kuinka näin voi käydä suomessa ihmiselle, että jolla olisi rahaa ruokaan kuolee ravinnon puutteeseen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Olenkin jo pitkään harkinnut pankin vaihtoa Nordeasta toisaalle. Näin törkeän uutisen jälkeen teen sen per heti.
Olet kai itse tuo valtuutettu ja käyttänyt hulvattomasti vanhuksen rahoja omiinkin menoihisi. Ostoksiasi pystytään vertailemaan oman tilisi kanssa helposti ja joudut pian kiinni kavalluksesta. Onneksi pankki toimii niinkuin pitääkin.
On parempi kun joku vanhuksen oma lähisukulainen tulee rahaliikenteen hoitajaksi. Ulkopuolisilla tahtoo aina omat rahat ja vieraat rahat sekoittua pahasti ja aina sen tilin alkuperäisen omistajan tappioksi.
Törkeää Nordealta. Suomessa asuu lukuisia vanhuksilla joilla muistin kanssa ongelmia. Mikä nyt voi olla niin painava syy että noin voidaan tehdä. Jos saa 1000-euroa eläkettä kuussa eikä tilille ilmesty ylimääräistä, niin miten hemmetissä näin voidaan tehdä?
Mikä tieto on niin tärkeä, että rahat voidaan jäädyttää?
Eikö tää vastuuhenkilö voi valtakirjalla päivittää näitä tietoja?
Vastuuhenkilöllä taitaa olla lehmä ojassa? Ei siinä ole väliä mikä pankki on kyseessä.
Pankin tehtävä on turvata asiakkaansa varat.
muisti sairailla vastuu henkilö jos on mutta tieto tilin sulkemisesta pitäisi mennä omaisille ,
Ei varmasti pidä paikkaansa. Sano konttori joka tämän teki niin pannaan asia julkiseksi.
Mikä ihmeen konttori? Jotenkin arvattavaa, että heti tietyt ihmiset ajattalevat että asioita täysin asiallisesti hoitanut olisi kusettanut vanhusta,
Mutta järjen omaavat, ajatelkaapa kuinka hankala tilanne.
Ei pidä paikkaansa.
Kyllä henkilöllisyytensä luotettavasti todistanut voi valtakirjalla hoitaa asioita toisen puolesta.
Jos ruoka loppu, millä sä pikaisesti saat jonkun hoitamaan asiaa konttoriin? Konttoriin jossa jonot ulos asti, jos edes auki koronan takia. Helsinki on suomen pääkaupuni ja arvatkaapa moni konttori palvelee ja jos palvelee, kuinka kauan menee.
Tässä ei siis edes tietokone pankkiasioiden hoitamisessa auta.
Asioiden hoitajalla täytyy jo nyt olla valtakirja, koska nyt valtuuttajan allekirjoitus sairauden vuoksi ei enää ole mahdollinen. Rutisija hoitakoon asian kuntoon omaisensa puolesta.
Mutta jos ruoka jo loppu ja tili suljetaan ilmoittamatta. Kllä ihmisellä pitäisi aina olla pääsy omiin rahoihinsa.
Sanoivat vielä että konttoreissa ei palvelua saa koska korona.
On oikeasti hätä, vittuilkaa vaan
Jos asiakkaalla kerran on dementia ja edunvalvoja, ei hänellä enää ole valtuuksia omiin rahoihinsa, Jos pankki sulkee edunvalvojalta pankkitilin, jotain on silloin rahankäytössä pielessä ja edunvalvoja yksin vastuussa asiakkaansa tappamisesta nälkään.
Tämä ”valtuutettu” on ostanut omat ruokansa (unohtamatta oluita ja tupakkaa) vanhuksen rahoilla. Ja tottakai nostanut rahaa muihinkin omiin käyttötarkoituksiinsa vanhuksen tililtä.
Suomessa ei kukaan ole kuollut nälkään viimeisen sadan vuoden aikana.
Sitä et sinä voi tietää miksi jotkut ovat unohdetut koteihinsa ja löytyvät kuukauden päästä kuolleina.
Voi vittu mitä tampioita täällä, kuolkoon sitten, säästyy eläkerahat valtiolta.
Olen nimitäin tuo pitkään ollut avustaja, enkä ole saanut siitä penniäkään enkä halua, koska olen kyseisen ihmisen toinen lapsista.
No arvokas asunto ihmisellä, joten joku voisi ajatella, että antaa kuolla. Minä haluan että eläisi pitkään.
Sittenhän ei ole hädän päivääkään. Jatkat vaan entiseen tapaan safkan ostamista. Mitä täällä iniset ja kiroilet käyttäen epäasiallista kieltäkin. Kyllä 11 tonnilla muutaman kuukauden eväät maksaa kaljoineen ja jää vielä ylikin. Jos olet niin avuton että et osaa pankin vaatimia tietoja antaa vaikka rahoja voitkin käyttää niin ota itsellesi avustaja hoitamaan vanhuksen ja omatkin pankkiasiat siinä sivussa.
Tuon ikäisen vanhuksen lapsena olet jo itsekin kai eläkeiässä etkä ole vieläkään oppinut toimimaan ilman äitin apua? Voi pyhä yksinkertaisuus!!!
Tyypillinen koronamyrkkypiikki-ideologian haara.
Juuri tämän takia dementikoille halutaan uusi piikki 6kk välein.
No sitten hoidat asian hänen puolestaan kuntoon.
S-pankki on ihmisen asialla, siirtäkää tili sinne. Wahlroos Nordeasta jonka poika ampui naapuriaan myhäilee.
Hei sinä juppi helsinkiläinen heitä mersu hesarille pankkiin ja mene Hurstin leipäjonoon näin tunnustaudut olevasi nöyrä Suomen hallituksen pyhän satanismin edessä
Kyllä se valitettavasti on näin jos vanhuksella on vanha paperinen säästötili kirja.
Pankit ovat jo vuosia sitten lähettäneet ilmoitukset että nämä säästötilit lakkautetaan ja laaditaan uudet tilit (sähköiset) . Tämä on käytäntö kaikissa Suomessa olevissa pankeissa.
Tässä asiassa tulee ottaa asuinkunnan sosiaaliviranomaiseen edunvalvojan saamiseksi. Samalla täytyy myös anoa vaikka väliaikais lainaa kunnalta kunnes edunvalvoja asia saatu järjestykseen, ellei sitten asianomaisella ole lapsia joka voisivat auttaa laskujen maksamisessa ja ruoan hankkimisessa dementikolle.
Sinun täytyy lähestyä mediaa, varmaan tekevät jutun
Jos on lapsia, varmaan ruokkivat yhden vanhuksen kunnes asiat saadaa kuntoon.
Eipähän näytä ruokkivan, koska tunnustautui itse lapseksi. Ilmeisesti itsellä on raha-asiat heikohkosti, joten täytyy äitinsä rahoilla elää.
Orjien on mentävä henkilökohtaisesti pankkiin näyttämään naamansa todistamaan asioita jotta voi käyttää omia rahojaan.
Tämä on jo normaali käytäntö kaikissa pankeissa koska pankeilla on oikeus varastaa ihmisten rahat.
Mutta heidän tuhonsa tulee ja varkaat päätyy ikuiseen tuleen viimeisellä tuomiolla. Siellä ei auta selitykset että "me nyt vaan kehitettiin sellainen systeemi turvaksi".
RIP hautajaiset viikon päästä.
Ilman ruokaa ja juomaa ei selviä
No eihän toi tietojen antaminen voi olla enää edes liikkumisesta kiinni näiden teams- ja zoom-kokousten aikana.
Eikö vastuuhenkilö voi avata uuden tilin joko danskeen, op:hen tai s-pankkiin. Itsellä rahoja niissä eikä ole mitään ongelmia.
Nordean kanssa oli niin paljon ongelmia, etten ole pitänyt moniin vuosiin siellä mitään, muutama vuosi sitten lakkautin viimeisenkin lepäävän tilin, johon näytti menevän koko ajan tilinhoitomaksua vaikkei rahaa ollutkaan.
Samoin edesmenneellä äidilläni kun oli rahat siellä, kyllä oli vaikeaa loppupäässä asiat, samoin kuin eräs kotivakuutus, jota ei meinannut saada millään lopetettua, vaikka ilmoitin sekä kirjallisesti että suullisesti että heidän sähköpostinsa kautta, että asuntoa ei enää ole edes kuolinpesän hallussa.
Nordea ja vakuutusyhtiöt, maailman hankalimmat asioiden hoitajat.
jatkan vielä, eli jos asianhoitaja avaa uuden pankkiyhteyden, ja sitten ohjaa eläkkeet sinne, niillä vanhus pärjää.
Näin jälkikäteen kommenttina, että lopetimme firman tilin Nordealla...törkeä teko.