https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1c803b7b-76b1-4350-9e63-69d6bdd42f6 Myyrmäen vanhustenkeskuksen yhteydessä toimivassa palvelutalossa on ollut puutteita sekä siivouksessa että asukkaiden hygienian hoidossa.
Asukkaat ja omaiset valittavat, että turvarannekkeen hälytysnapista ei ole saanut apua.
Vantaan vanhus- ja vammaispalvelut pahoittelevat ongelmia.
Suorastaan naurettavaa, tuo lässytys ja pahoittelu!
Tässä uutisessa esimerkki taas yhden palvelutalon toimimattomuudesta.
Jotta saavat asiakkaita. Sinne hakeutuville luvataan talon puolelta liikoja, eikä kierosti kerrota ankeaa totuutta. Rahasi ja eläkkeesi kelpaavat meille, mutta luvattua palvelua et ehkä saa. Loppuun voisi liittää tuon, naurettavan..."Pahoittelun"
Johtoasemassa olevat henkilöt sitten vain selittelevät asumisessa ja palveluissa ilmenneitä ongelmia, käsiään levitellen ja täysin avuttomina, vainpahoittelemalla tilannetta. Puhutaan hoitajapulasta ym.höpöhöpön selittelyä.
Kuitenkin maahamme on tullut lukuisia pakolaisiakin pysyvästi. Miksi heitä ei voida kouluttaa täyttämään näitä paikkoja? Eikö heistä ole puhuttu usein ahkerina työntekijöinä ja suurena apuna tälläiseen työntekijäpulaan. Mutta, kun kyse ei tosiasiassa taida olla edes hoitajapulasta. Sitä ei vaan kehdata myöntää, että kyse onkin siitä, ettei hoitajia palkata. Koska heillehän pitäisi maksaa palkkaa!
Siksi koetetaan tulla toimeen mahdollisimman pienellä henkilökunta määrällä, jotta laitos tuottaisi enemmän. Tälläinen peli ja bisnes pitäisi ihan lainvoimin saada tyystin loppumaan. Hyötyminen avusta riippuvaisista ja sairaistakin vanhuksista on käsittämättömän törkeää ja noloa!
Ei nämä ongelmat korjaannu pahoitellen
Anonyymi
1
158
Vastaukset 1
- Anonyymi
Asiasta kolmanteen... Kävin työni puolesta paikallisessa vanhainkodissa tekemässä erinäisiä peltihommia(uusien ovien listoitusta,kynnyspeltejä ym..)Huomioni kiinnittyi hoitajien käyttäyttymiseen...He askartelivat taukotiloissaan tekemällä Jouluaiheisia koristeita asukkaille.Kaikki olivat ystävällisiä ja auttavaisia...Kunpa jaksaisivat!HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911487
- 831022
- 67927
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su361861Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t170845- 92773
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61605- 63566
- 36511
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta128497