https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1c803b7b-76b1-4350-9e63-69d6bdd42f6 Myyrmäen vanhustenkeskuksen yhteydessä toimivassa palvelutalossa on ollut puutteita sekä siivouksessa että asukkaiden hygienian hoidossa.
Asukkaat ja omaiset valittavat, että turvarannekkeen hälytysnapista ei ole saanut apua.
Vantaan vanhus- ja vammaispalvelut pahoittelevat ongelmia.
Suorastaan naurettavaa, tuo lässytys ja pahoittelu!
Tässä uutisessa esimerkki taas yhden palvelutalon toimimattomuudesta.
Jotta saavat asiakkaita. Sinne hakeutuville luvataan talon puolelta liikoja, eikä kierosti kerrota ankeaa totuutta. Rahasi ja eläkkeesi kelpaavat meille, mutta luvattua palvelua et ehkä saa. Loppuun voisi liittää tuon, naurettavan..."Pahoittelun"
Johtoasemassa olevat henkilöt sitten vain selittelevät asumisessa ja palveluissa ilmenneitä ongelmia, käsiään levitellen ja täysin avuttomina, vainpahoittelemalla tilannetta. Puhutaan hoitajapulasta ym.höpöhöpön selittelyä.
Kuitenkin maahamme on tullut lukuisia pakolaisiakin pysyvästi. Miksi heitä ei voida kouluttaa täyttämään näitä paikkoja? Eikö heistä ole puhuttu usein ahkerina työntekijöinä ja suurena apuna tälläiseen työntekijäpulaan. Mutta, kun kyse ei tosiasiassa taida olla edes hoitajapulasta. Sitä ei vaan kehdata myöntää, että kyse onkin siitä, ettei hoitajia palkata. Koska heillehän pitäisi maksaa palkkaa!
Siksi koetetaan tulla toimeen mahdollisimman pienellä henkilökunta määrällä, jotta laitos tuottaisi enemmän. Tälläinen peli ja bisnes pitäisi ihan lainvoimin saada tyystin loppumaan. Hyötyminen avusta riippuvaisista ja sairaistakin vanhuksista on käsittämättömän törkeää ja noloa!
Ei nämä ongelmat korjaannu pahoitellen
Anonyymi
1
103
Vastaukset
- Anonyymi
Asiasta kolmanteen... Kävin työni puolesta paikallisessa vanhainkodissa tekemässä erinäisiä peltihommia(uusien ovien listoitusta,kynnyspeltejä ym..)Huomioni kiinnittyi hoitajien käyttäyttymiseen...He askartelivat taukotiloissaan tekemällä Jouluaiheisia koristeita asukkaille.Kaikki olivat ystävällisiä ja auttavaisia...Kunpa jaksaisivat!HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061748
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931336- 621181
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216858- 139792
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57783Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728