Lanka palaa

Istuin saunan jälkeen nojatuolissa kaljatuoppi kourassa. Radiosta (junttikanavalta!) kuului ties miten vanha Pelle Miljoonan levytys, jonka vasta nyt kuulin eka kertaa. Oma sanoitus Hair-musikaalin hittiin ”Let the sunshine in”. Lanka palaa... Radio oli niin hiljaisella volyymilla, että ensin kuulin sen väärin: ”lanta palaa” 😆. Väänsin äänen vähän isommalle ja totesin: tämähän on ihan h-vetin hyvä, miksei tätä ole ennen soitettu radiossa?

Siitä lähti assosiaatiot laukkaamaan. Miten joskus kymmeniä vuosia sitten lanta ” paloi” ja höyrysi navetan takana. Miten sitten vähän myöhemmin pyssyvaltiolla sain jonkinlaisen terroristin peruskoulutuksen. Miten tavallinen musta tulilanka palaa 1 cm/s ja keltainen eli R-tulilanka 4km/s, jos oikein muistan (?)
Joka tapauksessa rajattomaan kulutuksen kasvuun uskova ideologia näyttää taas lähtevän laukalle, kun korona vähänkin hellittää, mutta se taas on oma juttunsa.

0

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        22
        2998
      2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

        Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
        Kotimaiset julkkisjuorut
        11
        2057
      3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

        Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
        Puolanka
        65
        1929
      4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

        Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
        Kotimaiset julkkisjuorut
        100
        1783
      5. Toivoisitko Rakas vielä?

        Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
        Ikävä
        76
        1533
      6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

        Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1272
      7. Keskustelua kasteesta

        You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
        Kaste
        400
        1255
      8. Ihan pieni näkeminen vaan

        👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
        Ikävä
        32
        1233
      9. Jos saisit antaa yhden neuvon

        jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
        Sinkut
        111
        1045
      10. Tulipalo viimeyönä

        Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
        Jämsä
        15
        1016
      Aihe