Lanka palaa

Istuin saunan jälkeen nojatuolissa kaljatuoppi kourassa. Radiosta (junttikanavalta!) kuului ties miten vanha Pelle Miljoonan levytys, jonka vasta nyt kuulin eka kertaa. Oma sanoitus Hair-musikaalin hittiin ”Let the sunshine in”. Lanka palaa... Radio oli niin hiljaisella volyymilla, että ensin kuulin sen väärin: ”lanta palaa” 😆. Väänsin äänen vähän isommalle ja totesin: tämähän on ihan h-vetin hyvä, miksei tätä ole ennen soitettu radiossa?

Siitä lähti assosiaatiot laukkaamaan. Miten joskus kymmeniä vuosia sitten lanta ” paloi” ja höyrysi navetan takana. Miten sitten vähän myöhemmin pyssyvaltiolla sain jonkinlaisen terroristin peruskoulutuksen. Miten tavallinen musta tulilanka palaa 1 cm/s ja keltainen eli R-tulilanka 4km/s, jos oikein muistan (?)
Joka tapauksessa rajattomaan kulutuksen kasvuun uskova ideologia näyttää taas lähtevän laukalle, kun korona vähänkin hellittää, mutta se taas on oma juttunsa.

0

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Paljonko meidän ikäero on?

        Ois kiva tietää.
        Ikävä
        121
        1240
      2. Nainen onko kaikki

        Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
        Ikävä
        113
        951
      3. Mies onko sinulla

        Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
        Ikävä
        42
        680
      4. Työttömät risusavottaan

        Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
        Maailman menoa
        274
        673
      5. Kuka tai ketkä tappo eilen?

        Kenet ja miksi?
        Varkaus
        15
        610
      6. Jos tunnistit...

        Voit hyvin ottaa yhteyttä...olisi mukava jutella☺️
        Ikävä
        59
        597
      7. Väsynyt odottamiseesi, M.

        Vaikka et minua haluaisi tai huolisi, asia pitäisi käydä lävitse. Siksi etten sinusta pääse ylitse. Pystyisinkö tyytym
        Ikävä
        38
        495
      8. Arvostele kaivattusi

        ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
        Ikävä
        36
        491
      9. Mitä teet mies?

        Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
        Ikävä
        59
        485
      10. Miksi voit niin

        Huonosti? Ei se voi johtua vain minusta?
        Ikävä
        54
        470
      Aihe