Lanka palaa

Istuin saunan jälkeen nojatuolissa kaljatuoppi kourassa. Radiosta (junttikanavalta!) kuului ties miten vanha Pelle Miljoonan levytys, jonka vasta nyt kuulin eka kertaa. Oma sanoitus Hair-musikaalin hittiin ”Let the sunshine in”. Lanka palaa... Radio oli niin hiljaisella volyymilla, että ensin kuulin sen väärin: ”lanta palaa” 😆. Väänsin äänen vähän isommalle ja totesin: tämähän on ihan h-vetin hyvä, miksei tätä ole ennen soitettu radiossa?

Siitä lähti assosiaatiot laukkaamaan. Miten joskus kymmeniä vuosia sitten lanta ” paloi” ja höyrysi navetan takana. Miten sitten vähän myöhemmin pyssyvaltiolla sain jonkinlaisen terroristin peruskoulutuksen. Miten tavallinen musta tulilanka palaa 1 cm/s ja keltainen eli R-tulilanka 4km/s, jos oikein muistan (?)
Joka tapauksessa rajattomaan kulutuksen kasvuun uskova ideologia näyttää taas lähtevän laukalle, kun korona vähänkin hellittää, mutta se taas on oma juttunsa.

0

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

        "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
        Maailman menoa
        109
        4505
      2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

        Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
        Maailman menoa
        55
        3316
      3. Oot kaunis

        Oot kaunis nainen.
        Ikävä
        84
        1103
      4. Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste

        Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2
        Kaste
        552
        929
      5. Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!

        Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma
        Maailman menoa
        82
        809
      6. Kuka murhasi Anneli Auerin miehen?

        Tapaus edelleenkin selvittämättä.
        Maailman menoa
        169
        780
      7. Saisikin sinut

        Saisikin sinut nainen rakastajattareksi.
        Ikävä
        57
        769
      8. Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?

        Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek
        Sinkut
        139
        750
      9. Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois
        Maailman menoa
        195
        738
      10. Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.

        Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/
        Maailman menoa
        189
        706
      Aihe