Vedyn pumppuhinta autoilijalle tippuu vasta 2035 jälkeen?

Anonyymi

Vetytalouteen kovasti panostamaan nyt. Joudutaan tekemään isoja investointeja myös vedyn tuotannossa ja vedyn myynnillähän nekin vetytehtaat pitää maksaa.

"Maailman on investoitava 1,2 biljoonaa dollaria vetyyn vuoteen 2030 mennessä

IEA arvioi, että vetysektorin saattaminen linjalle, joka on johdonmukainen maailmanlaajuisen nettonollapäästön saavuttamiseksi vuoteen 2050 mennessä, vaatii 1,2 biljoonan dollarin investointeja vuoteen 2030 mennessä.

Hallitusten on toimittava nopeasti poistaakseen esteet vähähiilisen vedyn nopeammalta kasvulta. Suurin este on kustannukset sen tuotannossa, sillä se vaatii joko suuria määriä sähköä tuottaa se vesi, tai käyttää hiilidioksidin talteenoton teknologioiden jos vety tuotetaan fossiilisista polttoaineista."

Ja jos nimenomaan mainostetaan vedyn vihreyttä, niin se on vain pieni osa totuutta sillä vihreän sähkön tuotannon lisääminen on hidasta ja kallista. Ei niitä aurinko, tuuli, ydin(?) ja vesivoimaa noin vain lisätä varsinkin jos on erilaisia ihmisiä vastustamassa niitä "ei minun takapihalleni" ajatuksella tai niihin ei saada rahoitusta.

" Vihreä vety voi maksaa 2–7 kertaa enemmän kuin maakaasulla valmistettu vety

Investointeja ja politiikkoja tarvitaan vähähiilisen vedyn ja päästöintensiivisen vedyn välisen hintaeron kuromiseksi. Uusiutuvista energialähteistä tuotettu vihreä vety voi maksaa 2–7 kertaa enemmän kuin maakaasulla valmistettu vety ilman hiilen talteenottoa, minkä vuoksi lähes kaikki nykyään tuotettu vety on peräisin fossiilisista polttoaineista ilman hiilen talteenottoa."

Toivoa kuitenkin on niissä maissa missä aurinko paistaa paljon, mutta kerkeääkö ihmiset aidosti innostumaan vetyautoista vai meneekö sähköautot kuitenkin ohitse 2030-luvulla? Jatkavathan myös sähköautojen tekniikkakin kustannukset myös laskuaan kun akkujen kapasiteetti ja latausnopeudet kasvavat.

"Toisaalta teknologian kehitys ja mittakaavaedut voivat tehdä vedyn valmistamisesta aurinkosähkön avulla kilpailukykyisiä, IEA sanoi raportissa. Se totesi myös, että vedyllä toimivien polttokennojen hinnat jatkavat laskuaan ja vetykäyttöisten ajoneuvojen myynti kasvaa."

Lyhyesti: Kestää kauan ennenkuin vetytehtaan laina pankille on maksettu ja HALPAA vihreää sähköä on tarjolla vedyn tuottamiseen (raaka-aine) ettei tarvitse kikkailla hiilipäästöjen kanssa. Kun on kuluja taustalla vedyn tuotannossa, niin ennen sitä ei vedyn hintaa voida laskea... ja tässä voi mennä kauan tavallisen vetyautoilijan kannalta.

https://balkangreenenergynews-com.translate.goog/iea-global-hydrogen-report-2021-world-needs-decisive-action-to-cut-costs-of-clean-hydrogen-production/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=en-GB

3

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuinka kauan vetyauton tankkaus kestää?

      • Anonyymi

        "Teoriassa" nopeampaa kuin sähköauton lataus, mutta käytännössä akkusähköautojen tankkaus on nopeampaa.


    • Anonyymi

      Sähköautoja myydään koko ajan lisää. Vihreä sähkö katoaa varsinkin yöllä tulevaisuudessa sähköautojen akkuihin kun sen verran hitaasti vihreää sähköä keretään rakentamaan lisää kun vihreän sähkön kysyntä koko ajan nousee. Ei jää juuri mitään vihreätä sähköä vedyn tuotantoon jäljelle. Vety tulee olemaan pitkään harmaalla sähköllä tuotettua ja myös pitkään "viherpesua".

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17241677/tulevaisuuden-vetytalous-on-pitkaan-viherpesua

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe