Vetääkö Kiuru hätäjarrun päälle ?

Suomessa nyt uusia tartuntoja 2225 uusi ennätys päivä kohtaiseen lukemaan.
Koronatilastot.fi/fi
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kova on nousu yhdessä vuorokaudessa lisäystä 549 kuolleita on 1446 joka
on päivitetty 11.12 päivälle.

Äänestä
  • Sairaalahoidossa 314 joista teholla 46. Nämä koronatilastot,fi sivut päivittyvät vielä useita päiviä taakse päin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sairaalahoidossa 314 joista teholla 46. Nämä koronatilastot,fi sivut päivittyvät vielä useita päiviä taakse päin.

    Tämä nousu näkyy vasta 2 viikon kuluttua sairaaloissa.

    Äänestä

Jos Kiuru aikoo profiloitua SDP:n pelastajana olemalla jämäkkä johtaja, hänen täytyy nyt vetää Suomi tiukasti kiinni. Taustatukea hän saa varmasti ihmisoikeusprof. Scheininiltä, tekipä hän mitä tahansa.

Kun SDP:n kansanedustaja K. Salonen Raumalta alkaa nyökyttelemään päätään Kristan eikä Sannan puheelle, tietää vallan vaihtuneen SDP:ssa.

Äänestä
  • No ei ainakaan Bilettämällä ja Tapahtumissa riehuminen ole tartuntoja vähentänyt ,
    se ainakin on tullut hyvin selväksi kaikille tolkuissaan ja järissään oleville Suomalaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No ei ainakaan Bilettämällä ja Tapahtumissa riehuminen ole tartuntoja vähentänyt ,
    se ainakin on tullut hyvin selväksi kaikille tolkuissaan ja järissään oleville Suomalaisille.

    Yhden ihmisen bilettämin ei hetkauta tartuntojen määrää mihinkään suuntaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhden ihmisen bilettämin ei hetkauta tartuntojen määrää mihinkään suuntaan.

    No esimerkillä maata johdetaan ja toiset seuraa esimerkkiä täysin miettimättä mihin se johtaa.

    Äänestä

Hatajarruna siis sotatilalaki poikkeusolojen oikeuttamana paalle, koska piikkihaitat voidaan merkata koronavirustaudin tilastoihin ja sitten suoraan talouden taydelliseen alasajoon? Ulkonaliikkumisetnmahdottomiksi? Ja koko ruuan seka energiantuotanto kiinni?

Marinin musta talvi, eli kuolemaa piikkihaitoista pimeassa asunnossa kylmissaan? Koska sahkontuotanto halutaan vetaa pytysta viemariin?

Onhan tuokin tietysti yksi tapa hoitaa hommat.

Äänestä
  • "Onhan tuokin tietysti yksi tapa hoitaa hommat."

    Yksi tapa, ja se on vain sinun tapasi, ei kenenkään muun.

    Äänestä

Jumala meita varjelkoot. Eihan tassa muu nyt enaa tulee enaa kyseeseenkaan talla tahdilla kun mennaan.

Cest la apocalyse

Ranskakin oli viela 20v sitten niin kaunis maa. Nissa varsinkin.

Sit alkoivat roudata kaikenmaailman porukkaa maahan, ja avot, jollain vitun rekallla vaiko kuorma-autollako ajoi joku tyhmaakin tyhmempi suoraan vekijoukkoom. Mita vittuu ne vekijoukot oli muka syypaa naton tekemisiin hanen kotimaassaan. Ne ihmiset eivat edes olllet tietoisia mita usa ja pmc:t noiden irakeissa sun afganistaneissa teki.

Nuo perheet tiesivat vain etta oli normi kansallispaiva vai mika lie, ja etta tuolloin porukkaa kokoontuu juhlimaan sen paivan muistoa tai vastaavaa.

Onko hyva etta myekkypiikitetaan, ja suolaliuoksille tuodaan noida rekkahulluja meidan tilalle? En tie.. ei minula ole enaa sanojakaan tata enaa kuvaamaan, kun pv, supot ja krpt ja ylipaataan kaikki vaikutusvaltaiset tuon sallii taalla kotoSuomessa.

Eika rukous ole kellekaan mieleen, terveytenikin paskana.. ja suru senkun vaa valtaa jatkuvasti mielen.

Äänestä
  • Ei riita et olen fuysissesti jo puoliksivammainen, en enaa osaa edes helvettivie ajatuksiakaan edes suurpiirteisen selkeina kirjoittaa:

    Eihan tassa muu nyt enaa taida tulla kyseeseenkaan, kun talla tahdilla kun mennaan.

    En enaa kirjoittele, kerroin jo rukousehdotukseni, eika muu ole minkaan arvoista.

    Äänestä

Norjassa on jo yli 10 000 tapausta päivässä ja sama on kohta meilläkin.

Äänestä
  • Hallitus on toimeton ja onhan joulukin välissä, jos uudenvuoden jälkeen, kun Marin on tarpeeksi juhlinut.

    Äänestä

  • Euroopassa lisääntyi uudet tartunnat yli 94000 vuorokaudessa.

    Äänestä

Jos virus leviää tällä vauhdilla vuorokaudessa ollaan äkkiä useissa tuhansissa tartunnoissa / vuorokausi.

Äänestä
  • Mistä meillä löytyy ihmisiä kaikille tartunnoille? Pieni kansa, kohta me loputaan kesken. Täytyykö taas hakee afrikasta ja lähi-idästä, että virus ei vallan kuolisi...

    Äänestä

Nyt on tullut herkästi leviävän muunnoksen aalto, seuraava tai myöhempi aalto (ainakin jossain vaiheessa) on myös paljon tappavamman muunnoksen aalto, johon rokotus ei tehoa kunnolla.
Näin ollen vaalit joudutaan siirtämään ja Krista Kiurun hallitus jatkaa, kunnes virus sammuu itsekseen noin 2000 vuodessa.

Jossain vaiheessa keksitään jonkinlaista lääkettäkin, jolla voidaan sairastuneita hoitaa, mutta ne lääkkeet ovat rokotuksiin verrattuna monin verroin myrkyllisempiä. Ei niistä ole rokotuksille turvallisempaa vaihtoehtoa.
Lisäksi ne ovat rokotuksiin verrattuna paljon kalliimpia, joten (perustuslain mukaiset) hintaneuvottelut voivat johtaa Kela-korvauksen epäämiseen, kuten jo nyt monissa syöpälääkkeissä on.

Äänestä

Kiuru on ruvennut hallituksen "äijäksi". Muut ovat ämmiä ja pääministerinä teinityttö. Olisiko aika antaa ruori Kiurulle? Eihän tuo hallituscombo kylläkään onneksi enää kauaa piinaa Suomea.

Äänestä

No nyt ILtalehdessä vähätellään päivän lukemia sanomalla luvussa on mukana
tämän aamun lukemia.

Äänestä
  • MSN++uutiset++Hus++alueella++uusista+tartunnoista++noin++25+%++Omikoronia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    MSN++uutiset++Hus++alueella++uusista+tartunnoista++noin++25+%++Omikoronia.

    Hesarissa oli Helsingissä järjestetään tiedoitustilaisuus klo 16:00 tilanteesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Suomessa nyt uusia tartuntoja 2225 uusi ennätys päivä kohtaiseen lukemaan.
Koronatilastot.fi/fi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu