Työaikalaki

Anonyymi

Eikös työaikalaki koske myös työnantajaa? Työntekijän päiväkohtainen tuntimäärä on 8h johon lisätään 50min taukoaikaa, koska kahvitauot ja ruokatauko ei ole työaikaa.

Mutta kun työpisteelle on kaksi henkilöä ja työtä pitää (tauottaa aina) sen aikaan kun toinen henkilöistä on taukoa viettämässä, ennen kuin tauottaja itse pääsee esim kahville, noh työaikahan ei ylity kummallakaan työntekijällä, mutta työtehtävä kuitenkin on käynnissä loppuen lopuksi 8h 50min ilman tauotus korvausta, vai voiko lakisääteiset muka kuitata sen 50min jona aikana työtä on suoritettu.

Elikkä hyötyykö työnantaja sen 50min käytännössä ilmaiseksi, kun työaika ei kuitenkaan ylity työntekijällä. 🤔

Osaako joku sanoa mitenkä tämä menee tuotantotyössä?

4

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö laki koske työnantajaa? Sanotaanko vaikka, että työnantaja kirjoittelee kotoaan vapaa-aikana entisille työntekijöilleen vuosikymmenten takaa päivittäin kaikenlaisia viestejä nettikeskustelufoorumeihin ja paljastaa heidän yksityisasioita kaikelle kansalle avoimilla keskustelupalstoilla?

    • Anonyymi

      LEPOAJAT

    • Anonyymi

      Säännöllinen työaika on kylläkin 37,5 tuntia / viikko, eli 7,5 tuntia päivä, johon sisältyy kaksi 15 minuutin kahvitaukoa. Tyohon päälle sitten se puolen tunnin palkaton ruokatauko, niin työpäivän kestoksi tulee se 8 tuntia.

      Sitten kannattaa muistaa, että työaikalakia ei kaikilla aloilla edes noudateta, esimerkiksi provisiopalkaisessa myyntityössä.

      • Anonyymi

        Mitä kun viikko työaika on 38,25 tuntia, niin työpäivä on 8,5 tuntia pitkä klo. 7-15.30.
        Koska 30min. ruokatauko tehdään takaisin saman päivä aikana.
        Huijaako työnantaja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      52
      8701
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      302
      6560
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5887
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3780
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      28
      3183
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      58
      3077
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      150
      1786
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1736
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1428
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1176
    Aihe