Onko kenelläkään kokemuksia? Siellähän laitetaan kasvoille sellainen turvenaamio yms..Pitäisi tehdä hyvää iholle varmaankin?
Olisi kiva tietää vähän tuosta turvesaunasta, mitä siellä tarkalleen tehdään ja miten sen pitäisi vaikuttaa ihoon, vai vaikuttaako mitenkään?
Kiitos :)
Turvesauna?
2
583
Vastaukset
- sike
Turvetta levitetään kaikkialle, jotkut laittaa jopa hiuksiin. Sitten istutaan miedossa löylyssä n. puoli tuntia ja suihkupullon kanssa suihkutellaan että turve pysyy kosteana. Samalla pyritään juomaan mahdollisimman paljon vettä. Suihkussa pestään turpeet pois ilman saippuaa ja ikinä en olisi uskonut kuinka pehmeäksi iho voi tulla. Ihan kuin vauvan peppu vaikka siitä iästä on jo melkein 40 v aikaa. Mene ihmeessä jos on mahdollisuus!
- turvesaunaan
Kiinnostusta olisi, mutta kunnon tietoa ei tunnu löytyvän. Esim. monilla sivuilla kerrotaan, että saunassa tulee olla noin 20-30 minuuttia. Entä jos on vähemmän aikaa tai vaikka tunnin.
Ja onko tuota "saunakuuria" pakollista jatkaa, jos haluaa hoitojen toimivan? On ehkä liiallista saunoa 1-3 kertaa viikossa turvesaunassa. Onko joku kokeillut vaikka pari kertaa kuukaudessa ja mitkä on ollut tulokset?
Kiinnostaisi myös tietää kuinka tiukkaan tuo turve jämähtää lauteisiin.
"Turpeella on myös taipumusta imeytyä puuhun tiukkaan, joten suojaus kannattaa." https://peatcare.com/blogs/turveblogi/turvesauna
Eli jääkö lauteisiin jälki vai onko se helppo puhdistaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1385848
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san4072687- 1382611
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv182122- 161818
- 731276
Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä81117Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101072- 52958
- 85897