Turvesauna?

~catherine~

Onko kenelläkään kokemuksia? Siellähän laitetaan kasvoille sellainen turvenaamio yms..Pitäisi tehdä hyvää iholle varmaankin?
Olisi kiva tietää vähän tuosta turvesaunasta, mitä siellä tarkalleen tehdään ja miten sen pitäisi vaikuttaa ihoon, vai vaikuttaako mitenkään?
Kiitos :)

2

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sike

      Turvetta levitetään kaikkialle, jotkut laittaa jopa hiuksiin. Sitten istutaan miedossa löylyssä n. puoli tuntia ja suihkupullon kanssa suihkutellaan että turve pysyy kosteana. Samalla pyritään juomaan mahdollisimman paljon vettä. Suihkussa pestään turpeet pois ilman saippuaa ja ikinä en olisi uskonut kuinka pehmeäksi iho voi tulla. Ihan kuin vauvan peppu vaikka siitä iästä on jo melkein 40 v aikaa. Mene ihmeessä jos on mahdollisuus!

    • turvesaunaan

      Kiinnostusta olisi, mutta kunnon tietoa ei tunnu löytyvän. Esim. monilla sivuilla kerrotaan, että saunassa tulee olla noin 20-30 minuuttia. Entä jos on vähemmän aikaa tai vaikka tunnin.

      Ja onko tuota "saunakuuria" pakollista jatkaa, jos haluaa hoitojen toimivan? On ehkä liiallista saunoa 1-3 kertaa viikossa turvesaunassa. Onko joku kokeillut vaikka pari kertaa kuukaudessa ja mitkä on ollut tulokset?

      Kiinnostaisi myös tietää kuinka tiukkaan tuo turve jämähtää lauteisiin.

      "Turpeella on myös taipumusta imeytyä puuhun tiukkaan, joten suojaus kannattaa." https://peatcare.com/blogs/turveblogi/turvesauna

      Eli jääkö lauteisiin jälki vai onko se helppo puhdistaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1419
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      323
      1018
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      875
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      150
      692
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      35
      683
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      40
      630
    7. 52
      561
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      548
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      114
      536
    10. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      521
    Aihe