Turvesauna?

~catherine~

Onko kenelläkään kokemuksia? Siellähän laitetaan kasvoille sellainen turvenaamio yms..Pitäisi tehdä hyvää iholle varmaankin?
Olisi kiva tietää vähän tuosta turvesaunasta, mitä siellä tarkalleen tehdään ja miten sen pitäisi vaikuttaa ihoon, vai vaikuttaako mitenkään?
Kiitos :)

2

797

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sike

      Turvetta levitetään kaikkialle, jotkut laittaa jopa hiuksiin. Sitten istutaan miedossa löylyssä n. puoli tuntia ja suihkupullon kanssa suihkutellaan että turve pysyy kosteana. Samalla pyritään juomaan mahdollisimman paljon vettä. Suihkussa pestään turpeet pois ilman saippuaa ja ikinä en olisi uskonut kuinka pehmeäksi iho voi tulla. Ihan kuin vauvan peppu vaikka siitä iästä on jo melkein 40 v aikaa. Mene ihmeessä jos on mahdollisuus!

    • turvesaunaan

      Kiinnostusta olisi, mutta kunnon tietoa ei tunnu löytyvän. Esim. monilla sivuilla kerrotaan, että saunassa tulee olla noin 20-30 minuuttia. Entä jos on vähemmän aikaa tai vaikka tunnin.

      Ja onko tuota "saunakuuria" pakollista jatkaa, jos haluaa hoitojen toimivan? On ehkä liiallista saunoa 1-3 kertaa viikossa turvesaunassa. Onko joku kokeillut vaikka pari kertaa kuukaudessa ja mitkä on ollut tulokset?

      Kiinnostaisi myös tietää kuinka tiukkaan tuo turve jämähtää lauteisiin.

      "Turpeella on myös taipumusta imeytyä puuhun tiukkaan, joten suojaus kannattaa." https://peatcare.com/blogs/turveblogi/turvesauna

      Eli jääkö lauteisiin jälki vai onko se helppo puhdistaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1721
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      127
      1020
    3. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      108
      1004
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      951
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      58
      811
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      50
      729
    7. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      637
    8. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      35
      636
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      237
      634
    10. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      632
    Aihe