Onko kenelläkään kokemuksia? Siellähän laitetaan kasvoille sellainen turvenaamio yms..Pitäisi tehdä hyvää iholle varmaankin?
Olisi kiva tietää vähän tuosta turvesaunasta, mitä siellä tarkalleen tehdään ja miten sen pitäisi vaikuttaa ihoon, vai vaikuttaako mitenkään?
Kiitos :)
Turvesauna?
2
792
Vastaukset
- sike
Turvetta levitetään kaikkialle, jotkut laittaa jopa hiuksiin. Sitten istutaan miedossa löylyssä n. puoli tuntia ja suihkupullon kanssa suihkutellaan että turve pysyy kosteana. Samalla pyritään juomaan mahdollisimman paljon vettä. Suihkussa pestään turpeet pois ilman saippuaa ja ikinä en olisi uskonut kuinka pehmeäksi iho voi tulla. Ihan kuin vauvan peppu vaikka siitä iästä on jo melkein 40 v aikaa. Mene ihmeessä jos on mahdollisuus!
- turvesaunaan
Kiinnostusta olisi, mutta kunnon tietoa ei tunnu löytyvän. Esim. monilla sivuilla kerrotaan, että saunassa tulee olla noin 20-30 minuuttia. Entä jos on vähemmän aikaa tai vaikka tunnin.
Ja onko tuota "saunakuuria" pakollista jatkaa, jos haluaa hoitojen toimivan? On ehkä liiallista saunoa 1-3 kertaa viikossa turvesaunassa. Onko joku kokeillut vaikka pari kertaa kuukaudessa ja mitkä on ollut tulokset?
Kiinnostaisi myös tietää kuinka tiukkaan tuo turve jämähtää lauteisiin.
"Turpeella on myös taipumusta imeytyä puuhun tiukkaan, joten suojaus kannattaa." https://peatcare.com/blogs/turveblogi/turvesauna
Eli jääkö lauteisiin jälki vai onko se helppo puhdistaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981643- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201041- 166962
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 81699
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38665- 57661