Turvesauna?

~catherine~

Onko kenelläkään kokemuksia? Siellähän laitetaan kasvoille sellainen turvenaamio yms..Pitäisi tehdä hyvää iholle varmaankin?
Olisi kiva tietää vähän tuosta turvesaunasta, mitä siellä tarkalleen tehdään ja miten sen pitäisi vaikuttaa ihoon, vai vaikuttaako mitenkään?
Kiitos :)

2

796

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sike

      Turvetta levitetään kaikkialle, jotkut laittaa jopa hiuksiin. Sitten istutaan miedossa löylyssä n. puoli tuntia ja suihkupullon kanssa suihkutellaan että turve pysyy kosteana. Samalla pyritään juomaan mahdollisimman paljon vettä. Suihkussa pestään turpeet pois ilman saippuaa ja ikinä en olisi uskonut kuinka pehmeäksi iho voi tulla. Ihan kuin vauvan peppu vaikka siitä iästä on jo melkein 40 v aikaa. Mene ihmeessä jos on mahdollisuus!

    • turvesaunaan

      Kiinnostusta olisi, mutta kunnon tietoa ei tunnu löytyvän. Esim. monilla sivuilla kerrotaan, että saunassa tulee olla noin 20-30 minuuttia. Entä jos on vähemmän aikaa tai vaikka tunnin.

      Ja onko tuota "saunakuuria" pakollista jatkaa, jos haluaa hoitojen toimivan? On ehkä liiallista saunoa 1-3 kertaa viikossa turvesaunassa. Onko joku kokeillut vaikka pari kertaa kuukaudessa ja mitkä on ollut tulokset?

      Kiinnostaisi myös tietää kuinka tiukkaan tuo turve jämähtää lauteisiin.

      "Turpeella on myös taipumusta imeytyä puuhun tiukkaan, joten suojaus kannattaa." https://peatcare.com/blogs/turveblogi/turvesauna

      Eli jääkö lauteisiin jälki vai onko se helppo puhdistaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      53
      2600
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      95
      1136
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      303
      1038
    4. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      334
      991
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      56
      938
    6. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      77
      863
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      734
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      705
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      63
      698
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      653
    Aihe